خوش آمدید

سامانه ملي برخط آلودگي هوا

موضوعات : Air-Pollution

تهران- سامانه جامع و يكپارچه لحظه اي و برخط (آنلاين) آلودگي هوا امروز- يكشنبه - با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست راه اندازي شد .به گزارش خبرنگار ايرنا، 'محمد جواد محمدي زاده' معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست در اين مراسم گفت: با راه اندازي اين سامانه 133 ايستگاه پايش آلودگي هوا در سطح كشور تحت پوشش قرار مي گيرد.


وي ابراز اميدواري كرد كه امسال حدود 100 ايستگاه ديگر نيز مجموعه هاي تحت پوشش اين سامانه افزوده شود.
رييس سازمان محيط زيست يادآور شد : در حال حاضر 30 ميليارد تومان امكانات سخت افزاري زيست محيطي در سطح كشور وجود دارد كه بايد با برنامه ريزي اصولي از اين امكانات به نحو مطلوب در پارامترهاي مختلف از جمله مقابله با ريزگردها و انواع آلاينده ها استفاده كنيم.
وي گفت: در بند ب ماده 172 قانون چشم انداز توسعه به موضوع پايش، اندازه گيري و خوداظهاري در راستاي راه اندازي مراكز پايش آنلاين تاكيد شده است.
محمدي زاده افزود : تا پايان سال 89 در زمينه پايش لحظه اي منابع ثابت آلاينده زيستي در كشور 406 سيستم تعريف شده كه به نوعي فعال هستند.
وي افزود: امسال در برنامه 1677 سيستم پيش بيني شده كه از اين تعداد 916 سيستم مربوط به پايش پساب، فاضلاب، هوا و صدا در منابع ثابت و 671 سيستم مربوط به پايش منابع زيستي مانند آب، خاك، هوا و صدا است.
محمدي زاده ادامه داد: از اين تعداد 246 سيستم مربوط به سازمان حفاظت محيط زيست و 519 سيستم مربوط به نهادهاي فراسازماني و كارخانه ها است.
به گفته وي حدود 120 مولفه آلاينده با استفاده از اين سيستم قابل آناليز و پايش است.
رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به امكانات و تجهيزات به روز كشور در زمينه پايش آنلاين گفت: ايران در مسايل زيست محيطي با يك فاصله جدي نسبت به كشورهاي همسايه در حال حركت و پيشرو است .کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی