خوش آمدید

برترین ها در چهارمین جشنواره بهداشت محیط

به گزارش موژ ، چهارمین جشنواره بهداشت محیط ایران با حضور دكتر مصداقي نيا رييس انجمن علمي بهداشت و محيط و رييس جشنواره، دكتر ندافي رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دكتر فرساد  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي، دكتر سيمين ناصري رييس هيات داوران جشنواره و جمعي از اساتيد، دانشجويان و صاحبنظران بهداشت محيط روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1391 در سالن آمفي تئاتر ستاد مركزي برگزار شد،


دكتر مصداقي نيا ضمن خير مقدم به حضاربهداشت محيط را با اهميت خواند و گفت: بهداشت محيط براي سلامتي افراد بسيار حائز اهميت است.كه خوشبختانه با برگزاري اين جشنواره مي توان به اهميت مسئله بهداشت محيط در كشور پي برد .
وي در ادامه افزود:بهداشت محيط طي 20 يا 30 سال گذشته در كشور ما آنقدر پيشرفت نداشته وما شاهد بيماريهاي واگير دار در بين مردم بوديم و سختي‌هاي زيادي را بابت آبهاي آلوده در آن زمان داشتيم. خوشبختانه به مرور زمان و پيشرفت علم توانستيم مشكلاتي كه بر سر راه داشتيم را برداريم و تا حدودي مي توان گفت كه بيماريهاي واگيردار مانند سالك و وبا و ... نيز ريشه كن شده است.
 رييس انجمن علمي بهداشت و محيط و رييس جشنواره، اظهار داشت، با توجه به آلودگي هوا و آلاينده ها مسئوليت ما و كساني كه در بهداشت محيط هستند بسيار سخت و مهم است و بايد در اين زمينه كارها و اقدامات بيشتري در كشور انجام شود.
دكترمصداقي نيا، با بيان اينكه انجمن ملي بهداشت محيط اولين انجمن بعد از انجمن بهداشت ايران است گفت: خوشبختانه اين انجمن با دست خالي و با همكاري دوستان بهداشت محيط و همكاري وزارت بهداشت توانست جايگاه خود را پيدا كند.
وي اضافه كرد، در اين انجمن دو مجله به زبان انگليسي و فارسي به نام سلامت و محيط مجوز گرفته شده است كه بايد بگويم اين مجله ها كاملاً ارزشمند و به صورت اخلاقي و سالم پيشرفت كرده است.
دكتر مصداقي نيا افزود: از ديگر كارهاي اين انجمن؛ كتابهاي بسيار خوب و با محتوايي است كه با آرم انجمن به چاپ رسيده است و همچنين برگزاري جشنواره ها كه كار بسيار مهمي است كه هر ساله برگزار مي شود؛ انشاءاله سال بعد در تبريز شاهد برگزاري آن خواهيم بود.
رييس جشنواره تاكيد كرد، بايد مسائل مربوط به انجمن از حالت سنتي در بيايد و به سمت تخصصي پيشربرود و همچنين برنامه‌هاي بهداشت محيط را بايد تقويت كنيم.
وي در پايان ابراز خرسندي كرد و گفت: در حال حاضر 4 رشته( كارشناسي ارشد مديريت پسماندها، كارشناسي ارشد مديريت بهره برداري از تاسيسات شهري، بهداشت پرتوها و رشته سم شناسي)كه به صورت مستقل به تصويب وزارت بهداشت و محيط رسانديم كه اين باعث خوشحالي دانشگاه علوم پزشكي تهران و كشور ايران است.
سپس دكترندافي به ارائه خلاصه‌اي از فعاليتها، چالشها، مشكلاتي كه پيشرو داشتند اشاره كرد و افزود: جمهوري اسلامي ايران كشوري است كه از بالاترين سطح سلامت برخوردار است. بنا بر اين رسالت بزرگي است كه بر دوش ما گذاشته شده است.
وي اضافه كرد، وقتي به سايت بزرگ جهاني بهداشت مراجعه مي كنيم آماري داريم كه حدود 80 هزار از مورد مرگها كه در كشور اتفاق مي افتد ناشي از روابطي است كه در محيط زندگي و محيط كار به وجود مي آيد. يعني 21 درصد مرگ هاي زودرس ناشي از محيط زيستي آلوده و آلايندها است.
رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي سخنان خود را ادامه داد و گفت:  اين درصد در كشور هاي دنيا بين 15 الي 30 درصد است كه وضعيت ما تقريبا در حد متوسط در بين كشورهاي ديگر است و بايد سعي كنيم كه در منطقه جايگاه اول را از آن خود كنيم.
دكترندافي با بيان اينكه در اين راه مشكلات زيادي وجو داشت گفت: خوشبختانه با وجود مشكلات زياد و كمبود ابزارو امكانات توانستيم اين رسالتي كه بر دوش ما گذاشته شده است را به ثمر برسانيم. همانطور كه پيداست حدود 25 درصد اختيارات بر دوش وزارت بهداشت و 75 درصد بقيه بر عهده بين بخشي ها است .
وي افزود: يكي از اقدامات خوبي كه انجام شده است در خصوص آب و بهينه سازي است كه از بخش سنتي به سمت مكانيزه اي پيشرفت كرده است.
رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي يادآور شد، همكاري وزارت بهداشت وديگر دوستان بسيار خوب بوده است و لي در اين كار اگر متولي مشخصي نباشد براي دست يابي به اهداف گستره هزاره با مشكل رو به رو خواهيم شد.
وي افزود: بحث ديگر در وزارت بهداشت تمركز زدايي، ايمني و بهداشت مواد غذايي است با مكانسيم‌هاي و روش‌هاي قديمي تامين اين هدف كار بسيار دشواري است و بازرسي ها را بايد تغيير بدهيم و همچنين براي ارتقاء تجهيزات آمار را بايد به روز كرده تا بتوانيم مشكلات را حل كنيم .
دكترندافي اضافه كرد، خوشبختانه حدود دو سال است كه وزارت بهداشت سامانه اي را طراحي كرده است. در اين سامانه به علت بازرسي‌‌هايي متعددي كه در حوزه‌هاي مختلف مانند چاه ها، چشمه ها، امكان عمومي، مواد غذايي و... در كشور داشتيم توانستيم اطلاعات خوبي را جمع آوري كنيم و همچنين توانستيم اطلاعات را به روز كنيم و در اين سامانه قرار بدهيم تا براي عموم مردم، براي تحقيق و تصميم گيري ها كار راحت تر باشد.
رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، خاطر نشان كرد، يكي ديگر از حركتهاي خوب اطلاع رساني در خصوص پرتو فرا بنفش است كه اقدامات خوبي انجام شده است و از طريق اين سايت مي توانيم به اطلاعات خوبي دست پيدا كنيم.
وي در پايان به آموزش صحيح افراد و اطلاع رساني دقيق تاكيد كرد.
توضيح اينكه : در ادامه اين جشنواره دكتر سيمين ناصري رييس هيات داوران جشنواره و دكتر فرساد معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي به ايراد سخنراني پرداختند.

این جشنواره با هدف معرفي برترين هاي مهندسی بهداشت محيط در زمينه هاي:
•    مقاله
•    كتاب (تاليف و ترجمه)
•    پايان نامه
•    ابداع و اختراع
•    فعاليت اجرايي بهداشت محيطي
•    پژوهشگر جوان

برگزار گرید

برگزیدگان چهارمین جشنواره علمی بهداشت محیط ایران در محورهای مختلف به شرح زیر اعلام میگردد:

در بخش مقاله:دکتر امیر حسین محوی، ادریس بذرافشان وحشمت الله نورمردای به عنوان رتبه ای اول تا سوم معرفی شدند. همچنین مهندس مریم سرخوش مورد تقدیر هیأت داوران قرار گرفت.

در بخش کتاب:در بخش تالیف کتاب هیچ یک از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره حایز امتیاز لازم برای رتبه های اول تا سوم نگرید و  در بخش ترجمه نیز دکتر بهزاد شاهمرادی و مهندس حسن اصلانی به عنوان رتبه های دوم تا سوم معرفی شدند. گفتنی است در این بخش هیچ کتاب ترجمه شده ای رتیه اول شناخته نشد.

در بخش پایان نامه دکتری:در این بخش هیچ یک از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره حائز امتیاز لازم برای رتبه های اول و دوم نشد؛ اما دکتر عباس شاهسونی به عنوان رتبه سوم انتخاب شد.

در بخش ابداع و اختراع:در این بخش هیچ یک از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره حائز امتیاز لازم برای رتبه های اول و دوم نشد؛ اما مهندس غلامعلی حقیقت به عنوان رتبه سوم  انتخاب شد.

در بخش پژوهشگران جوان: دکتر ادریس حسین زاده به عنوان رتبه اول معرفی شد و رتبه دوم مشترکاً به مهندس محمود تقوی و دکتر رضا درویشی چشمه سلطانی اختصاص یافت.

در بخش فعالیت اجرایی بهداشت محیطی: در این بخش هیچ یک از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره حائز امتیاز لازم برای رتبه های اول نشد؛ و مهندس فرجاد باطنی و مهنس فروع صمدنژاد به طور مشترک رتبه دوم و مهندس محمد دانه زن و مهندس اسدالله چولکی به طور مشترک رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

یادآور می شود  چهارمین جشنواره علمی بهداشت محیط ایران به مناسب فرا رسیدن روز بهداشت محیط(11 اسفند ماه) با حضور دکتر کاظم ندافی ـ رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، دکتر علی رضا مصداقی نیا، رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران و رئیس جشنواره علمی بهداشت محیط ایران و جمعی از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان در ساختکان مرکزی دانشکده علوم پزشکی تهران برگزار شد.

 

چهارمین جشنواره بهداشت محیط ایران

کلیه دوستانی که مایلند در نظر سنجی و تبادل نظر در خصوص چهارمین جشنواره علمي بهداشت محيط  بپردازند میتوانند از طریق لینک ذیل به انجمن مراجعه نمایند.

تبادل نظر در خصوص چهارمین جشنواره علمي بهداشت محيطکپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی