آغاز همایش ساماندهی ایمنی و بهداشت حرفه ای

موضوعات : Safety, HSE, HSE-Conference
تهران - دومین همایش ملی ساماندهی مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای با محوریت دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقات صنعتی ، امروز با حضور محققان و مسوولان این رشته در دانشگاه صنعتی امیر کبیر آغاز شد و تا فردا نهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دبیر علمی همایش روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه گفت: حفاظت از سلامت جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی منابع انسانی جامعه به عنوان سرمایه اصلی و محور توسعه پایدار مطرح است.

رضا خانی جزنی با اشاره به اینکه این علم در کشور ما هنوز جوان است افزود: قدمت این علم در کشوری مانند انگلستان به دو قرن می رسد، اما در کشور ما هنوز فرهنگ آن نیز جا نیفتاده است.
رییس دانشکده سلامت ، ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تداوم برگزاری چنین همایش هایی بستر را برای فرهنگ سازی مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای در کشور هموار می کند.
وی اظهار داشت: کاهش بارمادی و معنوی ناشی از حوادث و بیماری های ناشی از شغل و افزایش بهره وری در بخش صنعت در دهه اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته است.
جزنی ادامه داد: در تمامی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های دارای کارگاه و آزمایشگاه ، مشکلات ناشی از وجود عوامل زیان آور و نبود سیستم آموزشی و نظارتی دراین خصوص همواره خطر بروز بیماری های ناشی از تماس با این عوامل و متعاقب آن حوادث ناگواری را به همراه دارد.
وی اظهارداشت: بنابراین ارتقای فرهنگ بهداشت و ایمنی ضمن اینکه دانشجویان و استادان را به عنوان نخبگان جامعه از این عوارض دور نگه خواهد داشت ، به دلیل نقش مدیریتی دانشجویان امکان اشاعه آن را در سطح جامعه فراهم می سازد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه محورهای این همایش به هفت بخش کلی تقسیم می شود گفت: " مدیریت و ساماندهی " ، " آموزش ، پژوهش و فرهنگ سازی " ، " سلامت منابع انسانی و فعالیت های پزشکی " ، "‌ فعالیت های مهندسی " ، " ایمنی و حوادث ناشی از کار " ، " نوآوری در تامین محیط کار ایمن " ، " فعالیت های زیست محیطی " و " اقتصاد سلامت و مدیریت بهداشت ، ایمنی و محیط زیست " محورهای کلی این همایش است.
جزنی افزود: مدیریت یکپارچه بهداشت ، ایمنی و محیط زیست و توسعه پایدار ، سیاست ها و برنامه های پدافند غیر عامل و میدریت بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ، جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در اجرای شدن بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ، فرهنگ مدیریت فرابخشی در استقرار بهداشت ، ایمنی و محیط زیست و جایگاه مدیریت بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برخی از محورهای این همایش است.
وی آلوده کننده های محیط زیست ، جمع آوری و دفع بهداشتی مواد زائد شیمیایی و بیولوژیکی (‌زیست ایمنی )‌در آزمایشگاه ها و کارگاه ها ، عوامل فیزیکی و شیمیایی کیفیت هوای آزمایشگاه ها و کارگاه ها و تهویه استاندارد ، مدیریت ایمنی و حوادث ناشی از کار در مراکز علمی و پژوهشی ، روش های کنترل و پیشگیری از اثرات سوء عوامل زیان آور محیط کار را برخی دیگر از محورهای همایش عنوان کرد.
دبیر علمی همایش ملی ساماندهی مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ادامه داد: بعد از اعلام فراخوان 112 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که بعد از داوری 91 مقاله برای ارائه در همایش پذیرفته شد که از این تعداد 48 مقاله به صورت سخنرانی و 43 مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.
وی گفت: همچنین برگزاری مسابقات دستاوردهای ایمنی ، بهداشت و محیط زیست ، کارگاه های آموزشی و نمایشگاه از برنامه های جانبی این همایش است.
دومین همایش ملی ساماندهی مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای امروز در دانشگاه صنعتی کبیر آغاز شد و تا فردا نهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

منبع:ایرنا


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی