آمار تلفات زلزله آذربایجان شرقی

موضوعات : Safety

ضمن عرض تسلیت به بازماندگان زمین لرزه در شمال غرب کشور به گزارش موژ و به نقل از عصر ایران درخصوص تعداد جان باختگان حادثه مذکوربه گفته وزیر بهداشت:


تعداد فوتی های زن و کودک در بیمارستان‌ها 219 مورد و تعداد مردان فوتی در بیمارستان‌ها 49 مورد بود که روی هم رفته 268 مورد فوتی در بیمارستان‌ها هستند تعدادی از مردم نیز هنگام زلزله فوت شده اند که براساس آخرین آمار کل فوتی‌ها 306 مورد بوده است:

به گزارش مهر، جلسه روز دوشنبه صحن علنی مجلس شورای اسلامی با ارایه گزارش وزیر بهداشت، رئیس سازمان هلال احمر و رئیس ستاد بحران کشور در خصوص زلزله اخیر آغاز شد.

 
مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان در ابتدای جلسه امروز ضمن تسلیت به بازماندگان این زلزله گفت: زلزله ورزقان و اهر و هریس ساعت 16:53 اتفاق افتاد، این اتفاق در حقیقت دو زلزله بود که اولی در 23 کیلومتری جنوب غربی شهرستان اهر و دومی در 20 کیلومتری ورزقان اتفاق افتاد.
 
وزیر بهداشت ادامه داد:‌ از زمان وقوع این دو زلزله تا دیشب 116 پس لرزه در این منطقه که بزرگترین آنها 4.8 ریشتر بودند اتفاق افتاد. شهرستان ورزقان با وسعت دو هزار و 365 کیلومتر و جمعیت 83 هزار نفر در شهرستان اهر با وسعت 3 هزار و 73 کیلومتر و جمعیت 147 هزار و 781 نفر و شهرستان هریس با وسعت 2 هزار و 777 کیلومتر در معرض این مصیبت بزرگ قرار گرفتند.
 
دستجردی تصریح کرد: در بخش بهداشت و درمان از زمانی که این حادثه اتفاق افتاد هم ما در تهران پیگیری کردیم و هم در استان آذربایجان شرقی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و در کنار آن دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ارومیه همگی آماده باش بودند و توسط مرکز مدیریت بحران دانشگاه اعلام فراخوان شد.
 
وی ادامه داد: 4 اکیپ ارزیابی به سرعت به منطقه اعزام شدند، آماده باش‌های پیامکی از طریق سامانه 1000115 به کلیه اعضای ستاد اجرایی فوریت‌های پزشکی استان ارسال شد، تمام تکنیسین‌های شاغل در پایگاه‌های اورژانس فراخوان شدند و روی هم رفته 340 تکنیسین اورژانس در آمبولانس‌ها به مناطق اعزام شدند، دبیرخانه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان در حوادث غیرمترقبه در دانشگاه به سرعت تشکیل شد.
 
وزیر بهداشت با اشاره به جلسات هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد: در این جلسات برآورد اولیه از وسعت منطقه و شدت آسیب‌ها انجام شد و به تمام بیمارستان‌های استان ابلاغ شد که بیماران غیراورژانس خود را ترخیص کرده و تخت‌های خود را آماده پذیرش بیماران مصدوم و مجروح کنند.
 
وی تاکید کرد: در این حادثه از همه پایگاه‌های جاده‌ای استان، پشتیبانی‌های دانشگاه و بخش خصوصی 137 آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه اعزام شد که اینها غیر از 63 دستگاه اتوبوسی بود که از استان زنجان و اردبیل و ارومیه اعزام شده بود.
 
دستجردی افزود: اعزام این آمبولانس‌ها از ساعت 17:30 اتفاق افتاد و نیروهای بسیج و دانشجویان پرستاری و پزشکی فراخوان شده و اعزام آنها به مناطق انجام شد، بیمارستان صحرایی نیز در مکان تاسیس شد.
 
وی گفت: سالن‌های ورزشی و بیمارستان‌های طالقانی و سینا در منطقه به امکانات اورژانس مجهز شدند تا بتوانند ارایه خدمات درمانی داشته باشند، ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی افزایش یافته و تمامی فضاهای قابل استفاده مثل سالن‌های بیمارستان‌ها تخت گذاشته شد و به اتاق‌های بستری تبدیل شدند که حدود 200 تخت بود.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: هماهنگی با بیمارستان‌های استان های مجاور جهت آماده باش جهت پذیرش مصدومان و مجروحان صورت گرفت و این آمادگی‌‌ها منجر به این شد که در روز یکشنبه طی بازدیدی که از مناطق ورزقان و هریس و اهر داشتیم مشاهده کردیم که تمامی مصدومین و مجروحین از زیر آوار خارج شدند و در بیمارستان‌ها مورد معالجه قرار گرفتند.
 
وی تصریح کرد: در حوزه بهداشت و درمان به سرعت پیگیری‌ها و اقدامات به نتیجه رسیده و ما رضایتمندی کامل در میان مصدومین و مجروحین و خانواده‌های آنها از عملکرد وزارت بهداشت داشته‌ایم.
 
دستجردی ادامه داد: در روز دوم حادثه ارتباطات خوبی انجام شد و بیمارستان صحرایی ما در ورزقان با توجه به اینکه بیمارستان در حال ساخت این شهرستان هنوز به بهره برداری نرسیده بود از ساعت 1 بامداد بیمارستان صحرایی برپا شده و به درمان مصدومان و مجروحان اختصاص یافت، متاسفانه بیمارستان‌های اهر و هریس هر دو با وجود اینکه یکی از آنها مدت کوتاهی به به بهره برداری رسیده بود دچار اشکالاتی در ساختمان خود شده بودند که قابلیت بهره برداری در آن زمان خاص را نداشتند بنابراین در محوطه بیرونی بیمارستان مصدومان و مجروحان مورد درمان‌های اولیه قرار گرفته و بعد به بیمارستان‌های تبریز یا اردبیل یا مشکین شهر اعزام می‌شدند.
 
وی اظهار داشت: اکیپ‌های بهداشتی از دیروز در روستاها مستقر شده‌اند، با توجه به اینکه فواصل طولانی بین روستاها وجود دارد و ساکنان روستاها نیازمند برخی خدمات پزشکی هستند مصوب کردیم دانشگاه پزشکی در هر روستا حداقل یک چادر داشته باشد تا کمک‌‌های اولیه را در اختیار مردم قرار دهند.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: اعزام اکیپ‌های بهداشت محیط و مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت روان از دیروز صورت گرفت زیرا آنچه بعد از چنین اتفاقاتی خود را نشان می‌دهد برخی بیماری‌های عفونی است که باید مواظب باشیم ایجاد نشود، همچنین برخی خانواده‌های مصدومین نیازمند برخی خدمات روانشناسی و روانپزشکی هستند در همین راستا تیم‌های بهداشت و روان هم به منطقه اعزام شدند.
 
دستجردی در بخش دیگری از سخنرانی خود در خصوص چالش‌های مهم وزارت بهداشت در موقعیت کنونی گفت: در این مدت با توجه به قطع ارتباطات مخابرات بی‌سیم‌ها و تلفن‌ها هم قطع شده بودند بنابراین باید هماهنگی انجام شود تا خطوط ویژه‌ای از طرف سازمان مخابرات برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد شود زیرا این ضعف ارتباطات موجب می‌شود مرکز نتواند در فواصل کوتاه در خصوص میزان خسارات گزارش سریع از مناطق داشته باشد.
 
وی ادامه داد: نیاز به بالگردهای بزرگ نظیر آنچه در استان مازندران است در چنین حوادثی وجود دارد که خواستار تامین این تجهیزات برای وزارت بهداشت هستیم تا بتوانیم به سرعت مجروحان را به بیمارستان‌ها منتقل کنیم، اتوبوس آمبولانس‌هایی که در منطقه داشتیم هر یک می‌توانستند به طور همزمان تعدادی زیادی از مجروحان را منتقل کنند که کمک خوبی به همکاران ما بودند.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: از دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به دلیل کمک خوبی که به دانشگاه علوم پزشکی تبریز کردند تشکرمی‌کنیم.
 
وی همچنین از تمامی کارکنان وزارت بهداشت که در بیمارستان‌های وزارت بهداشت در خدمت مردم بودند تشکر کرد و گفت: در این مدت 615 مورد اعزام از بیمارستان‌های کوچک به بیمارستان‌های بزرگ تبریز و 2 هزار مورد اعزام بیماران از مراکز مختلف به بیمارستان‌ها صورت گرفت.
 
دستجردی تصریح کرد: از این تعداد 700 مورد نیازمند بستری بودند که اعمال جراحی روی آنها صورت گرفت.
 
وی تاکید کرد:‌ تعداد فوتی های زن و کودک در بیمارستان‌ها 219 مورد و تعداد مردان فوتی در بیمارستان‌ها 49 مورد بودند که روی هم رفته 268 مورد فوتی در بیمارستان‌ها هستند. البته تعدادی از این افراد موارد فوت شده سر صحنه بودند. براساس آخرین آمار کل فوتی‌ها 306 مورد بوده است.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: جراحی‌های انجام شده در بخش اورژانس در بیمارستان‌های سینا، شهدا، طالقانی، امام رضا(ع)، شهید محلاتی و عالی نسبت هزار و16 مورد بوده است.
 
وی در پایان از نمایندگان استان و به خصوص از نمایندگان سه شهرستان مربوط که رسیدگی جدی‌ای را به مصدومان و مجروحان داشتند و همچنین پرسنل زحمتکش دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکر کرد.
 
منبع:عصر ایران

  • نویسنده : naderloo
  • تاریخ : دوشنبه 23 مرداد ماه 1391
  • 3054 بازدید
  • 0 نظر