آب تهران قابل شرب است

موضوعات : Water
تهران - وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه آب تهران قابل شرب است و مشکلی ندارد ،گفت : دربرخی از مناطق برای دوگروه مادران شیرده و نوزادان توصیه شده که از آب تهران استفاده نکنند اما درسایر نقاط آلودگی میکروبی وجود ندارد.به گزارش ایرنا "مرضیه وحید دستجردی " روز جمعه در چهارمین اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور افزود : ‌تیم کارشناسی برای بررسی وضعیت آب تهران مشخص و مقرر شده است،

که ظرف یک هفته گزارش این گروه به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام شود. وی با بیان اینکه مشکل نیترات در بسیاری از مناطق حل شده است، افزود : دستور بررسی وضعیت آب شامل آب معدنی ها نیز می شود در نتیجه وضعیت سلامت آب معدنی ها نیز تا چند روز آینده اعلام می شود.
دستجردی مسابل مربوط به آب، خاک و هوا را جزو حیطه کار وزارت بهداشت اعلام و خاطر نشان کرد : ورود جدی به این موارد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را با چالشهایی روبرو خواهد کرد .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به نامه وزیر اقتصاد و بازرگانی در خصوص تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر خدمات اشاره کرد و گفت : با هدفمند شدن یارانه ها اعتباراتی به بخش درمان اختصاص خواهد یافت تا مشکلی متوجه مردم نشود.
وی با اظهار امیدواری نسبت به پذیرفته شدن عضویت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در شورای اختصاص بودجه به بخش خدمات ،تصریح کرد: برخی از هزینه ها مانند حامل های انرژی، خدمات درمانی و سایر ملزومات شامل یارانه ها نمی شود.
دستجردی گفت : پس از مطالعه میزان تاثیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در بخش های پزشکی به اختصاص بودجه خواهیم پرداخت .
وی در مورد استخدام پرستاران گفت : رییس جمهوری در روز پرستار قولهایی دادند که در شرف اجرا است .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود :هزینه استخدام 23 هزار پرستار دو هزار میلیارد ریال است که این مورد به مجلس منعکس شده است و با پیگیریهای صورت گرفته از طریق معاون نیروی انسانی رییس جمهور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پیگیر جذب منابع برای استخدام این افراد هستیم .
وی بخشنامه دولت مبنی بر لغو استخدام در تهران را شامل افرادی که در شرف استخدام هستند،ندانست و گفت:‌این قانون شامل استخدامی های بعدی خواهد شد .
دستجردی گفت :کمبود ساعتهای کاری پرستاران را در دستور کار خود قرار داده ایم و پس از تامین اعتبار در روزهای آینده قانون بهره وری را با دادن اضافه کار جبران خواهیم کرد.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اساس برنامه های این وزارت خانه را پزشک خانواده اعلام کرد و گفت : بر اساس اولویت بندیهای صورت گرفته هزینه درمان کاهش خواهد یافت و در نتیجه رضایت مردم جلب می شود.
وی با تاکید بر نقش اورژانس ها در تعیین درجه مطلوبیت بیمارستانها گفت : رضایت مردم از طریق اورژانس ها محقق می شود .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود:سیستمی طراحی شده است که مردم درصورت مراجعه و عدم رسیدگی مطلوب در اورژانس ها می توانند از طریق آن وزارت خانه را درجریان بگذارند.
دستجردی دیپلماسی سلامت را در دنیا از مطرح ترین دیپلماسی ها اعلام کرد و افزود: امروز از نظر پزشکی و نظام سلامت در جایگاهی هستیم که می توانیم به بسیاری از کشورها خدمات دهیم.
وی با اعلام پذیرش ایران در "nrt(نظارت بین المللی در مورد واکسن )" ادامه داد : به دنبال ثبت و راه اندازی خط تولید دارو ها و همچنین صادرات دارویی به سایر کشورها هستیم .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در منطقه هیچ کشوری مانند ایران توانایی تولید دارو را ندارد،گفت : در سایر کشورها سیستم دارویی در دست رانت های خاصی است اما در ایران، جمهوری اسلامی با حمایت از تولید کنندگان این زمینه رشد تولید را باز گذاشته است.
وی 96 درصد از تولیدات دارو را در داخل اعلام کرد و گفت : تنها چهار درصد ازداروها از خارج از کشور وارد می شود که البته سایات گذاری بر این بوده که ورود به شرط فراهم کردن زمینه تولید در داخل کشور بوده است.
وحید دستجردی در این اجلاس خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت : در نظام سلامت بعد از هدفمند کردن یارانه ها نقش اول را دانشگاههای علوم پزشکی بازی می کنند .
وی تعامل گسترده دانشگاههای علوم پزشکی در نقش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را در هدفمند کردن یارانه ها موثر دانست و گفت : طرح پزشک خانواده در چهار استان تا پایان سال نهایی می شود و استانهایی که خواستار اجرا باشند نیز می توانند نسبت به آن اقدام کنند .
منیع:ایرنا


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی