خوش آمدید

خبرهای خوش برای نجات ارومیه

موضوعات : Environmental-Health, Environment
سرانجام پس از مدت‌ها انتظار برای نجات دریاچه ارومیه، معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مصوبات سومین نشست ستاد اجرایی مدیریت حوضه آبخیز دریاچه ارومیه گفت: بر این اساس حداقل حق‌آبه زیست محیطی این دریاچه سالانه 1/3 میلیارد متر مکعب و حق‌آبه تالاب‌های اقماری آن نیز 73 میلیون متر مکعب تعیین شد.دکتر صدوق روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود

: بر اساس این مصوبه حداقل حق‌آبه زیست‌محیطی دریاچه ارومیه معادل تراز ارتفاعی 1/1274 متر از سطح دریاهای آزاد تعیین و مقرر شد که وزارت نیرو با سازمان حفاظت محیط زیست جزئیات این حق‌آبه را مشخص کنند.
وی از اختصاص 47 میلیارد ریال جهت کاهش بحران و بهبود شرایط زیست‌محیطی دریاچه ارومیه خبر داد و تصریح کرد: این اعتبارات برای طرح‌های اضطراری برنامه جامع مدیریت حوضه آبخیز دریاچه ارومیه اختصاص یافته است.

معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه طرح‌های ارتقای راندمان مصرف آب کشاورزی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اولویت برنامه‌های کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت به ایسنا گفت: بر اساس این مصوبه وزارت جهاد کشاورزی موظف شد جهت تشویق کشاورزان داوطلب به مشارکت در این زمینه، 50 درصد مبلغ اعتبار مورد نیاز طرح را به ازای هر هکتار زمین به مبلغ 20 میلیون ریال در اختیار کشاورزان قرار دهد. همچنین جهت مشارکت بیشتر کشاورزان در صورت نیاز سهم کشاورزان از 50 درصد مابقی این مبلغ از طریق تسهیلات بانکی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی حاصل از این بخش توسط وزارت جهاد کشاورزی و با نظارت وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست از سرجمع تخصیص بخش کشاورزی کاهش یافته و به آبهای ورودی مصب دریاچه اضافه خواهد شد افزود: وزارت نیرو نیز مکلف شد با هماهنگی کلیه استان‌ها در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه و سایر بخشهای ذیربط طی ده روز موضوع تعیین سهم آب استان‌ها را مورد تجلیل و بازنگری قرار دهد.
معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه ستاد اجرایی مدیریت حوضه آبخیز دریاچه ارومیه طرح‌های توسعه جدید و آب‌بر در استانهای واقع در حوضه متوقف و از ایجاد هرگونه حق‌آبه جدید جلوگیری خواهد شد به ایسنا گفت: تمامی وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی مکلف شدند با دقت و کنترل بیشتر موضوع برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب حوضه آبخیز را در دستورکار خود قرار داده و نتیجه این اقدامات را هر شش ماه یکبار به ستاد مرکزی گزارش کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که با اجرایی شدن این مصوبه که به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور، مسکن و شهرسازی، نیرو و استانداران آذربایجان شرقی، غربی و کردستان ابلاغ شده است دریاچه ارومیه از وضعیت فعلی نجات یابد
منبع:ایسنا


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی