خوش آمدید

غلظت گرد و غبار در سیستان ‪ ۳۳‬برابر

موضوعات : Air-Pollution
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی زاهدان _ مدیرکل اداره حفاظت محیط سیستان و بلوچستان گفت: غلظت گرد و خاک معلق در هوای منطقه سیستان صبح امروز به ‪ ۳۳‬برابر استاندارد جهانی رسید.تورج همتی روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: بر اساس آزمایشها، میزان غلظت گرد و خاک صبح امروز در زابل به پنج هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. وی گفت: این در حالی است که استاندارد جهانی در زمینه گرد و خاک

در هر مترمکعب 150میکروگرم است.
او ادامه داد: با گذشت زمان بر اساس آخرین اندازه گیری، لحظاتی پیش میزان غلظت گرد و خاک در منطقه سیستان به سه هزار و 500 متر کاهش یافته است.
وی بیان کرد: این در حالی است که رطوبت هوا و ابر در سطوح بالای جو موجب افزایش چسبندگی ذرات معلق شده و میزان اندازه گیری صورت گرفته نیز فقط برای ذرات کمتر از 10 میکرون امکانپذیر است.
او افزود: اگر این توفان در ماههای گرم سال به وقوع می پیوست میزان ذرات معلق از 10 میکرون به بیش از هزار میکرون می رسید.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: میزان ذرات معلق در هوای منطقه سیستان به سبب نزدیکی به کویر و منابع توفان، نسبت به مناطق غربی کشور بیشتر از 10 میکرون است.
همتی بیان کرد: این شرایط جوی موجب ایجاد آلرژی، مشکل تنفسی، اختلالات زایمانی و کاهش رشد جنینی می شود.
وی اظهار داشت: در صورت افزایش هر 10 میکروگرم در مترمکعب آلودگی، مرگ و میر چهار درصد افزایش پیدا می کند.
او افزود: همچنین در این شرایط مرگ قلبی شش درصد و سرطان هشت درصد در بین مردم سیستان بالا می رود.
وی بیان کرد: ذرات معلق منبع اصلی سموم ، باعث کاهش دید و اثرهای نامطلوب بر کلیه اکوسیستم، کاهش و توقف رشد گیاهان و تنفس جانوران و مسمومیت آنان می شود.
او افزود: همچنین گیاهانی که از ذرات حاوی فلوریدها، آرسنیک و سرب تغذیه می کنند در این شرایط جوی دچار برخی بیماریها می شوند.
وی با اشاره به آثار فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی این شرایط در سیستان اظهار داشت: از بین بردن زیبایی ساختمانها، چرک آلود کردن بناها و اشیا، از بین رفتن و خاک گرفتگی وسایل و پوشاک مهمترین اثرگذاری این شرایط بر منابع است.
او تاکید کرد: همچنین ذرات معلق بر افزایش هزینه پاکسازی و تمیز نگهداشتن ساختمان ها، وسایل و پوشاک و کاهش عمر آنها تاثیر جدی می گذارد.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ذرات گرد و غبار نقش مهمی در تغییر شرایط آب و هوایی دارند و به صورت منفی می‌توانند تاثیر بسزایی در سلامتی انسان داشته باشند.
وی ادامه داد: سیستان با متوسط سالانه ‎ 81روز وزش توفان، از جمله مناطق توفان خیز کشور است.
او بیان کرد: این توفانها خسارات جبران ناپذیری بر مسایل اقتصادی، اجتماعی و سلامتی مردم منطقه بر جای می‌گذارد.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: ذرات پراکنده گرد و غبار در هوا به صورت مختلف وجود دارد این ذرات با قطر کمتر از ‎ 10میکرون(‎ (PM10وارد سیستم ریوی انسان می‌شود و در آن رسوب می‌کند.
وی ادامه داد: همچنین ذرات کمتر از ‎ 5/2میکرون(‎ (PM2.5باعث بیماریهای مختلفی در بدن انسان می‌شود.
او بیان کرد: اثرات این گرد و غبار در سالهای اخیر به شدت رو به افزایش بوده و مطالعات انجام شده نیز رابطه بین غلظت ذرات گرد و خاک را با میزان بیماریها و مرگ و میر نشان می‌دهد.
همتی اظهار داشت: در همین زمینه برای مدیریت بهتر و برنامه ریزی منسجمتر، اداره کل حفاظت محیط زیست به احداث ایستگاه پایش فرامرزی هامون که به عنوان دومین نوع این پایگاه در منطقه غرب آسیا به شمار می‌رود در زمینی به مساحت ‎ 60مترمربع در مجاورت محیطبانی روستای تخت عدالت واقع در شهرستان هیرمند اقدام کرده است.
وی هدف از احداث این ایستگاه را تولید داده‌ها به همراه آنالیز آن برای مطالعه و ارزیابی علل آلودگی هوا در سطح ملی و منطقه‌ای با همکاری برنامه زیست محیطی سازمان ملل
(UNEP) عنوان کرد.
او افزود: در این ایستگاه غلظت ذرات گرد و غبار و مقدار رسوبات حمل شده در توفان با استفاده از دستگاههای ثابت و سیار اندازه‌گیری می‌شود سپس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آنها برای بررسی اثراتشان در سلامتی مورد سنجش و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: پارامترهای هواشناسی از قبیل سرعت باد، رطوبت، قدرت دید و دما از ایستگاههای هواشناسی منطقه و ایستگاه مستقر در سایت به دست خواهد آمد.
وی افزود: در راستای برنامه ریزیهای صورت گرفته با پیشرفت کار، این مرکز دهه فجر امسال در سیستان به بهره برداری می رسد.
غلظت گرد و غبار موجود در سیستان امروز نهادها و مدارس را در زابل به تعطیلی کشاند


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی