خوش آمدید

اتاق قرنطینه آنفلوانزای خوکی

موضوعات : Diseases
به گزارش روابط عمومی ، محمد مهدی گویا روز دوشنبه در جلسه کمیته بهداشت و سلامت شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که با موضوع استراتژی لازم برای مقابله با آنفولانزاری خوکی برگزار شد، گفت :  برای مقابله با آنفولانزای خوکی سه استراتژی مهم در نظر گرفته شده است که استراتژی اول برنامه ریزی و آمادگی برای مقابله با بیماری ، استراتژی دوم محدود سازی بیماری است که فرصت آن از دست رفته و در صورت گسترش در کشور

محدود سازی آن امکانپذیر نخواهد بود و باید به سمت استراتژی سوم یعنی تاکید بر حفظ سرویس های ضروری جهت تداوم و بقای جامعه روی بیاوریم.رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت همکاری شهرداری با وزارت بهداشت را ضروری دانست و با اشاره بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی عمومی و تخصصی گفت : با اطلاع رسانی و آموزش سریع و به موقع در بین خانواده و دانش آموزان می توان میزان ابتلا را  کنترل و کاهش داد.
بر اساس اظهارات گویا در حال حاضر 32 مورد ابتلا به این ویروس در کشور شناسایی شده  و تحت مراقبت هستند که عمده دلایل انتقال آن از طریق سفر به کشورهای آلوده به ویروس از جمله عربستان و تایلند بوده است .
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت در ادامه گفت :ذخیره سازی و اعمال روش های پیشگیری دارویی اعم از واکسن ، داروی ضد ویروسی و آنتی بیوتیک های ضروری در کشور  صورت گرفته است، اما سازمان جهانی بهداشت هنوز واکسنی که مختص این نوع آنفولانزا باشد را تایید نکرده و تا اوایل ماه سپتامبر (شهریور ماه) نحوه و نوع واکسن مصرفی را اعلام خواهد کرد.
اخیراً سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تا دو سال آینده تعداد مبتلایان به آنفلوانزای خوکی به 2 میلیارد نفر می رسد.
این در حالی است که تاکنون در ایران بنا به اعلام وزارت بهداشت 32 نفر مبتلا به آنفلوانزای خوکی شده اند.
محمد مهدی گویا همچنین در مورد دیگر فعالیتهای استراتژیک جهت مقابله با این بیماری افزود: روش پیشگیری غیر دارویی نیز آموزشهای لازم در سطح خانواده ، جامعه و در سطح مراکز بهداشتی را در بر می گیرد که در این مرحله آموزش و اطلاع رسانی در الویت قرار دارد و لازم است همه سازمان ها همیاری داشته باشند.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر دار از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه را تجهیز 100 اتاق برای قرنطینه بیماران برشمرد و افزود: در حال حاضر 100 اتاق قرنطینه مطابق استانداردهای جهانی ایجاد شده است در حالیکه تا دو سال پیش فقط در یک بیمارستان اتاق قرنطینه موجود بود.
گویا همچنین خاطر نشان کرد: امید است با کمک شهرداری بتوانیم از پتانسیل مراکز درمانی و خانه های سلامت استفاده کرده و در صورت فراگیر شدن بیماری با افزایش تخت در خارج از بیمارستان ها راه های مقابله با بیماری به طور کامل فراهم شود.
بر اساس تدابیر صورت گرفته توسط دولت عربستان امسال گروههای پر خطری که در معرض شدید ابتلا به بیماری قرار دارند از جمله افراد مبتلا به سرطان ، خانم های باردار ، افراد مسن و ...  به این سفر اعزام نمی شوند .همچنین با توجه به زمان باقی مانده به حج و امکان تغییر شخصیت ویروس هنوز تصمیمی برای لغو سفر حج تمتع در نظر گرفته نشده است و اما آخرین تصمیمات در نزدیک ترین زمان حج اتخاذ می شود و این بستگی به عملکرد دولت عربستان و همکاری آن دولت با سازمان جهانی بهداشت برای مهار بیماری وعوامل دیگر دارد.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر دار، این بیماری را دارای یک موج پاندمی دانست و در این باره اضافه کرد: این آنفولانزا  در حال حاضر در فاز شش قرار دارد و انتقال پایدار انسان به انسان به صورت مداوم صورت پذیرفته و عملیات مهار در این فاز بی نتیجه است. در یک موج پاندمی  افزایش شدید و ناگهانی بیماری صورت می پذیرد که هر دوره 6 الی هشت هفته طول می کشد و این موج ها هر کدام با فواصل زمانی دو الی سه ماهه بروز می کند و البته ممکن است شدت بیماری در موج های بعدی افزایش یا کاهش پیدا می کند.
گویا همچنین در مورد آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت گفت : این آمار در تاریخ هشت تیر ماه 1388 اعلام شده و بر طبق آن کشور آمریکا با تعداد 37 هزار مورد مبتلا و 211 قربانی بیشترین تلفات را تاکنون داده است.
در کشورهای آمریکای جنوبی ، کانادا و برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله تایلند ، سنگاپور و عربستان و کویت تعداد مبتلایان  به این بیماری زیاد است. البته تعداد موارد ابتلا به این بیماری بسته به تراکم جمعیت و آموزش در کشورهای مختلف متغییر است .


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی