خوش آمدید

تالاب هورالعظیم خشک نشده است

موضوعات : Environment

به گزارش موژ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان با اعلام اینکه تالاب هورالعظیم به هیچ وجه خشک نشده است، گفت:


در بازدید مشترک کارشناسان محیط زیست و کارشناسان آب و برق استان که روز گذشته از محدوده تالاب انجام گرفت، با وجود کاهش سطح آب، تلفاتی از ماهی و آبزیان مشاهده نشده است.
به گزارش موژ از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، احمد رضا لاهیجان زاده با اشاره به اینکه تالاب هورالعظیم توسط دایک مرزی (خاک ریز) از شمال به جنوب در امتداد مرز ایران و عراق احداث شده است، افزود: این تالاب به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده و حدود 127 هزار هکتار از 350 هزار هکتار کل مساحت هور العظیم در خاک ایران قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در چند روز اخیر اخبار و تصاویری بر روی برخی از سایت ها مبنی بر خشک شدن کامل تالاب هورالعظیم منتشر شده است، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان به کاهش میزان آب تالاب و حوضچه های 1 و 2 این تالاب ارزشمند که ناشی از خشکسالی شدید سال آبی 93 و 94 و همچنین گرمای کم سابقه تابستان امسال که بیش از یک ماه دمای بالای 48 درجه و حتی 52 درجه را در منطقه شاهد بودیم که باعث تبخیر شدید آب شده است، اذعان دارد اما تالاب هورالعظیم به هیچ وجه خشک نشده است.
*** هر15 روز یکبار یک موج آب به سمت هورالعظیم رها سازی می شود
وی تصریح کرد: با همکاری سازمان آب و برق خوزستان حدود 2 هفته پیش یک موج آب با دبی 40 متر مکعب بر ثانیه به سمت قسمت های انتهایی رودخانه کرخه از محل دریچه تنظیمی حمیدیه رها سازی شد که این موج آب مقداری تنش آبی هورالعظیم را خنثی کرده است از این رو برنامه ریزی شده است هر15 روز یکبار یک موج آب به سمت این تالاب رهاسازی شود.
*** کشت تابستانی در 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز کرخه ممنوع شد
لاهیجان زاده یاد آور شد: به علت خشکسالی شدیدی که در حوضه آبریز کرخه به وقوع پیوسته، کشت تابستانی در شهرستان های دشت آزادگان و هویزه که حدود 60 هزار هکتار اراضی کشاورزی را شامل می شود؛ ممنوع شده است.
به گفته وی حوضه آبریز کرخه در حال حاضر یکی از بحرانی ترین حوضه های آبریز استان خوزستان است و تالاب هور العظیم آب مورد نیاز خود را از طریق این رودخانه تامین می کند.
وی تاکید کرد: سازمان آب و برق خوزستان با مدیریت، برنامه رهاسازی دوره ای آب را تا آبان ماه سال جاری که فصل گرما به پایان می رسد و آغاز فصل بارندگی در خوزستان است؛ دنبال می کند.
*** آتش سوزی در محدوده ایرانی تالاب هورالعظیم صورت نگرفته است
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در 10 روز گذشته در محدوده تالاب هورالعظیم بر اساس تصاویر مستند ماهواره ای و بازدیدهای مکرر میدانی آتش سوزی در محدوده ایرانی تالاب گزارش نشده است بلکه در بخش عراقی تالاب آتش سوزی رخ داده بود.
هورالعظیم یا تالاب هویزه بزرگترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگترین تالاب های ایران است. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران و مابقی در کشور عراق است.
تالاب هورالعظیم از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی بسیار غنی بوده که اکنون این منابع با نابودی رو به رو است.
این تالاب از آبهای اضافه رود کرخه، دویرچ و بخشی از آبهای اضافه اروند رود تشکیل شده است. ژرفای این هور (تالاب) کم است ولی تدریجا در وسط آن به چند متر می رسد.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی