خوش آمدید

امحاء زباله های ویژه در كشور

موضوعات : Garbage

تهران - مدیر كل دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان گفت:‌ خوشبختانه امكان امحاء ‌و مدیریت كامل تمام پسماندهای ویژه و خطرناك برای اولین بار در داخل كشور فراهم شد.' فرهاد پورسخا'‌روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تاكنون در بخش مدیریت پسماندهای ویژه و خطرناك نیازمند فناوری خارج از كشور بودیم به همین دلیل بخش قابل توجهی از این پسماندها از قبیل سموم سنواتی '‌ارگان و كلره '‌ ، ‌'روغن های آسكارل '‌ و '‌لجن های اسیدی ' كه از آلایندگی بالایی برخوردار هستند ‌در مراكز صنایع بزرگ انباشته می شدند.ادامه داد: در بسیاری از موارد برای امحاء این پسماندها نیاز به صرف هزینه


برای صدور به خارج از كشور بود كه علاوه بر ان تمهیدات پیچیده ای نیز نیاز داشت اما اكنون این كاربرای بسیاری از تولید كنندگان داخلی امكان پذیر شد.

مدیر دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان گفت: با اقدامات و تدابیر صورت گرفته در كارگروه ملی پسماند چه در سطح كارگروه ملی چه استانی پسماند ، سرمایه گذاری های گسترده ای در بخش امحاء‌ صورت گرفته كه به طور 100 درصد توسط بخش خصوصی انجام می شود.

وی ادامه داد: بخشی از این فعالیت ها در هفته زمین پاك افتتاح میشود و تا شش ماه اول سال 91 بخش قابل توجهی به بهره داری می رسد .

پورسخا افزود: البته در استان مركزی سایت امحاء‌ پسماندهای ویژه و خطرناك راه اندازی شده و در هفته زمین پاك فاز اول این سایت در استان اصفهان افتتاح می شود.

*** جشن پایان دفن غیر بهداشتی پسماند برگزار می شود.

مدیر كل دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان گفت: ‌این جشن روز دوم اردیبهشت ماه با حضور محمد جواد محمدی زاده رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مشهد برگزار میشود.

وی اظهارداشت: همچنین این جشن از دوم تا هفتم اردیبهشت ماه به ترتیب در شهرهای ، قزوین ، تبریز و اصفهان نیز برگزار می شود و تا پایان سال 91 در بسیاری از شهرهای كشور با همكاری نزدیك وزارت كشور ادامه خواهد داشت.

پورسخا ابراز امیدواری كرد تا شش ماهه اول سال جاری در تمام كلان شهرهای كشور اجرا شود.

*** آغاز تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست

وی آغاز تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست (‌زود تجزیه پذیر) ‌را یكی دیگر از برنامه های هفته زمین پاك اعلام كرد و گفت:‌ تولید این محصول دراین هفته در كشور آغاز می شود كه اقدامی بسیار موثر و اساسی در مدیریت زیست محیطی پسماند خواهد بود.

مدیر دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان افزود: پلاستیك های موجود برای تجزیه كامل در طبیعت به حدود 300 سال زمان نیاز دارند اما پلاستیك های سازگار با محیط زیست به یك تا پنج سال زمان نیازدارد.

وی ادامه داد:‌ برای این منظور ابتدا از شركت ها و تولید كنندگان خواسته شده تا فرمول تولید پلاستیك های سازگار با محیط زیست را در اختیار داشته باشند.

به گفته وی همزمان سازمان محیط زیست با همكاری دستگاه های مرتبط اقدام به تهیه استاندارد ملی پلاستیك های سازگار با محیط زیست كرده است.

پورسخا اظهار داشت:‌ با این اقدامات صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم تا پایان سال 91 تمام پلاستیك های تند مصرف (‌شامل پلاستیك های یكبار مصرف و تمام پلاستیك هایی كه مدت زمان زیادی مورد مصرف قرار نمی گیرند )‌به پلاستیك های تجدیدپذیر تبدیل شوند.

*** برگزاری همایش ملی '‌تحقق طرح جامع مدیریت پسماند كشور'‌ و ' رونمایی از برنامه جامع مدیریت پسماند وزارتخانه ها '‌

وی گفت: همچنین در 10 اردیبهشت ماه همایش ملی '‌تحقق طرح جامع مدیریت پسماند كشور'‌ و ' رونمایی از برنامه جامع مدیریت پسماند وزارتخانه ها 'با همكاری وزارتخانه ها و حضور وزرای وزارتخانه های مربوطه و 200 نفر از مدیران موثر در سطح كشور در تهران برگزار میشود.

پورسخا اظهارداشت: مهمترین هدف از برگزاری این همایش چگونگی تحقق طرح جامع در سال 91 و در سال های آینده بر اساس برنامه پنجم توسعه است.

وی با تاكید بر اینكه اقدامات صورت گرفته در بخش مدیریت پسماند سرآغاز برنامه های جدی در این زمینه برای سال 91 است گفت:‌ اساس این برنامه ها در سال گذشته پایه گذاری شده بود كه با تصویب طرح جامع مدیریت پسماند كشور و تصویب شش برنامه جامع مدیریت پسماند كشور در بخش های پسماندهای عادی ، پزشكی ، صنعتی ، كشاورزی ، نفت و نیرو برای اجرا آماده شد.

مدیر دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان گفت : به دلیل اهمیت موضوع و حجم برنامه های عملیاتی روز زمین پاك امسال برای اولین بار به هفته زمین پاك تبدیل شد.

روز جهانی زمین پاك هر ساله در 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی