خوش آمدید

9داروی نوترکیب وارد بازار شد

موضوعات : Public
به گزارش خبرنگار «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کامران باقری لنکرانی با اشاره به اهمیت زیست فن‌آوری در کشور، افزود: از سال 1373 تاکنون شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی بودیم که حتی با وجود بحران‌های اخیر شاهد کمترین ضربه در حوزه زیست فن‌آوری بوده ایم، به نحوی که با بدبینانه‌ترین برآورد نسبت به سال 2008 میلادی رشد 10 درصدی که حدود 70 درصد آن مربوط به بخش سلامت است را شاهد بوده ایم.

وی افزود: چهارده سال پیش تعداد مقالاتی که در سطح بین‌المللی در این رشته داشتیم، شش مقاله بود که در سال 2008 به 436 مقاله رسید. در آن زمان تقریبا هیچ محصول ثبت شده ای در کشور نداشتیم که در سال 87 به 22 محصول رسید و 22 مورد کیت تشخیص تولید شدند که 9 داروی نوترکیب وارد بازار شده و هشت دارو هم در مسیر تولید می‌باشد.
وزیر بهداشت با اشاره به این که در گذشته آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی ژنتیکی موجود نبود، افزود: اکنون در بیش از 80 مرکز آزمایشگاهی، آزمایش‌ها انجام می‌شود و 12 قطب کشوری برای آن تعریف شده است.
وی در ادامه گفت: شرکت‌های تولید دارویی در این 14 ساله به حدود 16 شرکت افزایش پیدا کرد و این مقایسه نشانگر این است که در این عرصه در کشور ما اتفاقات مبارکی رخ داده است، اما با توجه به شکاف جهانی و سرعتی که در تولید علم در دنیا وجود دارد ، ما شتاب کافی نداریم.
باقری لنکرانی فضای موجود در زیست فن‌آوری را به قبل و بعد از ابلاغ قانون اصل «44» تقسیم کرد و افزود: تاکنون از فرصتها و ظرفیتهای این قانون به خوبی استفاده نشده و در این راستا باید با حرکت در مسیر چارچوبها و قوانین فعلی و ایجاد همدلی و همراهی فضا و مسیر رشد و رشد در زیست فن‌آوری را باز کنیم که انجمن می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.
باقری لنکرانی در ادامه تصریح کرد: ضعف‌هایی که در زمینه حقوق و مالکیت معنوی، تسهیلات بانکی، ترخیص محصولات از گمرک و صدور مجوزها وجود دارد که از مشکلات موجود در بیوتکنولوژی است و انجمن بیوتکنولوژی با نقشی که ایفا کرده می‌تواند در راهبردی کردن برنامه‌ها و کمک به رفع موانع نقش موثری را ایفا کند.
وی با اشاره به کمبود واکسن خصوصا واکسن آنفلوانزای در دنیا اظهار کرد: پنج شرکتی که ادعای تولید واکسن جدید و ورود آن به بازار را کردند، حداکثر ظرفیت تولیدشان 800 میلیون دوز می‌باشد که با توجه به این که برای هر فرد دو دوز مورد نیاز می‌باشد، در خوشبینانه ترین حالت و با چشم پوشی از میزان اثرگذاری و خطرات و ایمن بودن واکسن فقط می‌تواند 400 میلیون نفر را پوشش بدهد که این مساله می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باشد.
وزیر بهداشت ضمن مورد تاکید قرار گرفتن تولید محصولات زیست فن‌آوری در چشم انداز تصریح کرد: ما باید به ویژه در حیطه‌ای مثل زیست فن‌آوری با تلاش انجمن بیوتکنولوژی و همکاری دستگاههای اجرایی ذیربط برنامه‌های عملیاتی کوتاه مدت با بازه زمانی یکساله را در قالب چشم انداز طراحی و تعریف کنیم، چرا که برنامه‌های بلند مدت توان پاسخگویی به نیازهای صحیح و تغییرات سریع محیطی را ندارند.
وی در رابطه به چگونگی تدوین نقشه جامع علمی کشور گفت: ما در طراحی نقشه جامع علمی کشور بخش سلامت را مورد توجه قرار دادیم و از نکاتی که به آن توجه ویژه داشتیم دقت روی نکات قابل پرورش کشور مانند زیست فن‌آوری و نانوتکنولوژی بوده و اکنون در ساختارهای موجود در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جایگاه ویژه‌ای برای زیست فن‌آوری تعریف کردیم.
وزیر بهداشت افزود: ما نباید فقط به دنبال انتقاد از هم باشیم،‌ بلکه باید با تعامل بیشتر مرزهای ناخواسته‌ای که به دلیل برخی تنگ نظریها به وجود آمده را به خاطر مصلحت و ارتقاء کشور بشکنیم و به کار تیمی در قالب برنامه‌های کوتاه مدت توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
منبع:http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1387028&Lang=P


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی