خوش آمدید

تامین آب سمنان و کرمان از آب دریا

موضوعات : Water
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از شیرین‌ سازی آب سواحل شمالی و جنوبی جهت انتقال به استان‌های سمنان و جنوب و جنوب غرب کرمان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خبر داد.به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سید مهدی ثمره هاشمی مشاور وزیر نیرو در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد اظهار کرد: سالانه در کشور420 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی داریم

که از این مقدار تنها 140 میلیارد مترمکعب قابل استحصال است.وی افزود: بخش اعظم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که متاسفانه بیش از 60 تا 70 درصد آن هدر می‌رود که ناشی از بکارگیری روشهای ناصحیح در این بخش است و در کشوری که در منطقه‌ای خشک، کم باران و کم آب با متوسط بارندگی کمتر از یک سوم متوسط دنیا این روند مصرف ناصحیح و هشدار دهنده است.


ثمره هاشمی اظهار امیدواری کرد مسوولین در این بخش با برنامه‌ریزی‌های صحیح و استفاده از فناوری‌های روز دنیا تدابیر لازم را برای استفاه صحیح از آب و صرفه جویی در مصرف آن بیندیشند چرا که در زمینه تامین آب شرب و بهداشتی نیز مشکلاتی وجوددارد و به طور متوسط 30 درصد آب را در این بخش هدر می‌دهیم که این میزان در استان‌های مختلف، متفاوت است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: آب که با این سختی و مشکلات و اجرای پروژه‌های پرهزینه و سخت در مراحل اجرایی به دست می‌آید هدر رفت 30 درصد آب واقعا غیرقابل قبول و نپذیرفتنی است چرا که منابع آب کشور رو به اضمحلال است و هشدار و خطر جدی است.

وی با بیان اینکه آب شرب و در دسترس مردم در کشور رو به کاهش است، ادامه داد: باید تدابیر جدی برای تامین آب مورد نیاز مردم و حفاظت از منابع آبی کشور به کار گیریم که این تکلیف ملی همه ماست. متاسفانه ملت ما در مصرف انرژی، روند مصرفشان غیر کنترل شده و ناصحیح است و با توجه به اینکه آب مایه حیات است باید فکری جدی و اساسی در این زمینه داشته باشیم.

ثمره‌هاشمی تصریح کرد: تکلیف ما است که به عنوان مسوولین آب کشور برای اصلاح و مدیریت مصرف فرهنگ ‌سازی کنیم، متوسط مصرف آب هر نفر در شبانه‌روز در کشور ما 170 لیتر است که از بسیاری از کشورهای اروپایی نیز بالاتر است که برای کشوری که دارای مشکلات منابع آبی و کم بارانی است مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه باید قدر آب را بدانیم و از منابع آبی حفاظت کنیم، گفت: قطره قطره آبی که در اختیار ما قرار می‌گیرد با چه مشقتی تامین می‌شود که باید دراین زمینه فرهنگ‌سازی کنیم و مردم را با نحوه مصرف و اسراف نکردن آشنا کنیم.

وی هشدار داد: اگر روند مصرف اینگونه باشد در آینده نزدیک دچار مشکلات جدی خواهیم شد و مهاجرت‌ها و پیامدهای آن در کشور رخ خواهد داد چرا که منابع سطحی که نداریم، منابع زیرزمینی نیز به دلیل خشکسالی‌های متوالی و ممتد و نیز مدیریت ناصحیح در بعضی نقاط کشور، کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: در این شرایط ناچاریم طرح‌های بزرگ انتقال آب را طراحی و اجرا کنیم که در بعضی مناطق اجرا شده و بعضی نیز در دست اجرا است و در حال حاضر تفکر شیرین‌ کردن آب در سواحل شمالی و جنوبی که در سال‌های قبل به صورت خام مطرح می‌شود، به صورت جدی قوت گرفته و در بعضی مناطق به مرحله اجرا رسیده و عملیاتی خواهد شد.

ثمره هاشمی گفت: شیرین سازی آب دریا در بندرعباس برای انتقال به جنوب و جنوب غرب کرمان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال اجرا است و ما نیز خرید آب را ضمانت کرده‌ایم چرا که با این روند مصرف و کاهش منابع اگر انتقال آب صورت نگیرد، این مناطق خالی از سکنه خواهند شد و مهاجرت‌ها اتفاق خواهد افتاد.

وی همچنین از شیرین‌سازی آب سواحل شمالی برای انتقال به استان سمنان خبر داد و گفت: شیرین‌سازی آب دریا برای استفاده شرب یا کشاورزی بحث جدی است که دنبال می‌شود که خوشبختانه سرمایه‌گذاری در این بخش نیز توسط بخش خصوصی در حال انجام است که امتیاز مثبتی است تا سرمایه بخش خصوصی را جلب کنیم.

وی افزود: بودجه‌های دولتی کفاف اجرای پروژه‌های ما را نمی‌دهد بعضی از پروژه‌ها از جمله پروژه‌های فاضلاب20 سال است که اجرا می‌شود و هنوز پایان مشخصی برای آن متصور نیست باید با جدیت پیگیری کرد که با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی این پروژه‌ها را اجرایی کنیم چرا که اگر منتظر بودجه‌های دولتی باشیم، این پروژه‌ها هیچگاه به پایان نخواهد رسید.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از استاندار یزد خواست با مذاکره با بانک‌ها و دعوت از بخش خصوصی زمینه سرمایه‌گذاری، آنها را در طرح‌های آبرسانی و فاضلاب فراهم کند تا این طرح ها زودتر به سرانجام برسد.

وی بیان کرد: با اجرای طر‌ح‌های فاضلاب از 7 میلیارد مترمکعبی که آب شرب مصرف مردم کشورمان در سال است 5 میلیارد مترمکعب آن بازگشت می‌شود که قابل استفاده در بخش کشاورزی و صنعت است که اگر این اتفاق بیفتد کمک زیادی خواهد بود لذا نیاز است که منابع مالی جدی برای آن تعریف کنیم.

وی از مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد تشکر کرد و گفت: آبرسانی به مردم کار پرافتخاری است و خداوند به ما عنایت خاصی داشته است که ما در این عرصه قرار داده است.

در این مراسم همچنین استاندار یزد به روند اجرای مصوبات آب و فاضلاب در سفرهای استانی مقام معظم رهبری و هیات دولت اشاره کرد و روند اجرا را مطلوب ارزیابی کرد.

محمدرضا فلاح‌زاده با اشاره به میزان پیشرفت پروژه‌های مذکور، مردم استان را قدردان خدمات خدمتگزارانشان معرفی کرد که در مقابل کاری که برایشان انجام می‌شود، سپاسگزار هستند.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر ضمن تشکر از محمدی مدیرعامل سابق شرکت ‌آب و فاضلاب شهری استان یزد، حکم وی برای تصدی مسوولیت معاون منابع انسانی و بهبود مدیریت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قرائت شد.

منبع:ایسنا


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی