چهار هزار ماده شيميايي خطرناك در دود سيگار

موضوعات : Safety, Chemicals

تهران - كارشناس ستاد كشوري كنترل دخانيات گفت: بيش از چهار هزار ماده شيميايي خطرناك كه براي سلامتي انسان مضر است، در دود سيگار وجود دارد.به گزارش روز شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، 'خديجه محصلي' افزود: بيش از 50 نوع از مواد شيميايي سيگار، سرطان‌زاست.وي ادامه داد: استنشاق تحميلي دود دخانيات، موجب ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، گوارشي و تنفسي و حتي منجر به مرگ مي ‌شود.

مواد شیمیایی در سیگار

كارشناس ستاد كشوري كنترل دخانيات خاطرنشان كرد دود دخانيات در محيط ‌هاي بسته، در هوا پخش مي شود كه ضرر آن به افراد سيگاري و غيرسيگاري منتقل مي‌شود.
محصلي با تاكيد براينكه دود دخانيات توسط افراد غيرسيگاري هم استنشاق مي‌شود و به عنوان استعمال ناخواسته و استنشاق تحميلي شناخته مي‌شود، گفت: حتي سيستم‌هاي تهويه بسيار قوي به شكل تركيبي يا جداگانه نيز قادر نيستند سطح مواجهه با دود دخانيات را در محيط‌ هاي بسته تاحد قابل قبولي كاهش دهند؛ از اين رو، تنها محيط سالم و قابل قبول، محيط 100در صد عاري از دخانيات است.
كارشناس ستاد كشوري كنترل دخانيات با بيان اينكه نيمي از كودكان جهان در معرض هواي آلوده و استنشاق تحميلي دود سيگار قرار دارند، تصريح كرد در هر مكاني كه دخانيات مصرف مي‌شود، كودكان بيشتر در معرض دود آن قرار مي‌گيرند. به طوري كه طبق برآورد سازمان جهاني بهداشت بيش از 700 ميليون كودك در جهان در معرض استنشاق تحميلي دود سيگار قرار دارند.
محصلي يادآور شد اين آلودگي به ويژه در خانه بيشتر است، به طوريكه تحقيقات انجام شده بر روي دانش‌آموزان 13 تا 15 ساله در 132 كشور جهان، بين سال‌هاي 1999 تا 2005 نشان مي‌دهد كه 46 درصد از دانش‌آموزان در خانه و 56 درصد آنها در اماكن عمومي در معرض دود دخانيات قرار مي‌گيرند.
منبع:ایرنا
گفتنی است اقدامات درج هشدار بر روی پاکت سیگار احتمالا تاکنون به پایان رسیده است، همچنین امروزه علی رغم هشدارهای پیاپی مجامع پزشکی و فرهنگی ، مصرف سیگاربه طور روز افزون در جامعه بالا می رود و
فناوری‌نانو می‌تواند ترک سیگار را آسان‌تر کند همچنین تصاویری جالب از تبلیغات بر علیه سیگار را مشاهده نموده و پمفلتی در خصوص سیگار را ار این لینک دانلود نمایید.
تصاویری جالب از تبلیغات بر علیه سیگار
دود سیگار خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد
دود سیگار محیطی خطر مشکلات بینی و سینوس را بالا می‌برد .
باقیمانده‌های نیکوتین که در سطح اجسام باقی می‌ماند ، می‌تواند به خصوص برای نوزادان و نوپایان بسیار خطرناک باشد
تحقيقات جديد نشان مي دهد كه مي توان از ته سيگارهاي كشيده شده براي جلوگيري از زنگ زدن فولاد استفاده كرد
دانستنی های مختصر در مورد مصرف سیگار را مطالعه کنید

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.mozh.org/393/