خوش آمدید

پیش نویس طرح تاسيس سازمان نظام بهداشت

موضوعات : Environmental-Health

به گزارش موژ و به نقل از ایرنا، ايران به عنوان يكي از كشورهاي موفق در پياده كردن سيستم شبكه‌هاي بهداشت و خانه‌هاي بهداشت در جهت استقرار نظام مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه معرفي شده است.


بي‌شك دستاوردهايي مانند كاهش قابل توجه مرگ و مير مادران و نوزادان، افزايش اميد به زندگي و ارتقاي سطح سلامت و ... همگي در سايه همكاري و تلاش‌هاي كليه بخش‌هاي بهداشت و درمان كشور از جمله بهداشت‌ياران به دست آمده است.

فعاليت و جمعيت ميليوني بهداشت‌ياران در عرصه‌ سلامت و بهداشت، جمعي از فارغ‌التحصيلان اين رشته را بر آن داشت كه براي پيگيري و احقاق حقوق نيروهاي بهداشتي و رفع مشكلات به دنبال تشكيل يك سازمان مستقل باشند.

احساس ضرورت براي تشكيل چنين سازماني، جمعي از بهداشت‌ياران را بر آن داشت تا با راهنمايي و كمك برخي اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس و مشورت اعضاي سازمان نظام پرستاري و نظام پزشكي طرحي را براي تاسيس سازمان نظام بهداشت به مجلس ارايه دهند و اميدوار باشند كه اين طرح در مجلس تصويب ‌شود.

محمد مقضي يكي از طراحان تاسيس سازمان نظام بهداشت، در اين باره به ايسنا، گفت: در كشور سازمان‌هايي مانند سازمان نظام پزشكي و نظام پرستاري وجود دارد كه علاوه بر پيگيري مطالبات صنفي، فرهنگي و آموزشي قشر مربوطه، بررسي تخلفات با نظارت تخصصي بر عملكرد نيروها را هم برعهده دارند، اما متاسفانه در حيطه خدمات بهداشتي چنين سازماني وجود ندارد.

به گفته مدير دانشجويي فرهنگي دانشكده علوم پيراپزشكي مشهد، متاسفانه فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي بهداشت كه شامل بهداشت محيط، بهداشت عمومي، بهداشت خانواده، بهداشت مدارس، بهداشت دهان و دندان و نظير اينها هيچگونه سازماندهي ندارند.

مقضي افزود: اگرچه اين كارمندان بهداشتي و درماني در خانه‌هاي بهداشت روستاها گرفته تا مراكز بهداشتي و درماني شهرها و بيمارستان‌هاي فوق‌ تخصصي مشغول به ارايه خدمت به مردم هستند اما متاسفانه برنامه‌ريزي درسي، صنفي و شغلي آنها در دست خودشان نسيت، ضمن اينكه آنها نمي‌دانند براي تحقق مطالبات صنفي، آموزشي و پژوهشي خود بايد به كجا بايد مراجعه كنند.

طراح اصلي طرح تاسيس سازمان نظام بهداشت همچنين گفت: بحث تاسيس سازمان نظام بهداشت ساليان سال است كه در ذهن نيروهاي بهداشتي وجود دارد اما هرگز به صورت يك طرح مدون و منظم به مجلس پيشنهاد نشد تا در آنجا به صورت قانون مصوب شود و جهت اجرا به دولت ابلاغ شود.

وي ادامه داد: طرح‌ها و ايده‌ها را از وزير پيشين وزارت بهداشت، اعضاي كميسيون بهداشت و درمان، برخي روساي دانشگاه‌ها تا كارمندان بهداشتي جمع‌آوري و با بررسي موضوعات و مشكلات موجود طرحي مدون در 15 صفحه‌ حاوي مقدمه، اهداف، ضرورت‌ها، خط‌مشي‌ها، سياست‌ها و پيش‌نويس قانون تهيه و به مجلس شوراي اسلامي تقديم كردم.

مقضي بيان كرد: مخالفت‌هاي زيادي با اين طرح شد، به خصوص مركز پژوهش‌هاي مجلس، هنوز هم اين زمزمه به گوش مي‌رسد كه تاسيس سازمان نظام بهداشت لازم نيست، اما برخي از اعضاي كميسيون بهداشت و درمان حمايت خوبي از اين طرح دارند.

مدير دانشجويي فرهنگي دانشكده علوم پيراپزشكي مشهد گفت: اميدوارم اين طرح در آينده نزديك به تصويب كميسيون بهداشت و درمان برسد و از آنجاكه اين طرح تخصصي اميد داريم در صحن علني هم تصويب شود.

پيش‌نويس طرح «تاسيس سازمان نظام بهداشت» تهيه مي‌شود

انوشيروان محسني‌بندپي نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان با تاييد اين موضوع در اين راستا خاطرنشان كرد: افراد بسياري در نظام بهداشتي كشور در رده‌هاي مختلف بهداشتي مشغول به كار هستند اما از يك تشكيلات صنفي كه بتواند از حقوق و مطالبات صنفي آنها حمايت كند و پيگير نحوه ادامه تحصيل آنها باشد، برخوردار نيستند.

به گفته نماينده مردم نوشهر و چالوس، همان‌طور كه مي‌دانيم بهداشت نقش موثري در ارتقاي سلامت جامعه دارد، اما عدم توجه كافي به قشري كه پيش قراولان نظام عرصه خدمت سلامت هستند اين خلا‌ء را بوجود مي‌آورد كه بتوانيم فعالان عرصه بهداشت را مانند سازمان نظام پزشكي، نظام پرستاري، نظام مهندسي، نظام روانشناسي از يك نظام برخوردار كنيم تا حق و حقوق آنها در ابعاد مختلف تحت حمايت‌هاي قانوني قرار گيرد.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان ادامه داد: براي تاسيس سازمان نظام بهداشت دوستاني از بيرون كمك كردند تا پيش‌نويس اين طرح آماده شود كه هم‌اكنون مراحل نهايي را طي مي‌كند، پس از آماده شدن آن را به صحن علني مجلس ارايه مي‌دهيم، مجلس هم پس از تصويب يك فوريت آن را به كميسيون تخصصي‌ كه كميسيون بهداشت است ارجاع مي‌دهد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه فكر مي‌كنيد اين طرح به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد، اظهار كرد: در اين طرح هيچ مغايرتي وجود ندارد اما بايد توجه شود كه بار مالي را به دولت تحميل نكند چراكه اگر بار مالي به دولت تحميل كند مغاير با اصل 75 قانون اساسي است و دولت بايد براي تصويب آن نظر موافق بدهد.

محسني‌بندپي در خاتمه خاطرنشان كرد: پيش‌نويس اين طرح پس از تكميل به مجلس ارايه مي‌شود و به نظر مي‌رسد ظرف 2 ماه آينده در صحن علني مجلس مورد راي‌گيري قرار گيرد.

اعضاي كميسيون بهداشت با كليت اين طرح موافقند

سيداميرحسين قاضي‌زاده عضو كميسيون اجتماعي از حاميان طرح تاسيس سازمان نظام بهداشت نيز در اين باره تصريح كرد: هدف از تصويب اين طرح، سازماندهي فارغ‌التحصيلان مرتبط با بهداشت و هماهنگي براي اشتغال اين افراد در بخش خصوصي يا فعاليت به صورت تعاوني‌ها است.

به گفته نماينده مردم مشهد، در راستاي پياده‌سازي اصل 44 و عدم توان دولت براي تامين نيروي انساني بايد در حوزه‌هاي بهداشت هم كم كم به سمتي برويم كه با خريد خدمت خدمات بهداشتي كارها را پيش ببريم، لازمه‌ اين اين كار سازماندهي نيروهاي بهداشت در قالب يك نظام است.

وي ادامه داد: طرح تاسيس سازمان نظام بهداشت به صورت يك پروپوزال تهيه شده بود و قالب يك طرح قابل طرح در مجلس را نداشت، بنابراين طرح را به طراحان اصلي كه تعدادي از فعالين حوزه بهداشت هستند برگردانديم تا با كمك يك مشاور حقوقي و مشورت تعدادي از اعضاي نظام پرستاري و نظام پزشكي ماده قانوني آن را تنظيم كنند، سپس امضاي 15-16 نفر از همكاران كميسيون بهداشت را مي‌گيريم و آن را به صورت طرح به مجلس ارايه مي‌كنيم.

قاضي‌زاده همچنين خاطرنشان كرد: اين طرح بايد به صورت يك لايحه يا طرح قانوني درآيد چراكه تنظيم اين طرح به لحاظ شكلي قابل طرح در مجلس نبود، بنابراين يك حقوقدان بايد آن را تنظيم كند و با قانون نظام پزشكي و نظام پرستاري مقايسه كند تا اگر نقصي دارد برطرف شود.

عضو كميسيون بهداشت در خاتمه تاكيد كرد: تمام كساني كه با سلامت مردم سر و كار دارند بايد علاوه بر نظارت دولت مورد نظارت نظام صنفي مربوطه هم باشند چراكه اين افراد نياز به حمايت و پيگيري مسايل صنفي و آموزشي دارند، همان‌طور كه بعد از بوجود آمدن نظام پرستاري وضعيت صنفي پرستاران بهبود يافت با تاسيس سازمان نظام بهداشت وضعيت افرادي كه در حوزه بهداشت فعاليت مي‌كنند هم بهبود خواهد يافت. نگاه حمايتي در حوزه بهداشت ضعيف است لذا به نظر مي‌رسد لازم است جمعي ميدان‌داري كنند تا وضعيت آنها بهتر شود. کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی