خوش آمدید

افزایش 2 برابری انرژی حاصل از فاضلاب با باکتری

موضوعات : Sewer

 به گزارش موژ و به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه گنت بلژیک، نوعی باکتری را شناسایی کردند که سبب افزایش 2 برابری انرژی استخراج شده از فاضلاب شهری می شود.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، از آنجا که فاضلاب شهری حاوی انواع مختلفی از مواد و ترکیبات ارگانیک است، یک منبع بالقوه انرژی محسوب می شود. راهکار ایجاد یک سیستم تصفیه فاضلاب پایدار و خودکفا، شناسایی یک راهکار موثر برای تفکیک مواد ارگانیک از فاضلاب است. بدین ترتیب فاضلاب تصفیه شده و مواد ارگانیک به منظور تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
در حال حاضر رویکرد عمده تصفیه خانه ها استفاده از انواع میکروارگانیسم ها از جمله باکتری ها و قارچ ها برای تجزیه مواد ارگانیک موجود در فاضلاب است. با استفاده از این رویکرد در حدود 20 تا 30 درصد از مواد ارگانیک موجود در فاضلاب به شکل مواد جامد ته نشین و از فاضلاب تفکیک می شود.
اما محققان بلژیکی برای افزایش کارآیی باکتری ها روشی را ابداع کردند که با استفاده از آن می توان تا 55 درصد از مواد ارگانیک موجود در فاضلاب را تفکیک کرد. برای این منظور محققان باکتری ها را در بازه های زمانی مشخص تحت رژیم غذایی خاصی قرار می دهند تا به حداکثر گرسنگی برسند. بدین ترتیب باکتری ها مقدار بسیار بیشتری از مواد ارگانیک را می خورند و بخش زیادی از این مواد بدون هضم کردن، دفع می شود. سپس محققان با به کارگیری فرآیند خاصی، از مواد ارگانیک هضم نشده، انرژی به دست می آورند.
به اعتقاد محققان این شیوه تصفیه فاضلاب، انرژی لازم برای راه اندازی تصفیه خانه ها را تامین می کند و نیاز آن ها را به استفاده از منبع تامین توان الکتریکی خارجی رفع می کند.


  • نویسنده : naderloo
  • تاریخ : چهارشنبه 10 آذر ماه 1395
  • 1980 بازدید
  • 1 نظر