خوش آمدید

مرگ سالانه 2700 نفر با آلودگی هوا در تهران

موضوعات : Air-Pollution

به گزارش موژ و به نقل از خبرنگار مهر، دکتر رحمت الله حافظی با حضور در برنامه نبض شبکه خبر که این هفته به موضوع "آلودگی هوا" اختصاص داشت، افزود: با شروع فعالیت شورای چهارم شهر تهران، موضوع تشکیل کمیسیون سلامت شورا بحث شد که مطالبه کنیم سلامت مردم را از دولتمردان و این برای اولین بار است که چنین اتفاقی می افتد.


وی با اشاره به آمارهای وزارت بهداشت که نشان می دهد سالانه بالغ بر 2700 مرگ در تهران بر اثر آلودگی هوا رخ می دهد، گفت: 2500 مورد بستری بیماران قلبی و 4525 مورد بستری مشکلات تنفسی، از جمله عوارض آلودگی هوا در پایتخت است.

حافظی با اعلام اینکه 88 درصد آلودگی هوای تهران ناشی از تردد خودروهای سواری و موتورسیکلتهاست، ادامه داد: یک موتورسیکلت معادل 8 خودرو یورو 2 آلودگی ایجاد می کند.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با انتقاد از واردات موتورسیکلت 2 زمانه، اظهارداشت: 42 درصد هیدروکربنهای نسوخته حاصل تردد موتورسیکلتهاست.

وی با اشاره به وجود 50 هزار دستگاه خودروسواری غیر استاندارد در تهران که 20 هزار دستگاه آن تاکسی است، گفت: مراکز معاینه فنی ما غیراستاندارد هستند.

حافظی همچنین از خرید و فروش برچسب معاینه فنی خبر داد و از دستگاه قضائی خواستار ورود به این موضوع و برخورد با متخلفان شد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، مرگ شهروندان بر اثر آلودگی هوا را نوعی قتل شبه عمد دانست و گفت: بازی با جان مردم شوخی نیست.

وی با انتقاد از عملکرد دولت قبلی در همکاری برای کاهش آلودگی هوا، افزود: عمر اتوبوسهای شرکت واحد از 4.6 سال در سال 88 به 5.8 سال در سال 91 رسید.

حافظی با اعلام اینکه 50 درصد سهم نوسازی ناوگان اتوبوسهای شرکت واحد بر عهده دولت است، از پرداخت نشدن این سهم از سوی دولت انتقاد کرد و گفت: متاسفانه دولت قبلی در پرداخت 80 درصد سهمش بابت مترو نیز کوتاهی کرد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با انتقاد از تصمیمات غیرکارشناسی در روزهای آلودگی هوای پایتخت، بروز مشکلات ناشی از تعطیلی مدارس برای خانواده ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: الزامات قانونی برای کاهش آلودگی هوا نداریم.

وی با انتقاد از تصمیم مجلس شورای اسلامی که عمر معاینه فنی خودروها را از 2 به 5 سال افزایش داد، گفت: نماینده ای پشت تریبون مجلس قرار می گیرد و می پرسد چرا هوای تهران آلوده است. در حالی که خودتان باعث این کار شده اید.

حافظی با طرح این سئوال از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که آیا آلودگی هوای تهران سلامت مردم را تهدید می کند، اظهارداشت: آیا، این انتظار شهروندان از مجلس غیرمعقول است که بخواهند موضوع کاهش عمر معاینه فنی خودروها را بار دیگر با فوریت در دستور کار قرار دهند.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی