خوش آمدید

مقدمه سال 88

موضوعات : Water
با عرض سلام وتبریک سال نو، حدود یک ماه بدلیل مشکلات میزبان سایت شرکت ای هاست و تحریم دامنه های آی آر حضور نداشتیم در این مدت شما دوستان وبازدیدکنندگان گرام با فرستادن نامه های الکترونیک و ارائه نظرات در وبلاگ سایت موژ ما را همچنان به ادامه راه تشویق نمودید که در همین جا از کلیه دوستان و بازدیدکنندگانی که ابراز لطف نمودند متشکرم و آرزوی موفقیت همه شما را از در گاه خداوند متعال خواهانم.سال جدید با پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب

سال اصلاح الگوی مصرف نامیده شده است.موردی که در زمینه آب کمتر بدان پرداخته ایم و اگر در سال های اخیر صرفه جویی صورت گرفته است از روی ناچاری و کمبود آب بوده است ونه اصلاح الگوی مصرف.همه میدانیم که کشور عزیزمان در زمره کشور های پر آب نیست و لزوم اصلاح الگوی مصرف آب به نحوی که جلوی اتلاف گرفته شود ضروری است.
 
مصرف سرانه آب در کشور های مختلف شاخص سطح بهداشت آنها به شمار میاید اصلاح الگوی مصرف آب شامل جلوگیری از اتلاف آب میباشد و نه کم مصرف نمودن و به خطر انداختن بهداشت فردی و عمومی به طور مثال جلوگیری از شستشوی اتومبیل در خانه و بردن اتومبیل به کارواش مصرف آب را به شدت کاهش میدهد ولی نتیجه آن که نظافت اتومبیل است یکی است پس بردن اتومبیل به کارواش ویا شستشو ی اتومبیل با جت آب یک الگوی درست مصرف میباشد کارواشهای حرفه ای با وسایل مخصوص حدود ۴۴۰ لیتر آب کمتر از زمانی که خودتان خودرو را میشویید، آب مصرف میکنند.
مصارف کشاورزی و آبیاری نیز اینگونه اند مثلا برای آبیاری در ختان نیاز به آبیاری روزانه نیست و اغلب درختان را باید هفته ای یکبار وبمدت یکساعت آبیاری نمود نه بیشتر!
نصب دوشهای پرفشار در حمام و گرفتن نشتی و چکه کردن شیر های آب همچنین مدیرت مصرف در هنگام مسواک زدن شتشوی لباس و ظروف از سایر مصادیق الگوی درست مصرف آب میباشد و از این گونه اتلاف در مصارف خانگی،صنعتی،تجاری و اداری و شبکه های انتقال و توزیع فراوان داریم.
در بعد جهانی نیز متاسفانه 40 درصد از مردم دنیا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنیا به علت کمبود آب سالم و بهداشتی می میرند. در واقع مثل این است که در مجاورت و همسایگی من و شما هر روز مردم یک شهر 30 هزار نفری از فقدان آب بهداشتی جان می سپارند! و برابر با آمار سازمان جهانی بهداشت 80 درصد از بیماری هایی که مردم دنیا از آن ها رنج می برند به طور مستقیم مربوط به عدم تامین آب بهداشتی و کافی است.لذا این امر اهمیت اصلاح الگوی مصرف را محرز مینماید.
همانطور که میدانیم با رعایت الگوی مصرف و حذف اتلاف اب مصرف آب کاهش مصرف آب میابد لذا شاخص سرانه تولید فاضلاب نیز که حدود 80 درصد آب مصرفی است در نتیجه آن کاهش میابد بنابراین فاضلاب کمتری نیز تولید خواهیم نمود و علاوه بر صرفه جویی در هزینه ای گزاف مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب از آلودگی مجدد آب رودخانه ها ، خاک و محیط زیست جلوگیری خواهیم نمود.
لذا سعی مدیریت سایت موژ بر آن است که رویکرد مطالب در سال جدید در جهت این مهم باشد.
با تشکر ابراهیم ندرلو


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی