خوش آمدید

فاجعه سموم شیمیایی بوپال تا سراسر دنیا

موضوعات : Environment

به گزارش موژ و به نقل از ایرنا- 26 سال پس از فاجعه شیمیایی بوپال، هنوز هم جهان شاهد تولید، توزیع و استفاده از سموم های شیمیایی است که اثرات مزمن ، خطرناک و طولانی مدت آن ،انسان و محیط زیست گیاهی و جانوری او را به شدت تهدید می کند.


جهانی بدون سموم -13 تا 20 آذر- در سال 1988 توسط شبکه بین المللی فعالیت های سمی ( PAN ) برای بزرگداشت قربانیان بدترین حادثه شیمیایی و فاجعه صنعتی جهان در سال 1984 کارخانه بوپال هند ، نام گذاری شد.

در این حادثه، کارخانه سموم کاربید بوپال هند منفجر شده و گاز کشنده متیل ایزوسیانات در هوا منتشر شد. این حادثه 20 هزار کشته و 500 هزار مجروح بر جای گذاشت. هنوز پس از گذشت سال ها در میان بازماندگان این حادثه موارد بیماری مزمن به چشم می خورد.

اکنون جهان همچنان با تولید و توزیع گسترده این مواد شیمیایی خطرناک روبه روست . این روند سبب شده تا دریک روند خاموش بیماری های خطرناکی از انواع سرطان ها و اخلال در فعالیت غدد درون ریز در سراسر دنیا از سرعت روبه رشدی برخوردار شود.

از سال 1998، شبکه بین المللی فعالیت های سمی آسیا و اقیانوسیه ( PAN AP )، همه ساله کمپین ها و فعالیت های مختلفی را به مناسبت گرامیداشت روز فاجعه و افزایش آگاهی های عمومی در مورد اثرات نامطلوب سموم سازمان می دهد که آگاهی از خطرات استفاده از سموم در کشاورزی، شرایط استفاده از سموم در کشورهای در حال توسعه در منطقه آسیا و اقیانوسیه و همچنین ترویج گزینه های پایدار و فعالیت های کشاورزی بدون سموم از آن جمله هستند.

به گزارش این سازمان، اثرات این سموم ممکن است بسیار شدید و یا با تاخیر در کارگرانی که در کارخانه های سازنده سموم کار می کنند و یا افرادی که به نحوی در معرض آن قرا رمی گیرند، به وجود آید که می توان درد شکم، سرگیجه، سردرد، تهوع، استفراغ، و مشکلات پوستی و چشمی را نام برد.

طبق این گزارش، مطالعات انجام شده در مورد موارد ابتلا به سرطان خون و بیماری های لنفی در سال 2007 نشان داد که قرار گرفتن در معرض سموم می تواند سبب این بیماری ها باشد و به همین دلیل حتی استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی که در آنها از این سموم استفاده شده است، باید کاهش یابد.

طبق گزارش این شبکه فعال بین المللی علیه کاربرد سموم شیمیایی ، از دیگر نتایج منفی قرار گرفتن در معرض سموم بروز مشکلات عصبی، نقص های مادرزادی، مرگ جنین و اختلال عصبی تکاملی است.برای مثال ˈ پیرترینهاˈ (Pyrethrins)، موادی هستند که در حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت تنفس مستقیم بیماری های مرگباری به وجود می آورند.

سرطان:
تاکنون محققان مطالعات متعددی در مورد تاثیر قرار گرفتن در معرض سموم و بروز و افزایش خطر ابتلا به سرطان را انجام داده اند. در این بررسی ها مشخص شده است ، کسانی که در معرض این سموم قرار می گیرند؛ مثلا در کارخانه های سازنده آن کار می کنند و یا در نواحی نزدیک به آن ها زندگی می کنند بیشتر از سایرین به سرطان های لوسمی، سرطان غدد لنفی، مغز، کلیه، سینه، پروستات، لوزالمعده، کبد، ریه و پوست مبتلا می شوند.

این آمار در میان کارگران مزارعی که از سموم ها استفاده می کنند بسیار بیشتر از دیگران است.
براساس این گزارش ها قرار گرفتن مادر در معرض سموم در دوران بارداری نیز خطر تولد فرزند مبتلا به سرطان خون، انواع تومورها و سرطان مغز را افزایش می دهد.

مغز و اعصاب:
براساس گزارش شبکه بین المللی فعالیت های سمی آسیا و اقیانوسیه ،شواهد قوی حاکی از آن است که خطر ابتلا به بیماری پارکینسون حتی در افرادی که در معرض سطوح پایین سموم قرار دارند، 70 درصد بیشتر از دیگران است. همچنین حشره کش ها و علف کش ها به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهند. علاوه بر این نگرانی هایی در مورد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سموم، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

 اثرات باروری:
طبق این گزارش، شواهدی نیز از ارتباط میان قرار گرفتن در معرض سموم و بروزنقص هنگام تولد، مرگ جنین و رشد تغییر جنین وجود دارد، به طور مثال در آمریکا تولد کودکان ناقص در زمانی از سال که غلظت مواد شیمیایی کشاورزی در آب های منطقه ای بسیار بالا است، بیشتر از دیگر زمان ها است.

باروری:
علاوه بر موارد بالا تعدادی از سموم از جمله dibromochlorophane و 2,4-D با اختلال در باروری در مردان مرتبط است.
به گفته محققان موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) اگر از سموم کلردار بیش از 100 روز در طول عمر هر فرد استفاده شود، خطر ابتلا به دیابت افزایش خواهد یافت.
با توجه به کنوانسیون استکهلم درباره آلاینده های آلی پایدار، از هر 12 ماده شیمیایی خطرناک و مقاوم، 9 مورد سموم شیمیایی هستند.
بر اساس آمار برخی گزارش های جهانی در کشور چین، سالانه تقریبا نیم میلیون نفر از مردم توسط سموم شیمیایی مسموم می شوند که 500 نفر از آنها جان خود را از دست می دهند.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی