خوش آمدید

مضرات استفاده پيوسته از رايانه

موضوعات : Occupational-health

به گزارش موژ و به نقل از ایرنا، تهران - متخصص طب فيزيكي و توانبخشي گفت : استفاده پيوسته از رايانه به مدت بيش از نيم ساعت مضر است . بعد از هر نيم ساعت كاركردن با رايانه بايد يك دقيقه استراحت به چشم ها وبدن داد .


دكتر سيد منصور رايگاني روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: ثابت ماندن بدن در يك وضعيت به مدت نيم ساعت و يا بيشتر به وضعيت جسماني كاربران رايانه به ويژه دانش آموزان آسيب مي زند و ممكن است در آينده آنان دچار دردهاي عضلاني و اسكلتي شوند.
وي افزود : بهتر است پس از هر ۳۰ تا ۴۵ دقيقه نشستن و قرار گرفتن در وضعيت ثابت، حدود يك تا دو دقيقه حركات كششي و انعطافي در ناحيه عضلات كف پا ، مفاصل ، كتف ، سر و گردن و دستها انجام شود و يا به مدت يك يا دو دقيقه وضعيت بدن را تغيير داد.
رايگاني يادآورشد:همچنين لازم است كه پس ازحداكثر نيم ساعت كاربا رايانه چندين بار پلك زده شود و چشم ها دقايقي از رايانه دور شوند تا استراحت كنند.
وي گفت : انجام فعاليت روزمره زندگي به شيوه درست و اصولي در سنين كودكي و نوجواني از بروز بيماري هاي اسكلتي و عضلاني در سنين ميانسالي و سالمندي جلوگيري مي كند.
وي افزود: فعاليت هاي درسي و فيزيكي دانش آموزان با شروع سال تحصيلي بيشترمي شود از اين رو والدين و مسئولان مدرسه بايد بيشتر به شيوه هاي درست نشستن و برخاستن دانش آموزان و فعاليت هاي روزمره آنان توجه كنند.
رايگاني اظهارداشت: رعايت تناسب اندام ، تغذيه مناسب و جلوگيري از چاقي و لاغري در سنين كودكي و نوجواني بسيار مهم است زيرا ساختار فيزيكي بدن هر فرد در دوره كودكي و نوجواني شكل مي گيرد .
اين متخصص طب فيزيكي يادآور شد : همچنين استفاده از وسايل مناسب و استاندارد براي نشستن ، نوشتن و انجام فعاليت هاي آموزشي و ورزشي در مدارس به منظورحفظ سلامتي جسمي و فيزيكي دانش آموزان بسيار مهم است و توجه به اين مقوله و مهيا كردن امكانات آموزشي مناسب مي تواند دانش آموزان را در يادگيري بهتردروس ياري دهد.
وي گفت : صندلي و نيمكت دانش آموزان بايد از استانداردهاي لازم برخوردار باشد. در اين زمينه صندلي ها نبايد خيلي سفت باشند و فاصله بين ميز و نيمكتي كه دانش آموز مي نشيند نبايد به اندازه اي باشد كه دانش آموز براي نوشتن به سمت جلو زياد خم شود.
رايگاني اظهارداشت : دانش آموزان روزانه بهتر است در دو نوبت صبح قبل از رفتن به مدرسه و شب ها قبل از خواب به مدت ۵ دقيقه حركات كششي و انعطافي انجام دهند. انجام اين حركات به سلامت مفاصل و اندام ها كمك مي كند.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی