شرایط هشدار در تهران تداوم دارد

موضوعات : Air-Pollution
دبیر کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در این باره گفت: شاخص کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون در شرایط «هشدار» است و پیش‌بینی می‌شود این شرایط در روز دوشنبه ( امروز) نیز ادامه یابد.دکتر صدوق، مدیرکل محیط زیست استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا از میزان غلظت آلاینده‌های منوکسید کربن و ازن نسبت به روز شنبه کاسته و بر میزان غلظت آلاینده‌های

دی اکسید گوگرد و ذرات معلق افزوده شده است.
وی تصریح کرد: همچنین در میزان غلظت آلاینده دی‌اکسید نیتروژن تغییری ملاحظه نمی‌شود و به این ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون در شرایط «هشدار» است.
دبیر کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران با اشاره به گزارش سازمان هواشناسی مبنی بر آسمانی صاف و غبارآلود برای پایتخت در روز دوشنبه افزود: به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود شاخص کیفیت هوا در شرایط «هشدار» باقی بماند. لذا توصیه می‌شود کلیه بیماران قلبی و تنفسی، سالمندان،‌ خردسالان و بزرگسالان از تردد در هوای آزاد خودداری کرده و کلیه افراد از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری کنند.
دکتر یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز با اشاره به این که منشا این گرد و خاک از عراق است افزود: هم‌اکنون شاخص کیفیت هوای تهران به لحاظ آلاینده ذرات معلق در ایستگاه‌های سرخه‌حصار، امام خمینی(ره)، آزادی، قلهک، تجریش، استانداری، اقدسیه، مسعودیه و پارک رز در شرایط «هشدار» است،
وی تصریح کرد: پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی ست در روز دوشنبه تمامی بخشهای مناطق 5، 2، 3، 4، 7، 6، 13، 14، 12، 11، 10، 17 و 16 در شرایط «ناسالم» و بخشهایی از سایر مناطق تهران نیز بجز منطقه 22 در شرایط «ناسالم» باقی می‌مانند. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی جدید این شرکت weatherquality.tehran.ir مراجعه کنند.
سازمان هواشناسی کشور نیز اعلام کرد: نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد که در روز دوشنبه در نوار غربی روند کاهش غلظت گرد و خاک ادامه می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود که این پدیده در سواحل خلیج‌فارس، استان هرمزگان و جنوب شرق در روز دوشنبه با غلظت کمتر باقی بماند.
همچنین در سه روز آینده به علت گذر متناوب جریانات کم‌دامنه تر از میانی جو از نوار شمالی کشور برای مناطق شمالی استان‌های واقع در شمال غرب، سواحل دریای خزر و سپس شمال شرق ابرناکی و رگبار و رعد و برق پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.
بر این اساس در روز دوشنبه آسمان استان تهران صاف در پاره‌ای نقاط با غبار صبحگاهی پیش‌بینی می‌شود که حداقل و حداکثر دمای تهران در این روز به 23 و 37 درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. همچنین در روز سه‌شنبه آسمان پایتخت کمی ابری در پاره‌ای نقاط وزش باد پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دمای تهران در این روز به 24 و 37 درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد.
مهندس حیدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست نیز گفت: در پی افزایش میزران آلاینده ذرات معلق در پایتخت تمامی آمبولانس‌های شرکت شهر سالم شهرداری تهران در آماده باش قرار گرفته‌اند.


کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی