خوش آمدید

دستورالعمل آب بهسازی بهداشت و مدیریت پسماند ویروس COVID-19 سازمان جهانی بهداشت

دانلود دستورالعمل آب بهسازی بهداشت و مدیریت پسماند ویروس COVID-19


دانلود دستورالعمل آب بهسازی بهداشت و مدیریت پسماند ویروس COVID-19

متن زیر ترجمه غیر تخصصی از دستورالعمل آب بهسازی بهداشت و مدیریت پسماند ویروس COVID-19سازمان جهانی بهداشت توسط مترجم گوگل میباشد.

 

سوابق

این راهنمای موقت ضمیمه سند کنترل و پیش گیری سرایت (IPC) و خلاصه راهنمایی WHO در مورد زباله های آب ، فاضلاب و مراقبت های بهداشتی مربوط به ویروس ها ، از جمله تاج های ویروس ، تکمیل می کند. این برنامه برای متخصصان آب و فاضلاب و ارائه دهندگان و مراکز بهداشتی و درمانی است که می خواهند درباره خطرات و روشهای آب ، بهداشت و بهداشت (WASH) اطلاعات بیشتری کسب کنند.

 

تأمین آب سالم ، بهداشت و شرایط بهداشتی برای محافظت از سلامت انسان در تمام شیوع بیماریهای عفونی از جمله شیوع COVID-19 ضروری است. اطمینان از شیوه های خوب و مداوم WASH و مدیریت پسماند در جوامع ، خانه ها ، مدارس ، بازارها و مراکز بهداشتی درمانی به جلوگیری از انتقال ویروس COVID-19 به انسان از انسان کمک می کند.

 مهمترین اطلاعات مربوط به WASH و ویروس COVID-19 در اینجا خلاصه می شود.

بهداشت مکرر و مناسب از مهمترین اقداماتی است که می توان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس COVID-19 به کار برد. پزشکان WASH باید با بهبود امکانات و استفاده از تکنیک های اثبات شده تغییر رفتار ، کار کنند تا بهداشت مکرر و منظم بیشتر دست را فعال کنند. guidance راهنمایی WHO در مورد مدیریت ایمن آب آشامیدنی و سرویس های بهداشتی در مورد شیوع COVID-19 اعمال می شود. اقدامات اضافی لازم نیست. ضد عفونی شدن باعث تسریع سریع تر ویروس COVID-19 می شود. by با مدیریت ایمن خدمات آب و فاضلاب و استفاده از روشهای بهداشتی خوب ، بسیاری از مزایای آن محقق می شوند.

 

در حال حاضر ، هیچ مدرکی درباره بقای ویروس COVID-19 در آب آشامیدنی یا فاضلاب وجود ندارد. مورفولوژی و ساختار شیمیایی ویروس COVID-19 مشابه سایر ویروس های کورو ویروس انسانی است که برای آنها داده های مربوط به بقا در محیط و اقدامات غیرفعال کننده مؤثر وجود دارد. این سند به پایه شواهد و راهنمایی های سازمان بهداشت جهانی در مورد چگونگی محافظت در برابر ویروس ها در فاضلاب و آب آشامیدنی می پردازد. با دسترسی به اطلاعات جدید ، این سند به روز می شود.

 

انتقالCOVID-19

انتقال ویروس COVID-19 از دو راه ممکن است: تنفسی و تماس. قطرات تنفسی وقتی فرد آلوده به ویروس COVID-19 سرفه یا عطسه می کند ، ایجاد می شود. هر شخصی که با فرد آلوده که علائم تنفسی دارد (عطسه ، سرفه) در تماس نزدیک است ، در معرض خطر قطرات تنفسی عفونی به صورت بالقوه قرار دارد. ممکن است قطره های تنفسی حاوی ویروس زنده روی سطوح فرود بیایند. بنابراین ، محیط اطراف یک فرد آلوده می تواند به عنوان منبع انتقال عمل کند. تقریباً 2 تا 10٪ موارد بیماری COVID-19 همراه با اسهال گزارش شده ، و همچنین در دو مطالعه ، قطعات RNA ویروسی COVID-19 را در مدفوع بیماران مبتلا به COVID-19 تشخیص داده اند. با این حال ، تنها در یک مطالعه ویروس COVID-19 را از نمونه مدفوع بیمار آلوده کشت داده است.

همچنین، هیچ گزارشی درباره انتقال مدفوع - دهان ویروس COVID-19 وجود ندارد.

 

ماندگاری ویروس COVID-19 در آب آشامیدنی ، مدفوع و فاضلاب و سطوح

 اگرچه تداوم آب آشامیدنی امكان پذیر است ، اما هیچ گونه مدرکی از كرونا ویروس های انسانی موجود در دست نیست كه در منابع آب سطحی یا زیرزمینی وجود داشته یا از طریق آب آشامیدنی آلوده منتقل می شود. ویروس COVID-19 یک ویروس تحت پوشش ، دارای غشای خارجی شکننده است. بطور کلی ویروس های پاکت دار در محیط پایدارتر بوده و نسبت به اکسیدان ها مانند کلر حساس تر هستند. در حالی که تاکنون هیچ شواهدی در مورد بقای ویروس COVID-19 در آب یا فاضلاب وجود ندارد ، احتمالاً ویروس بطور قابل توجهی سریعتر از ویروسهای روده ای غیر تحت پوشش انسانی با انتقال آب در آب شناخته شده (مانند آدنوویروس ، نورو ویروس ، روتاویروس و هپاتیت) غیرفعال می شود. آ). به عنوان مثال ، در یک مطالعه مشخص شد که یک کورو ویروس جانشین انسانی تنها 2 روز در آب شیر آب زدایی و در فاضلاب بیمارستانی با دمای 20 درجه سانتیگراد زنده مانده است. از 2 روز 9 در دمای 23 درجه سانتیگراد تا 2 هفته 10 در دمای 25 درجه سانتیگراد باز شود. گرما ، pH بالا یا پایین ، نور خورشید و ضد عفونی کننده های متداول (مانند کلر) همه از بین می روند. هنوز مشخص نیست که چه مدت ویروس ناشی از COVID-19 بر روی سطوح زنده مانده است ، اما به نظر می رسد مانند سایر کورو ویروس ها رفتار می کند. بررسی اخیر بقای انسان

طول مدت بقا به چندین عامل از جمله نوع سطح ، دما ، رطوبت نسبی و فشار خاص ویروس بستگی دارد. همین بررسی همچنین نشان داد که غیرفعال کردن مؤثر با استفاده از مواد ضد عفونی کننده معمولی ، از قبیل 70٪ اتانول یا هیپوکلریت سدیم می تواند در مدت زمان 1 دقیقه حاصل شود (برای جزئیات ، به روشهای تمیز کردن مراجعه کنید)

 

ایمن نگه داشتن منابع آب ویروس COVID-19

در منابع آب آشامیدنی تشخیص داده نشده است ، و بر اساس شواهد موجود ، خطر تأمین منابع آب کم است. 12 مطالعات آزمایشگاهی کورو ویروس های surrogate که در محیط های کاملاً کنترل شده صورت گرفت ، نشان می دهد که ویروس می تواند در آب های آلوده به مدفوع برای روزها تا هفته ها باقی بماند. 10 با اقدامات امنیتی برای حفاظت از آب ، می توان اقدامات بسیاری انجام داد. تصفیه آب در نقطه توزیع ، جمع آوری یا مصرف؛ و اطمینان از سالم نگه داشتن آب تصفیه شده در خانه در ظروف منظم تمیز و پوشیده شده. روشهای مرسوم ، تصفیه آب متمرکز که از فیلتر و ضد عفونی کننده استفاده می کنند باید ویروس COVID-19 را غیرفعال کنند. نشان داده شده است که سایر کورو ویروسهای انسانی نسبت به نور ماوراء بنفش (UV) نسبت به کلرزاسیون و ضد عفونی حساس هستند .13 از آنجا که ویروس های پاکت شده توسط غشای سلول میزبان چربی احاطه شده اند ، که قوی نیست ، احتمالاً ویروس COVID-19 نسبت به کلر و سایر فرآیندهای ضد عفونی کننده اکسیدان نسبت به بسیاری از ویروس های دیگر ، از جمله coxsackieviruses ، که دارای یک پوشش پروتئین هستند. برای ضد عفونی متمرکز مؤثر ، پس از حداقل 30 دقیقه از زمان تماس با pH <8.0.12 یک مقدار کلر آزاد از کلرید آزاد 0/0 میلی گرم در لیتر پس از حداقل 30 دقیقه باید در کل سیستم توزیع باقی مانده باشد. در مکانهایی که تصفیه آب متمرکز و تأمین آب لوله کشی ایمن در دسترس نیست ، تعدادی از فناوری های تصفیه آب خانگی در از بین بردن یا از بین بردن ویروس ها ، از جمله جوشاندن یا استفاده از فیلترهای فوق العاده تصفیه یا نانومبره با کارایی بالا ، تابش خورشیدی و در غیر توربین مؤثر هستند. آب ، تابش اشعه ماوراء بنفش و کلر آزاد با دوز مناسب.

 

مدیریت ایمن فاضلاب و فاضلاب فاضلاب هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروسCOVID-19از طریق سیستم فاضلاب با یا بدون تصفیه فاضلاب وجود ندارد. علاوه بر این ، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کارگران فاضلاب یا فاضلاب فاضلاب با سندرم حاد تنفسی حاد(SARS)منقبض شده اند ، که ناشی از نوع دیگری از کرونا ویروس است که در سال 2003 باعث شیوع گسترده بیماری حاد تنفسی شدیدی شده است. به عنوان بخشی از یک سیاست بهداشت عمومی یکپارچه فاضلاب های منتقل شده در سیستم های فاضلاب باید در کارهای فاضلاب متمرکز و فاضلاب به خوبی طراحی و تصفیه شوند. هر مرحله از درمان (و همچنین زمان و رقت احتباس) منجر به کاهش بیشتر خطر احتمالی می شود. یک استخر تثبیت زباله (یک حوضچه اکسیداسیون یا تالاب) به طور کلی یک فناوری تصفیه فاضلاب عملی و ساده محسوب می شود که به خصوص برای از بین بردن پاتوژن ها مناسب است ، زیرا زمان نگهداری نسبتاً طولانی (20 روز یا بیشتر) همراه با نور خورشید ، افزایش سطحpH، فعالیت بیولوژیکی ، و عوامل دیگر در تسریع تخریب پاتوژن مؤثر هستند. اگر تصفیه خانه های فاضلاب موجود برای بهینه سازی ویروس ها بهینه نشده باشد ، ممکن است مرحله ضد عفونی نهایی در نظر گرفته شود. بهترين روشها براي حفظ سلامت كارگران در مراكز تصفيه بهداشتي بايد انجام شود

 

باید دنبال شود. کارگران باید از وسایل محافظ شخصی (PPE) مناسب استفاده کنند که شامل لباسهای محافظتی ، دستکش ، چکمه ، عینک یا محافظ صورت و ماسک باشد. آنها باید بهداشت مکرر انجام دهند. و آنها باید از دست زدن به چشم ، بینی و دهان خودداری کنند.

شستشو در تنظیمات مراقبت های بهداشتی توصیه های موجود برای اقدامات بهداشتی ، بهداشتی و بهداشتی در مراکز بهداشتی درمانی برای ارائه مراقبت های مناسب از بیماران و محافظت از بیماران ، کارمندان و مراقبان از خطرات سرایت بسیار مهم است. 14 اقدامات زیر به ویژه مهم هستند: ادرار (مدفوع و ادرار) با خیال راحت ، از جمله اطمینان از اینكه كسی با او در تماس نباشد و به خوبی درمان و دفع شود. (ب) مشغول بهداشت مكرر دست با استفاده از روشهاي مناسب؛ (iii) اجرای شیوه های نظافت و ضد عفونی منظم؛ و (IV) با اطمینان مدیریت زباله های مراقبت های بهداشتی. اقدامات مهم دیگر شامل تأمین آب آشامیدنی کافی برای کارکنان ، مراقبان و بیماران است. اطمینان از حفظ بهداشت شخصی ، از جمله بهداشت دست ، برای بیماران ، کارمندان و مراقبان. به طور مرتب لباس های شسته شده و لباس بیماران را شستشو دهید. تهیه توالتهای مناسب و در دسترس (شامل امکانات جداگانه ای برای موارد تایید و مشکوک سرایت COVID-19). تفکیک و دفع زباله های مراقبت های بهداشتی. برای جزئیات بیشتر در مورد این توصیه ها ، لطفاً به استانداردهای ضروری بهداشت محیط در مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

روشهای بهداشت دست

بهداشت دست بسیار مهم است. تمیز کردن دست ها با آب و صابون یا مالش دست بر اساس الکل باید طبق دستورالعمل معروف به "5 لحظه من برای بهداشت دست" انجام شود .15 اگر دست ها به وضوح کثیف نباشد ، روش مورد نظر انجام بهداشت دست با الکل است. با استفاده از تکنیک مناسب ، مالش دست را به مدت 20 تا 30 ثانیه انجام دهید. 16 وقتی دستها به وضوح کثیف هستند ، باید با استفاده از تکنیک مناسب ، 40 تا 60 ثانیه با آب و صابون شسته شوند. 17 بهداشت دست باید در هر پنج لحظه انجام شود ، از جمله قبل از قرار دادن PPE و بعد از برداشتن آن ، هنگام تعویض دستکش ، پس از هرگونه تماس با بیمار مبتلا به سرایت COVID-19 مشکوک یا تأیید شده یا ضایعات آنها ، پس از تماس با هر ترشحات تنفسی ، قبل از غذا و بعد از استفاده از توالت. مالش و صابون مبتنی بر الکل موجود نیست ، بنابراین استفاده از آب کلر (0.05٪) برای شستشوی دست گزینه ای است ، اما ایده آل نیست زیرا استفاده مکرر ممکن است به درماتیت منجر شود ، که می تواند خطر ابتلا به سرایت را افزایش دهد بیرون زدگی و آسم و دلیل آنکه رقیق سازی های آماده ممکن است نادرست باشد. 19 با این وجود ، اگر گزینه های دیگر در دسترس نباشد یا امکان پذیر باشد ، استفاده از آب کلر دار برای شستشوی دست گزینه ای است. تسهیلات بهداشتی عملکردی باید در کلیه نقاط مراقبت و در مناطقی که PPE را خاموش یا خاموش می کنند برای کلیه کارمندان مراقبت های بهداشتی وجود داشته باشد. علاوه بر این ، تجهیزات بهداشتی عملکردی باید برای کلیه بیماران ، اعضای خانواده و بازدید کنندگان در دسترس باشد و باید در فاصله 5 متری توالت ها و همچنین در اتاق های انتظار و ناهار خوری و سایر اماکن عمومی در دسترس باشد.

 

سرویس بهداشتی و لوله کشی به مبتلایان مشکوک یا تأیید شده COVID-19 باید توالت یا خیابانی مخصوص خیط و پیت کردن خود را داشته باشد که در را دارد که می تواند آن را از اتاق بیمار جدا کند. توالتهای فلاشینگ باید به درستی کار کنند و تله های زهکشی عملکردی داشته باشند. در صورت امکان ، توالت باید با درپوش به پایین پاشیده شود تا از ابر شکاف قطره ای و ابر آئروسل جلوگیری کند. اگر تهیه توالتهای جداگانه امکان پذیر نیست ، باید توالت را حداقل دو بار در روز توسط یک تمیز کننده آموزش دیده با لباس PPE (لباس ، دستکش ، چکمه ، ماسک و محافظ صورت یا عینک) تمیز و ضد عفونی کنید. علاوه بر این ، و مطابق با راهنمایی های موجود ، کارکنان و کارمندان مراقبت های بهداشتی باید دارای سرویس بهداشتی باشند که جدا از موارد استفاده شده توسط همه بیماران باشد. WHO استفاده از لوله کشی استاندارد و بهداشتی مانند زهکشی در حمام آب بندی شده و شیرهای برگشتی روی سمپاش ها و شیر آب را توصیه می کند تا از ورود مواد دفع هوای هوازی شده به سیستم لوله کشی یا تهویه ، 20 به همراه تصفیه فاضلاب استاندارد استفاده نکنید. 21 لوله کشی معیوب و سیستم تهویه هوا ضعیف طراحی شده به عنوان عوامل مؤثر در گسترش کروناویروس SARS هواسازی شده در یک آپارتمان مرتفع در هنگ کنگ در سال 2003 نقش داشته است. 22. نگرانی های مشابهی درباره انتشار ویروس COVID-19 از توالت های معیوب در سطح بالا مطرح شده است. اگر ساختمان های بهداشتی به فاضلاب ها متصل هستند ، باید ارزیابی خطر انجام شود تا تأیید شود که فاضلاب در داخل سیستم موجود است (یعنی سیستم نشت نمی کند) قبل از رسیدن به محل کارآیی و دفع کارایی ، یا هر دو. خطرات مربوط به کفایت سیستم جمع آوری یا روش های درمان و دفع باید با استفاده از یک روش برنامه ریزی ایمنی ، 24 با نقاط کنترل بحرانی در اولویت برای کاهش ارزیابی شوند. برای تأسیسات مراقبت های بهداشتی کوچکتر در تنظیمات کم مصرف ، در صورت امکان فضا و شرایط محلی ، تخته سنگ های گودال ممکن است گزینه ارجح باشد. برای جلوگیری از آلودگی محیط توسط دفع مدرک باید اقدامات احتیاطی استاندارد انجام شود. این موارد احتیاطی شامل اطمینان از وجود حداقل 1.5 متر بین کف گودال و جدول آبهای زیرزمینی (فضای بیشتر در ماسه های درشت ، ماسه سنگ ها و سازندهای شکسته شده مجاز است) و اینکه تنگه ها حداقل 30 متر به صورت افقی از هرگونه آب زیرزمینی قرار دارند ، وجود دارد. منبع (از جمله هر دو چاه کم عمق و سوراخ های سوراخ دار) .21 در صورت وجود یک سفره آب زیرزمینی بالا یا کمبود فضای لازم برای حفر چاله ها ، مواد دفع مدفوع باید در ظروف ذخیره سازی غیرمجاز نگهداری شود و تا زمانی که امکان پذیر باشد ، بگذارید تا امکان کاهش سطح ویروس فراهم شود. قبل از انتقال آن به خارج از سایت برای معالجه اضافی یا دفع ایمن یا هر دو مورد. یک سیستم دو تانک با مخازن موازی می تواند با حداکثر رساندن زمان احتباس ، غیرفعال سازی را تسهیل کند ، زیرا یک مخزن می تواند تا زمان کامل استفاده شود ، سپس اجازه می دهد تا در حالی که مخزن بعدی پر می شود ، بنشینیم. برای جلوگیری از پاشیدن و رها شدن قطرات در حین تمیز کردن یا خالی کردن مخازن باید احتیاط ویژه ای انجام شود.

 

توالت و کار با مدفوع هنگام انجام مشکوک یا تماس مستقیم با مدفوع ، مراقبت از بهداشت بسیار مهم است (اگر دستها کثیف هستند ، صابون و آب نسبت به استفاده از دستمال حاوی الکل ترجیح می دهند). در صورتی که بیمار قادر به استفاده از پارچه نباشد ، باید بطور مداوم مدفوع در پوشک یا تختخواب تمیز جمع آوری شود و بلافاصله و با احتیاط داخل یک توالت یا اطاق جداگانه استفاده شود که فقط توسط موارد مشکوک یا تأیید شده از COVID-19 استفاده می شود. در کلیه تنظیمات مراقبت های بهداشتی ، از جمله موارد مشکوک یا تأیید شده در موارد COVID-19 ، مدفوع باید به عنوان یک بیوژارد تحت درمان قرار گیرد و تا حد ممکن به آنها رسیدگی نشود. هر کسی رسیدگی کند

مدفوع باید از اقدامات WHO و احتیاط های قطره ای 18 استفاده کند و از PPE برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ، از جمله لباسهای آستین بلند ، دستکش ، چکمه ، ماسک و عینک یا محافظ صورت استفاده کند. در صورت استفاده از پوشک ، آنها باید در هر شرایطی به همان اندازه مواد زائد عفونی دفع شوند. کارگران باید به درستی نحوه چیدمان ، استفاده و حذف PPE را آموزش ببینند تا این موانع حفاظتی نقض نشود .25 اگر PPE در دسترس نباشد یا عرضه محدود باشد ، باید بهداشت دست به طور منظم تمرین شود ، و کارگران حداقل باید نگه داشته شوند. 1 متر فاصله از هر گونه موارد مشکوک یا تأیید شده. در صورت استفاده از تختخواب ، پس از خارج کردن مدفوع از آن ، بستر باید با یک شوینده خنثی و آب تمیز شود ، با محلول کلر 0.5٪ ضد عفونی شود و سپس با آب تمیز شسته شود. آب شستشو را باید در زهکشی یا توالت یا تریلی ریخته شود. سایر مواد ضد عفونی کننده مؤثر شامل ترکیبات آمونیوم کواترنر تجاری موجود ، مانند کلرید ستیل پیریدینیوم ، طبق دستورالعمل سازنده است و اسید پراستئیک یا پراکسایزتیک در غلظت 500 تا 2000 میلی گرم در L.26 کلر برای ضد عفونی کننده های حاوی مقادیر زیادی جامد و محلول بی اثر است. مواد آلی بنابراین ، افزودن محلول کلر به اکسودهای تازه فواید کمی دارد و ممکن است این امر خطرات مرتبط با پاشیدن را ایجاد کند.

 

خالی ماندن تانک ها و نگه داشتن مخازن ، و حمل مواد برون مرزی خارج از سایت. هیچ دلیلی برای خالی کردن بسترهای نگهدارنده و نگه داشتن مخازن دفع مواد از موارد مشکوک یا تأیید شده COVID-19 وجود ندارد ، مگر اینکه آنها در ظرفیت باشند. به طور کلی ، بهترین شیوه ها برای مدیریت ایمن ترشحات باید رعایت شود. با توجه به افزایش ناگهانی احتمالی موارد ، لاتری ها یا مخازن نگهدارنده باید برای تأمین نیاز بیمار طراحی شوند و باید بر اساس حجم فاضلاب تولید شده ، یک برنامه منظم برای تخلیه آنها داشته باشد. PPE (لباس آستین بلند ، دستکش ، چکمه ، ماسک و عینک یا سپر صورت) باید در همه زمان ها هنگام استفاده یا حمل و نقل دفع اشیاء خارج از سایت پوشیده شود ، و برای جلوگیری از پاشیدن باید بسیار مراقب باشید. برای خدمه ، این شامل پمپ کردن مخازن یا تخلیه کامیون های پمپ است. پس از دست زدن به زباله و در صورت عدم خطر قرار گرفتن در معرض خطر بیشتر ، افراد باید با خیال راحت PPE خود را حذف کرده و بهداشت دست را قبل از ورود به وسیله نقلیه حمل انجام دهند. PPE آلوده باید در یک کیسه بسته شده برای شستشوی ایمن بعدی قرار داده شود (به روشهای تمیز کردن مراجعه کنید). در صورت عدم وجود درمان خارج از سایت ، درمان داخل بدن با استفاده از آهک می تواند انجام شود. چنین درمانی شامل استفاده از 10٪ دوغاب آهک در هر قطعه زباله 1 قطعه آهک اضافه شده است. 5- روشهای تمیز کردن روشهای توصیه شده برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مراکز درمانی باید به طور مداوم و صحیح رعایت شود. 19 شستشو باید انجام شود و سطحی در کلیه محیطهایی که بیماران COVID-19 از آنها مراقبت می کنند (واحدهای درمانی ، مراکز مراقبتهای اجتماعی) باید در آنجا تمیز شود. حداقل یک بار در روز و هنگامی که بیمار مرخص می شود .27 بسیاری از مواد ضد عفونی کننده در برابر ویروس های پاکت دار مانند ویروس COVID-19 از جمله ضد عفونی کننده های بیمارستانی که معمولاً استفاده می شوند ، فعال هستند. در حال حاضر ، WHO استفاده از:  70٪ الکل اتیل برای ضدعفونی کردن مناطق کوچک بین استفاده ها ، مانند تجهیزات اختصاصی قابل استفاده مجدد (به عنوان مثال دماسنج ها) توصیه می کند. hyp هیپوکلریت سدیم به میزان 0.5٪ (معادل 5000 ppm) برای ضد عفونی کننده سطوح.

کلیه افرادی که با تختخواب آلوده ، حوله و لباس بیمارانی که مبتلا به سرایت COVID-19 هستند ، مقابله می کنند ، باید قبل از دست زدن به وسایل آلوده ، از جمله دستکش های سنگین ، ماسک ، محافظت از چشم (عینک یا سپر صورت) ، لباس آستین بلند ، PPE مناسب استفاده کنند. پیش بند اگر لباس لباس مایع نیست و کفش و کفش بسته است. آنها باید بهداشت دست را بعد از قرار گرفتن در معرض خون یا مایعات بدن و پس از برداشتن PPE انجام دهند. ملحفه های کثیف شده را باید بعد از پاک کردن هرگونه دفع جامد و ظروف داخل آن ، داخل کیسه های پوشیده شده و کاملاً نشاندار شده قرار دهید. شستشوی ماشین با آب گرم در دمای 60 تا 90 درجه سانتیگراد (140-440 درجه فارنهایت) با مواد شوینده لباسشویی توصیه می شود. ماشین لباسشویی مطابق رویه های معمول می تواند خشک شود. اگر شستن ماشین امکان پذیر نیست ، می توان ملافه ها را در آب داغ و صابون در طبل بزرگ خیس با استفاده از چوب خیس کرد تا با هم بزنند و مراقب باشند تا از پاشیدن جلوگیری شود. طبل باید خالی شود و ملافه ها در مدت زمان 30 دقیقه در کلر 0.05٪ خیس شوند. سرانجام ، لباسشویی ها باید با آب تمیز شستشو داده شود و ملحفه ها اجازه دهند تا کاملاً در نور آفتاب خشک شوند. اگر دفع مواد روی سطح (مانند ملافه یا کف) وجود داشته باشد ، باید دفع مدفوع با دقت با حوله ها برداشته شود و بلافاصله با خیال راحت در توالت یا حوله ای قرار گیرد. اگر حوله ها یکبار مصرف هستند ، باید به عنوان زباله های عفونی رفتار شوند. اگر قابل استفاده مجدد باشند ، باید به عنوان ملافه های پوست آلوده رفتار شود. پس از راهنمایی های منتشر شده در مورد روش های تمیز کردن و ضد عفونی مایعات بدن ریخته شده ، باید منطقه تمیز و ضد عفونی شود (مثلاً محلول کلر 5/0 درصد آزاد).

با خیال راحت دفع آب چربی یا آب از شستشوی PPE ، سطوح و کفها جلوگیری می شود. توصیه های فعلی WHO تمیز کردن دستکش های نرم افزاری یا سنگین ، پیش بندهای پلاستیکی قابل استفاده مجدد با آب و صابون و سپس آلوده کردن آنها با محلول هیپوکلریت سدیم 0.5٪ پس از هر بار استفاده است. دستکشهای یکبار مصرف (نیتریل یا لاتکس) و لباس مجلسی باید بعد از هر بار دور ریخت و مجدداً استفاده نشود. بهداشت دست باید پس از برداشتن PPE انجام شود. اگر آب شیرین شامل مواد ضد عفونی کننده ای باشد که در تمیز کردن قبلی مورد استفاده قرار می گیرد ، دیگر نیازی به کلر شدن یا دوباره درمان آن نیست. با این حال ، مهم است که چنین آبهایی در زهکشی های متصل به یک سیستم سپتیک یا فاضلاب یا در یک گودال خیس نشود. در صورت دفع آبهای خاکستری در گودال خیس ، گودال باید در محوطه بهداشت و درمان محصور شود تا از ایجاد مزاحمت جلوگیری شود و از قرار گرفتن در معرض احتمالی در صورت سرریز جلوگیری شود. 7. مدیریت ایمن زباله های مراقبت های بهداشتی بهترین اقدامات برای مدیریت ایمن زباله های مراقبت های بهداشتی ، از جمله اختصاص مسئولیت و منابع انسانی و مادی کافی برای دفع چنین زباله ها باید رعایت شود. هیچ مدرکی مبنی بر تماس مستقیم و محافظت نشده انسان در حین کار با پسماندهای مراقبت های بهداشتی منجر به انتقال ویروس COVID-19 نشده است. تمام زباله های مراقبت های بهداشتی تولید شده در حین مراقبت از بیماران COVID 19 باید با خیال راحت در ظروف و کیسه های تعیین شده جمع آوری شوند ، تحت درمان قرار گرفته و سپس با خیال راحت از بین بروند و یا تحت درمان قرار بگیرند ، یا هر دو ، ترجیحاً در محل قرار گیرند. اگر زباله ها به خارج از محل منتقل شوند ، شناختن اینكه كجا و چگونه درمان و نابود می شود بسیار مهم است. کلیه افرادی که زباله های مراقبت های بهداشتی را بر عهده دارند ، باید PPE مناسب (چکمه ، پیش بند ، لباس آستین بلند ، دستکش ضخیم ، ماسک و عینک یا سپر صورت) را بپوشند و بعد از برداشتن آن ، بهداشت دست را انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر به راهنمایی WHO مراجعه کنید ، مدیریت ایمن زباله ها از فعالیت های مراقبت های بهداشتی.

 

ملاحظات مربوط به شیوه های WASH در خانه ها و اجتماعات

استفاده از بهترین روشهای WASH در خانه و اجتماع همچنین برای جلوگیری از شیوع COVID-19 و هنگام مراقبت از بیماران در خانه بسیار مهم است. بهداشت منظم و درست دست از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 1. بهداشت دست بهداشت بهداشت در موارد غیر بهداشتی مهمترین اقداماتی است که می تواند از ابتلا به COVID 19 جلوگیری کند. در خانه ها ، مدارس و اماکن عمومی شلوغ - مانند بازارها ، مکانهای عبادت و ایستگاه های قطار یا اتوبوس - شستشوی مرتب دست باید قبل از تهیه غذا ، قبل و بعد از غذا ، بعد از استفاده از توالت یا تعویض پوشک کودک و بعد از لمس حیوانات اتفاق بیفتد. . کارکرد امکانات شستشوی دست با آب و صابون باید در فاصله 5 متری توالت ها موجود باشد. 2. نیاز به درمان و رسیدگی به دفع مدفوع. بهترین روشهای WASH ، بویژه شستشوی دست با آب و صابون ، باید بطور جدی اعمال و نگهداری شود زیرا این موارد مانع مهم دیگری برای انتقال COVID-19 و انتقال بیماریهای عفونی به طور کلی محسوب می شوند. در کل زنجیره فاضلاب ، با اطمینان از دسترسی به توالت ها یا لاستیک های مرتبا تمیز ، در دسترس و کارآمد و مهار ایمن ، انتقال ، تصفیه و دفع نهایی فاضلاب شروع می شود. هنگامی که موارد COVID-19 مشکوک یا تأیید شده در محیط خانه وجود دارد ، باید اقدامات فوری برای محافظت از مراقبان و سایر اعضای خانواده در معرض خطر تماس با ترشحات تنفسی و دفع مدفوع که ممکن است حاوی ویروس COVID-19 باشد ، انجام شود. سطوح لمس شده مکرر در سرتاسر بخش مراقبت از بیمار باید مرتباً نظیر کنار میزها ، قابهای تختخوابی و سایر مبلمان اتاق خواب تمیز شوند. حمام ها باید حداقل یک بار در روز تمیز و ضد عفونی شوند. ابتدا باید از صابون خانگی یا مواد شوینده خانگی برای تمیز کردن استفاده کرد و پس از شستشو باید از مواد ضد عفونی کننده معمولی خانگی که حاوی 5/5 درصد هیپوکلریت سدیم است (یعنی معادل 5000 ppm یا سفید کننده 1 قسمت خانگی با 5 درصد هیپوکلریت سدیم به 9 قسمت آب) استفاده کنید. اعمال می شود. PPE باید هنگام تمیز کردن از جمله ماسک ، عینک ، پیش بند مقاوم در برابر مایعات و دستکش ها استفاده شود ، 29 و بهداشت دست با مالش دست و یا صابون مبتنی بر الکل باید بعد از برداشتن PPE انجام شود.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی
  • 169
  • 0