خوش آمدید

اشتباه تثبیت شن های روان با مالچ پاشی

موضوعات : Pollution-Soil

به گزارش موژ پدر کویر شناسی ایران گفت که استفاده از روش مالچ پاشی (به شکل امروزی ) به منظور تثبیت شن های روان در بیابان های کشور اشتباه است.


پرویز کردوانی  در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: مالچ پاشی به دلیل وجود مواد شیمیایی در ماده مالچ ، عوارض زیست محیطی زیادی به همراه دارد که دربرخی موارد جبران ناپذیر است.
 
مالچ به هرگونه پوششی گفته می شود که برای محافظت و ارتقای کیفیت خاک بر روی سطح خاک گسترده می شود.
 
وی افزود: در حال حاضر مالچی که در بیابان های کشور استفاده می شود ، فرآورده شیمیایی است و بعد از پاشیده شدن در منطقه مورد نظر، محیط را کاملا سیاه می کند و این موجب بالا رفتن درجه حرارت در آن منطقه می شود.
 
وی ادامه داد: همچنین مواد شیمیایی ماده مالچ دارای بو است و به علت سیاه بودن به مانند این است که آن بخش از زمین آتش گرفته است در نتیجه به مرور محیط زیست منطقه از بین می رود . این در حالی است که اثر مالچ بعد از 5 سال از بین می رود و در برخی مناطق دست اندرکاران دوباره آن را تمدید می کنند.
 
وی گفت: مالچ ماده ای گران قیمت است و هزینه زیادی برای مالج پاشی پرداخت می شود در حالی که می توان با روش های ارزان تر و مطلوب تر این کار را انجام داد.
 
کردوانی که از چهره های ماندگار است،اظهار داشت: بهتر است به جای مالچ های شیمیایی از خاک رس استفاده شود زیرا با پاشیدن مقداری آب بر روی آن سفت می شود و از بروز گرد و غبار جلوگیری می کند و هم اینکه رنگ آن مانع افزایش حرارت در منطقه می شود.
 
وی با تاکید براین که هر گونه فعالیت زیست محیطی باید با مطالعه و مستندات علمی انجام شود، یاداور شد:در برخی مناطق مانند خوزستان نیازی به مالچ پاشی نیست زیرا منطقه مرطوب است و با کاشت بذر می توان موجب تثبیت شن های روان شد.
 
حدود یک دهه است که کشور با پدیده ریزگردها مواجه شده است و در حال حاضر بیش از 20 استان کشور با این پدیده درگیر هستند . تاکنون ریزگردها مشکلات زیست محیطی زیادی را به همراه مشکلات تنفسی برای مردم استان های کشور ایجاد کرده است .کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی