تاریخ : پنجشنبه، 16 خرداد ماه، 1392
موضوع : مهندسی ایمنی

راههای کاهش اثرات مخرب امواج الکترومغناطیس

آلزایمر، ابتلای کودکان به سرطان خون، اختلال در ترشح هورمون ملاتونین مغز، سرطان مغز و اعصاب شنوایی از عوارض قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیس است که البته راههایی برای پیشگیری از آنها وجود دارد. [راههای کاهش اثرات مخرب امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان]
آلزایمر، ابتلای کودکان به سرطان خون، اختلال در ترشح هورمون ملاتونین مغز، سرطان مغز و اعصاب شنوایی از عوارض قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیس است که البته راههایی برای پیشگیری از آنها وجود دارد.
به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ، با گسترش ارتباطات به شیوه بی سیم به ویژه اکنون که ارتباطات بی سیم در زندگی روزمره ما بسیار عجین شده است، میادین‌ الکترومغناطیسی (EMF) پیرامون ما را فرا گرفته اند.
شهرها به ویژه شهرهای بزرگ دائما در یک مه مغناطیسی غوطه ور هستند؛ دریایی از میادین الکترومغناطیسی که ما هر روز در آن شناور هستیم.
از این رو پی بردن به منشا میدان‌ الکترومغناطیسی و آشنایی با اثرات آن بر سلامتی ضروری است.
***میدان الکترومغناطیسی چیست؟
میدان الکترومغناطیسی از میدان الکترومغناطیسی بسامد رادیویی (RF) و میدان الکترومغناطیسی با فرکانس خیلی پایین (ELF) تشکیل شده است.
میدان الکترومغناطیسی با فرکانس خیلی پایین، منابع دست‌ساز (مصنوعی) بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به خطوط انتقال دهنده برق، هواپیماها، جارو برقی، اجاق‌های مایکرو وِیو، ریش‌تراش‌ها و سشوار اشاره کرد.
اعتقاد عموم بر این است که تنها خطرات میادین الکترومغناطیسی از تاثیر گرمایشی این میادین بر بافت‌های بدن انسان، ناشی می‌شود.
اما مدارکی وجود دارند که تاثیرات غیر گرمایشی این میادین‌ را بر سلامت انسان‌ها نشان می‌دهند.
***ابتلای کودکان به سرطان خون
بر اساس گزارش «موسسه تحقیقاتی بیو اینیشیتیو»، خطر ابتلای کودکان و نوجوانان پسر به سرطان خون بر اثر قرا گرفتن در معرض میادین الکترومغناطیسی، دو برابر بیشتر می شود.
این موسسه همچنین اعلام کرد: قرار گرفتن کودکان مبتلا به سرطان خون در میادین الکترومغناطیسی با بسامد خیلی پایین، در روند بهبود آنها اختلال ایجاد می‌کند و خطر مرگ و میر آنها را ۳۰۰ تا ۴۵۰ درصد افزایش می‌دهد.
***ابتلا به آلزایمر
از دیگر عوارض سلامتی قرار گرفتن در معرض میادین الکترومغناطیسی با بسامد خیلی پایین می توان به افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر اشاره کرد.
قرار گرفتن در معرض این میادین سطح پروتئینی به نام «بتا آمیلوئید» را در خون افزایش می‌دهد که یکی از عوامل خطر‌ آفرین در ابتلا به بیماری آلزایمر است.
*** اختلال در ترشح هورمون ملاتونین در مغز
قرار گرفتن در معرض میادین الکترومغناطیسی باعث اختلال در روند ترشح هورمون ملاتونین از غده صنوبری در مغز می شود.
این اختلال احتمالا از اشتباه مغز در شناسایی بسامدهای موجود در میادین الکترومغناطیسی با امواج نور، ناشی می‌شود. ملاتونین یکی از هورمون‌های حیاتی بدن است و به عنوان آنتی اکسیدانی قوی در بدن عمل می‌کند.
این هورمون در جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر، افسردگی، بیماری‌های قلبی عروقی، بی خوابی، اختلال‌های روحی، ناراحتی‌های گوش و بسیاری از سرطان‌ها، نقش دارد.
***سرطان مغز و اعصاب شنوایی
طبق تحقیقات «آژانس بین المللی مطالعات سرطان» میادین الکترومغناطیسی در تورم اعصاب شنوایی و ابتلا به تومور مغزی نقش دارند.
عادت استفاده از گوشی‌های بدون سیم برای چند سال خطر ابتلا به تومور مغزی را تا ۴۷۰ درصد افزایش می‌دهد. همچنین استفاده از گوشی‌های تلفن همراه نیز پس از چند سال خطر ابتلا به تومور مغزی را تا ۲۰۰ درصد افزایش می‌دهند.
*** راهکارهایی برای کاهش اثر میادین الکترومغناطیسی
اگر چه میادین الکترومغناطیسی سلامت را به اندازه آلاینده‌های شیمیایی موجود در هوا به خطر نمی‌اندازند، اما لازم است افراد برای کاهش میزان قرار گرفتن در معرض این میادین همه تلاش خود را به کار گیرند.
استفاده از کابل‌های فیبر نوری در شبکه‌های ارتباطی، استفاده نکردن از ارتباطات بی‌سیم ، دور نگه داشتن گوشی‌های بی‌سیم و گوشی‌های تلفن همراه از بدن، کاهش مدت زمان مکالمه در صورت ضرورت استفاده از گوشی‌های بی‌سیم و یا گوشی‌های تلفن همراه، استفاده نکردن از اجاق‌های مایکرو وِیو و خودداری از استفاده از رایانه‌های بی‌سیم از نمونه راهکارهای کاهش میزان قرار گرفتن در معرض میادین الکترومغناطیسی هستند.


کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس سلامت انسان

منبع این مقاله : :بهداشت ایمنی محیط زیست موژ
آدرس این مطلب : http://www.mozh.org/769/Safety/راههای-کاهش-اثرات-مخرب-امواج-الکترومغناطیس/