حمایت محیط زیست و جمع آوری گیاه آزولای انزلی

موضوعات : Environment

تهران - معاون امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست گفت: این سازمان از متقاضیان جمع آوری گیاه' آزولا' در سطح تالاب انزلی حمایت می كند.' مسعود باقرزاده كریمی ' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:


آزولا جلبكی است كه حدود 25 سال پیش از كشور فیلیپین وارد ایران شد تا در مزارع برنج به عنوان كود طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار داشت: این گیاه سرشار از مواد ازته است كه برای مزارع برنج بسیار مفید است اما بدون اینكه ملاحظات زیست محیطی آن در نظر گرفته شود در سطح تالاب انزلی پراكنده شد.

 

وی ادامه داد: آزولا یك گیاه سطح زی است كه روی سطح آب رشد می كند و برای تالاب انزلی و موجوداتی كه در آن زندگی می كنند هیچ فایده ای ندارد و حتی در برخی موارد مانع رسیدن نور به اعماق آب می شود.
 
باقر زاده كریمی اظهارداشت: همچنین گیاه 'آزولا' مانع نشستن پرندگان بر روی آب می شود كه این كار پیدا كردن غذا برای آنها را با مشكل مواجه می كند .
 
وی گفت: جمع آوری گیاه آزولا مدتی است كه در سازمان محیط زیست پیگیری می شود و تاكنون از بخش های خصوصی درخواست هایی برای اجرای این كار داشته ایم و قراردادهایی نیز منعقد شد اما هیچ كدام از آنها نتوانستند این كار را انجام دهند.
 
وی افزود: علت اینكه اجرای این طرح تاكنون موفقت آمیز نبوده این است كه بخش های اجرایی كه كار جمع اوری آزولا را از سطح تالاب بر عهده گرفته اند از فناوری های روز استفاده نكردند و به روش سنتی اقدام به این كار می كردند كه برای آنها مقرون به صرفه نبود.
 
معاون امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست گفت: قرار شد كه متقاضیان برای جمع آوری این گیاه از سطح تالاب هزینه ای را متوجه سازمان محیط زیست نكنند در عوض گیاه جمع آوری شده را برای خودشان به فروش برسانند كه سازمان محیط زیست و استانداری گیلان با این روند موافقت كردند.
 
وی اظهار داشت: چندی پیش یكی از متقاضیان بخش خصوص ادعا كرد دستگاهی تهیه كرده كه به فناوری روز مجهز است و می تواند' آزولا' را از سطح تالاب جمع آوری كند اما تاكنون هنوز وارد عمل نشده است.
 
باقر زاده كریمی افزود: البته تالاب خاصیت خودپالایی دارد و زمانی كه آب رودخانه به مقدار زیاد وارد تالاب می شود بر اثر گردش آب ، آب به سمت دریا حركت می كند و آب شیرین تالاب به همراه آزولاهای موجود در آن بخش وارد دریا می شود و از آنجا كه این گیاه با آب شور دریا سازگاری ندارد از بین می رود.
 
وی تاكید كرد: به همین منظور و برای حفظ گردش آب در تالاب پیشنهاد داده بودیم كه دهانه های پل كنار گذر انزلی كه در حال ساخت است را بزرگتر در نظر بگیرند تا تغییر و خدشه ای در روند طبیعی گردش آب تالاب ایجاد نشود.
 
باقر زاده كریمی گفت: 800 هكتار از 15 هزار هكتار تالاب انزلی درگیر گیاه آزولا است كه سازمان محیط زیست از متقاضیان جمع آوری آن از سطح تالاب حمایت می كند.
 
 تالاب انزلی
 
تالاب انزلی زیستگاه 231 گونه گیاهی و 138 گونه جانوری و عامل اصلی مهار سیلاب های 11 رودخانه بالادست است. همچنین منبع درآمد مهمی برای مردم بومی از محل شكار، صید ماهی ، تولید صنایع دستی از گیاهان تالابی و محل بازدید و گردش حدود یك میلیون گردشگر خارجی و داخلی در سال است.
 
 گیاه آزولا
 
ریشه كلمه آزولا یونانی است . آزولا از دو بخش azo وolloyo تشكیل شده است. معنای این كلمه ' در خشكی مردن ' است پس نام آزولا وابستگی كامل آن را به آب نشان می دهد.
 
آزولا سرخس شناور آزادی است كه معمولا در آبهای راكد و آرام نهرها ، تالاب ها و شالیزارها از نواحی معتدله گرفته تا نواحی گرمسیری یافت می شود .
 
این گیاه با ریشه های نازكی كه دارد همانند فرشی است كه روی سطح آب گسترش پیدا كرده است .برگهای این گیاه ظریف و كوچك وحساس است و بسته به اینكه در چه مقطعی از زمان رشد باشد رنگهای متفاوتی دارند.
 
مثلا هنگامی كه گیاه در آستانه رشد است رنگ آن سبز مغز پسته ای است وكم كم رنگ آن تیره می شود و گاهی قرمز و نقره ای هم می شود.
 
آزولا می تواند در مدت دو تا سه روز به دو برابر حد معمول خود برسد. این گیاه دارای گونه ها و زیر گونه های متفاوتی است و بسته به شرایط محیطی رنگ و اندازه های گسترش آن متفاوت است .
 
پراكنش سریع این گیاه در سراسر دنیا و رشد سریع و تثبیت نیتروژن آن توجه بسیاری از محققان را به خود جلب كرده است . زیستگاه اولیه آزولا كالیفورنیای آمریكاست . 
 
lkf

 


  • نویسنده : naderloo
  • تاریخ : يكشنبه 22 مرداد ماه 1391
  • 1711 بازدید
  • 0 نظر