گزارش وزارت بهداشت در باره آلودگی آب تهران

موضوعات : Water
آلودگی آب تهران به برخی مواد سمی نظیر نیترات موضوعی است که تاکنون به جواب قانع کننده ای نرسیده است، این در حالی است که وزیر بهداشت نیز در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره نتایج بررسی‌های این وزارتخانه روی آب تهران گفته بود: وزیر نیرو به‌زودی گزارش خوبی در این زمینه ارائه خواهد داد.البته قبل از واکنش  وزیر نیرو دکتر ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد که نیترات آب در برخی از مناطق تهران بالا است

از اظهارات دکتر علیرضا مرندی عضو کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص آب تهران هم نمیتوان براحتی گذشت که:"در حال حاضر هم نمی‌توان وجود انواع فلزات سمی و خطرناک را در آب تهران انکار نمود و نمی‌توان با اطمینان گفت که این آب، آبی آلوده نیست. آب تهران اکنون با آلاینده‌ها و فلزات سمی برای جان مردم مضر خواهد بود و باید برای از بین بردن این آلودگی‌ها اقداماتی انجام شود. به جز آنکه انواع آلودگی‌ها از جمله میکروب‌ها، ویروس‌ها، انگلها و قارچ‌ها در آب تهران وجود دارد این آب به‌خوبی تصفیه نمی‌شود. در یک جمله کاملاً آگاهانه می‌توان اظهار کرد که آب تهران آلوده است و تردیدی در این آلودگی چه به لحاظ وجود میکروب‌ها و چه وجود انواع فلزات سمی وجود ندارد.در حال حاضر در این رابطه با مسئله آنزیم‌هایی که در پودر‌های رختشویی به کار می‌روند مواجه‌ایم، آنزیم‌هایی که به سرعت جذب خاک می‌شوند و بسیار خطرناک هستند و مهم‌ترین مشکل آلودگی آب تهران چون دارای سیستم فاضلاب نیستیم، چاه‌های جذبی (چاه‌های متداول دستشویی خانه‌ها)است که به آلودگی سفره‌های زیرزمینی‌ دامن می‌زنند. وقتی سطح آب‌های زیرزمینی بالا می‌آید، آب وارد چاه‌های جذبی شده و مقدار زیادی آمونیاک را به صورت ترکیب‌های مختلف با خود وارد آب می‌کند. افزایش مقدار آمونیاک و ترکیب‌های آن مانند نیتریت‌ها و نیترات‌ها، باعث بیماری‌های مختلف در بدن انسان، به ویژه کودکان تهرانی می‌شود. در چنین موقعیتی آیا بهتر نیست که مسئولان بهداشت محیط و محیط زیست زود‌تر دست به کار شوند و از این خطر بزرگ جلوگیری کنند؟ در حال حاضر مردم به سادگی انواع آلودگی‌ها را پذیرفته‌اند و می‌پندارند که در این مقطع از زمان زندگی با آلودگی آب، صدا، هواوخطرات ناشی از آن طبیعی است غافل از آنکه این مردم هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و طبق نیاز خود از زندگی به هر آنچه که طلب می‌کنند، می‌رسند. در این جا بروز ندادن واکنش از سوی مردم و پیگیری نکردن آنها می‌تواند نقش بسزایی در ادامه یافتن این آلودگی‌ها باشد. به نظر می‌رسد مسئولان نیز در این میان به روزمرگی افتاده‌اند و تنها پاسخگوی مسائل روز هستند و چشم‌اندازی برای داشتن آینده‌ای سالم ترسیم نمی‌کنند. درست است که در حال حاضر به مشکل حادی در بیمارستان‌ها بر اثر این آلودگی بر نخورده‌ایم و یا اینکه مسمومیتی در این خصوص به چشم نخورده است اما نباید گذاشت که این آلودگی به مرز خطر برسد. در حال حاضر سازمان آب تهران، شهرداری تهران، وزارت نیرو، وزارت بهداشت وسازمان محیط زیست همگی در به وجود آمدن این مسئله و رفع آن به یک اندازه سهیم هستند. باید آلودگی را به صورت فزاینده‌ای کم کرد وبهتر است مطلع باشیم اگر چه در حال حاضر مسمومیت‌ها بارز نیستند اما همچنان این مسمومیت‌ها وارد بدن می‌شوند واین روند ادامه دارد، مسئله‌ای که قطعاً در سال‌های آینده بیماران بسیاری را از پا در می‌آورد و بسیاری از افراد سالم را بیمار می‌کند. ضمن آنکه نسل بعد هم قطعاً نسلی کم هوش خواهند شد چرا که ما بی‌مهابا اقدام به افزایش آلودگی کرده‌ایم چه در مقام مسئول و چه مردم!"

 و بالاخره به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران اکو نیوز،"مرضیه وحیددستجردی" در نشست معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در رابطه با وضعیت آب تهران افزود: وزارت نیرو در مورد آب گزارش ویژه‌ای داده است که البته قبلا به وزارت بهداشت ارسال کرده بود.در این گزارش میزان نیترات در برخی نقاط تهران بالاتر از حد مجاز است.
عوارض خطرناک آب آلوده به نیترات برای زنان باردار و کودکان شیرخوار
وزیر بهداشت ادامه داد: به دلیل اینکه درصدی از آب شرب تهران نیترات بالایی دارد بنابراین توصیه می‌شود برای جلوگیری از عوارض آن زنان باردار و کودکان شیرخوار از آب بطری استفاده کنند.
دستجردی گفت: میزان بالای نیترات در آب شرب بسیار خطرناک است و برای کودکان شیرخوار بیماری‌های خطرناکی را ایجاد می‌کند و ممکن است رشد آنها را به خطر اندازد.
وزیر بهداشت با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی در نگهداری آب بطری در فروشگاه‌ها گفت: باید در معرض اشعه و نور آفتاب نباشد چراکه در غیر این صورت همین آب‌های معدنی نیز مضر خواهند شد.

وقتی سطح آب‌های زیرزمینی بالا می‌آید، آب وارد چاه‌های جذبی شده و مقدار زیادی آمونیاک را به‌صورت ترکیب‌های مختلف با خود وارد آب می‌کند. افزایش مقدار آمونیاک و ترکیب‌های آن مانند نیتریت‌ها و نیترات‌ها، باعث بیماری‌های مختلف در بدن شهروندان و به‌ویژه کودکان تهرانی می‌شود. »

در همین حال نتایج بررسی‌های مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری تهران نشان می‌دهد آب‌های سطحی حوضه آبخیز تهران حاوی جیوه، کادمیوم، آرسنیک و فلزات سمی دیگری است و با توجه به اینکه مزارع سبزی و صیفی‌جات شهر تهران با همین‌آب‌های حاوی جیوه، کادمیوم، آرسنیک و دیگر فلزات سمی آبیاری می‌شود، شهروندان با مصرف سبزی‌های ظاهرا مفید مقادیر زیادی سم وارد بدن خود می‌کنند.


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی