خوش آمدید

ابلاغ طرح كاهش آلايندگي هوا تا ماه ديگر

موضوعات : Air-Pollution

تهران - معاون رييس جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست ابراز اميدواري كرد طرح جامع كاهش آلايندگي هشت كلان كشور تا يك ماه ديگر از سوي دولت ابلاغ شود.
محمد جواد محمدي زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: طرح جامع كاهش آلايندگي هشت كلان شهر كشور به طور كامل در شوراي عالي محيط زيست تصويب شده و در حال حاضر منتظر ابلاغ دولت هستيم.


وي اظهار داشت: اين طرح در كارگروه هاي تخصصي تصويب شده بود و حدود يك هفته قبل نيز در شوراي عالي محيط زيست به تصويب نهايي رسيد و به محض ابلاغ آن از سوي دولت به سراسر كشور كارهاي اجرايي آن آغاز مي شود.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينكه كارهاي اجرايي اين طرح از امسال آغاز مي شود گفت: اين طرح براي هشت كلان شهر تهران ، اصفهان ، مشهد ، اراك ، تبريز ، كرج ، شيراز و اهواز اجرا مي شود.

محمدي زاده ادامه داد: به هنگام اجراي اين طرح الزامات قانوني براي سازندگان خودرو، توليد كنندگان فراورده هاي سوختي ، متوليان خارج كردن خودروهاي اسقاطي ، مديريت ترافيك و فرهنگ سازي در حوزه استفاده از حمل و نقل عمومي و حمايت از آنها به شكل قانوني به اجرا در مي آيدو ميزان آلايندگي كاهش مي يابد.

وي در ادامه به سرد شدن هوا و پديده وارونگي هوا اشاره كرد و افزود: موضوع وارونگي هوا در بعضي شهرها مانند تهران كه به لحاظ شرايط اقليمي و جغرافيايي ويژگي هاي خاصي دارد ازاهميت زيادي برخوردار است .

محمدي زاده تاكيد كرد: وارونگي هوا يكي از پديده هايي است كه نه تنها در ايران بلكه در بسياري از نقاط دنيا اتفاق مي افتد؛ بنابراين مي توان به طور علمي و با برنامه ريزي هاي دقيق ميزان خسارات ناشي از اين پديده را تا حد بسيار زيادي كاهش داد.

وي ادامه داد: كاري كه دراين زمينه مي توان انجام داد اين است كه تلاش كنيم ميزان آلايندگي را در شهرها به ويژه در شهرهاي بزرگ كاهش دهيم و هدف اصلي طرح جامع كاهش آلايندگي هوا در هشت كلان شهر كشور همين است.

معاون رييس جمهور افزود: بدون شك وقتي طرح اجرا مي شود خود به خود ميزان آلايندگي كاهش مي يابد و اگر هم وارونگي هوا رخ دهد آلايندگي زيادي به همراه نخواهد داشت زيرا در صورت نبود آلودگي ، ايستايي هوا مشكلي براي مردم ايجاد نمي كند.

وي در ادامه به تلاش برخي از دانشمندان ايراني در مراكز پژوهشي اشاره كرد و گفت: اين دانشمندان تحقيقاتي را انجام دادند كه مي تواند موجب جابه جايي دما در سطوح جو شود ، اين تحقيقات در مقياس پايلوت و نمونه در شهرهايي مانند شيراز ، اصفهان و تهران انجام شده و نتايج در حال بررسي است .

محمدي زاده اظهار داشت: همچنين در حال تلاش و رايزني هستيم تا با بعضي از كشورهاي خارجي دراين زمينه همكاري و تبادل اطلاعات داشته باشيم و اميدواريم بتوانيم با ارايه راهكارهاي درست علمي در سطوح جو مشكل پديده وارونگي هوا حل شود.کپی
   لینک اشتراک گذاری    
کپی