طرح جامع كاهش آلودگي كلان شهرها

موضوعات : Air-Pollution

تهران - قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست گفت: طرح جامع كاهش آلودگي هواي كلان شهرهاي كشور مراحل نهايي را در دولت مي گذراند و به زودي تصويب و اجرايي مي شود.طرح جامع كاهش آلودگي كلان شهرها مراحل نهايي را در دولت مي گذراند 'علي محمد شاعري ' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:


حدود 40 تا 50 درصد از مفاد طرح جامع كاهش آلودگي هواي شهرهاي كشور در قالب هشت كلان شهر تصويب شده است و كل طرح نيز به زودي تصويب و ابلاغ مي شود.
وي اظهار داشت: مفاد اين طرح در كميسيون فرعي دولت تصويب شده و در كميسيون اصلي در حال نهايي شدن است كه در جلسه بعدي كميسيون زير بنايي دولت به تصويب مي رسد.
معاون انساني سازمان حفاظت محيط زيست خاطرنشان كرد : طرح جامع كاهش آلودگي هواي كلان شهرهاي كشور در 33 بند تدوين شده است و اين طرح يك بسته كامل سياستي براي كنترل كيفيت هواي كشور به خصوص در هشت كلان شهر كشور از جمله تهران ، اراك ، مشهد ، كرج ، شيراز ، اصفهان ، تبريز و اهواز است.
وي افزود: حدود 80 درصد آلودگي هواي كشور از طريق خودروها ايجاد مي شود بنابراين خروج خودروهاي فرسوده از رده ، ارتقاي استاندارد سوخت ، ارتقاي استاندارد ساخت و سوخت موتور سيكلت ها از بندهاي اصلي اين طرح است.
شاعري ادامه داد: همچنين جلوگيري از تردد خودروهايي با عمر بيش از 20 سال و فاقد معاينه فني و همچنين مديريت حمل و نقل عمومي از ديگر بندهاي اين طرح است.
وي گفت : اين طرح پنج ساله است و بايد پس از آغاز اجراي آن ، سوخت خودروها از يورو 2 به يورو 4 ، سرانه فضاي سبز به دو برابر كنوني و حمل و نقل عمومي به 75 درصد ارتقا يابد.
به گفته وي دراين طرح ديده شده كه استاندارد موتور سيكلت ها به سطح يورو 3 افزايش يابد و امكانات معاينه فني و دوره زماني آنها شرايط بهتري پيدا كند.
شاعري افزود: همچنين ساماندهي صنايع آلاينده كشور در كلان شهرها نيز جزو بندهاي مهم طرح كاهش آلودگي هواي كشور است.
وي ادامه داد: بارور كردن ابرها ، ايجاد كمربند سبز به دور كلان شهرها و استفاده از فناوري نوين و به روز دنيا براي مقابله با آثار زيانبار خطرات ناشي از آلودگي هوا از جمله بندهاي جديدي هستند كه به متن طرح اضافه شدند.
قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست گفت: برخي از مفاد اين طرح مانند ارتقاي كيفيت سوخت ، توليد خودروها و موتورسيكلت ها با استاندارد بالا جزو طرح هاي سراسري هستند و دركل كشور اجرايي مي شوند.
شاعري تاكيد كرد: اين طرح به زودي به تصويب نهايي مي رسد و بلافاصله پس از تصويب به استان ها ابلاغ و كارهاي اجرايي آن زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست آغاز مي شود و با اجراي اين طرح شاهد كاهش آلودگي هواي كشور به ميزان چشمگيري خواهيم بود.