سه و نیم برابر ظرفیت زیستی بهره کشی از طبیعت ایران

موضوعات : Environment

 به گزارش موژ و به نقل از ایرنا، رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:توان ذخایر زیستی و منابع آب،خاک و هوای کشور با توجه به نوع انتخاب ما در سکونتگاه های انسانی،الگوهای کشاورزی، آبیاری و دامداری نشان می دهد که بیش از سه و نیم برابر ظرفیت زیستی ایران از آن بهره کشی می کنیم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر معصومه ابتکار بعدازظهر پنجشنبه در مراسم پایانی دومین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران افزود:براساس گزارش جهانی سال 2014 که روز گذشته اعلام شد به ازای هریک سال فعالیت بشر در تخریب و آلودگی محیط زیست،طبیعت به یک سال و نیم زمان برای بازسازی خود نیاز دارد.

وی با بیان اینکه ما بیش از توان دنیا از طبیعت بهره کشی می کنیم، خاطر نشان کرد: نبود برنامه و خرد از سوی ما انسان ها موجب لطمات جبران ناپذیری به محیط زیست و طبیعت شده است اما این روند نمی تواند ادامه داشته باشد.

معاون رییس جمهوری، بیابان زایی، از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی و از دست رفتن گونه های گیاهی و جانوری را از جمله خطرات محیط زیست ایران عنوان کرد و خواستار تغییر جدی در الگوی کشت شد.

وی سازگاری با محیط زیست و مقاوم بودن گیاهان دارویی و نیاز اندک آنها به آب را از جمله ویژگی های بارز گیاهان دارویی دانست که می تواند به عنوان جایگزین محصولات کشاورزی در مناطق کم آب مطرح باشد.

ابتکار درعین حال به کشاورزان و دارندگان شرکت های کشت و صنعت که مایل به سرمایه گذاری و فعالیت در زمینه گیاهان دارویی هستند توصیه کرد کشت ارگانیک را به عنوان یک اصل دنبال کنند و از سموم و کودهای شیمیایی برای پرورش این گیاهان استفاده نکنید تا هم به محیط زیست خسارت وارد نشود و هم گیاهان دارویی، خواص خود را حفظ کنند.

**نیمی از گونه های جانوری و گیاهی دنیا در 45 سال گذشته نابوده شده است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه یک آمار بین المللی درباره انقراض گونه های گیاهی و جانوری گفت: آمارهای بین المللی نشان می دهد که در فاصله زمانی سال 1970 تا 2014 ( 45 سال اخیر) 52 درصد گونه های جانوری دنیا به طور کامل منقرض شده اند.

وی خاطرنشان کرد: آمار انقراض گونه های گیاهی در 45 سال گذشته نیز تقریبا به اندازه گونه های جانوری است و متاسفانه شاهد روند سقوط بسیار سریع تنوع گیاهی و جانوری در دنیا هستیم.

ابتکار با بیان اینکه جهان، یک ظرفیت زیستی مشخص دارد،گفت: قبلا تصور براین بود که هرچقدر جمعیت زمین و میزان استفاده از ذخایر طبیعی افزایش یابد طبیعت قادر به بازیابی آن خواهد بود البته این امر تا حدی درست است اما قدرت تجدید پذیری طبیعت، حد و اندازه ای دارد که اگر از آن اندازه بگذرد ظرفیت تجدید پذیری خود را از دست خواهد داد.

وی ظرفیت تجدید پذیری محیط زیست ایران را به دلیل کاهش متوسط بارندگی و واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک، شکننده تر از بسیاری کشورهای جهان توصیف کرد و ایجاد یک مدیریت جامع را چاره و راهکار حل این مشکل دانست.

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران روز دوشنبه،هفتم مهر با حضور 330 شرکت، 88 مرکز دولتی و 30 فن بازار تخصصی در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت و بیش از دو هزار و یکصد محصول دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی در مدت چهار روز فعالیت آن به نمایش گذاشته شدند.لینک کوتاه مطلب : http://www.mozh.org/1048/