خوش آمدید

طرح بررسی ارتباط بین آلودگی هوا و مرگ و میر

موضوعات : Air-Pollution

اصفهان-طرح بررسی 'ارتباط بین آلودگی هوا و میزان بستری و مرگ میر ناشی از بیماریهای قلبی ،عروقی'برای اولین بار در كشور بطور رسمی در اصفهان وارد مرحله عملیاتی شد.به گزارش ایرنا،مدیر اجرایی این طرح روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این طرح به مدت یكسال، در سه مرحله و در همه بیمارستانها، مراكز درمانی شهر اصفهان و چهار فصل سال بررسی می شود.


دكتر 'كتایون ربیعی'با بیان اینكه تاكنون در این زمینه مطالعات وسیع، همه جانبه و دقیقی در كشور انجام نشده است،گفت:تنها در شهر تهران نمونه ای از این تحقیق انجام شده كه تنها 250 نفر در برخی از بیمارستانها مورد بررسی قرار گرفته اند و زمان اجرای طرح نیز كمتر از یكسال بوده است.

وی طرح بررسی ارتباط بین آلودگی هوا و بیماریهای قلبی را شامل سه مرحله'بررسی وضعیت موجود' ، 'طراحی و اجرای مداخلات' و 'بررسی نتایج و ارائه گزارش نهایی' عنوان كرد.

وی با بیان اینكه استاندارد جدید تحقیقات پزشكی این است كه همه عوامل بروز یك بیماری باید با هم بررسی شود،خاطرنشان كرد:یكی از ویژگیهای طرح این است كه فرد را تنها با شرایط خودش مقایسه می كنند تا عوامل مخدوش كننده را از جریان تحقیق حذف نمایند، به این معنا كه آیا فرد در یك هفته گذشته دچار مشكل جسمی، روحی و یا بستری در بیمارستان بوده است یا نه.

وی ادامه داد:وقتی عوامل مخدوش كننده از جریان این تحقیق حذف شود می توان نتیجه گرفت كه آلودگی هوا باعث ایجاد بیماری قلبی در فرد شده است.

این طرح با مشاركت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان،مركز تحقیقات قلب و عروق اصفهان، سازمان محیط زیست استان و استانداری اجرا می شود.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی