• به انجمن خوش آمدید!
آیا می دانید ؟

خوش آمدید، دوست گرامی اگر اولین بار است وارد انجمن شده اید لطفا ابتدا با استفاده از گزینه ثبت نام در سایت عضو شوید در غیر اینصورت وارد شوید.
قوانين انجمن


لطفا براي مشاهده قوانين انجمن اينجارا کليک کنيدارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 

نويسنده پيغام
 موضوع پست: BOD و COD
پستارسال شده در: 3 آبان ماه 1396 01:21 
آفلاين
نماد کاربر
مدیر کل
مدیر کل
پست ها : 3102
امتياز: 82823
عضویت: 17 آبان ماه 1387 01:00
ساکن: تهران
تشکر کرده: 1420 بار
تشکر شده: 2133 بار
سن: 43
آخرین بازدید: 19 آذر ماه 1398 22:47
MMMMMMMMM

مواد آلی با وزن ملکولی پایین که قابل حل در آب هستند، این قابلیت را دارند که توسط باکتری ها یا قارچ های هوازی تجزیه و یا به عبارتی اکسیده شوند. در حقیقت باکتری ها یا سایر میکروارگانیزم های موجود در آبهای طبیعی و بخصوص فاضلاب ها از این نوع مواد آلی به عنوان یک منبع تغذیه و کسب انرژی استفاده می کند. باکتری ها هوازی که در فاضلابها زیست می کنند با مصرف اکسیژن محلول در آب علاوه بر تنفس، به اکسیداسیون و تجزیه کردن این مواد می پردازد و در نتیجه اکسیژن محلول در آب به موازات این عمل حیاتی به تدریج تغییر می کنند. این شیوه از بین رفتن مواد آلی و آلوده ساز را توسط باکتر های هوازی بنام خود پالایش یا خود تصفیه کنندگی فاضلاب می شناسند بطوری که اگر یک نمونه فاضلاب و یا آب آلوده، اکسیژن محلول و میکروارگانیزم زنده و فعال به حد کافی داشته باشد، می توان انتظار داشت که پس از مدتی، حداقل نیمی از این مواد آلوده کننده آلی تجزیه شده و از بین بروند.
(Biological Oxygen Demand) BOD
  نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط ارگانیزم هاست. اگر BOD  کم باشد، آب پاک و فاقد ارگانیزم است یا آنکه ارگانیزمهای داخل آب مرده و نیازی به مصرف اکسیژن ندارند. BOD مقدار اکسیژن لازم برای ثبات بیولوژیکی در آب است.
اگر BOD آبی ppm 1 و یا کمتر باشد، آب بدون بار میکروبی و میکروارگارنیزم هاست . آب با BOD تا  ppm 5  نسبتاً بهداشتی محسوب می شود و وقتی که BOD به بیشتر از ppm 5 برسد، سلامت آب مورد تردید قرار می گیرد . اما اگر مقدار BOD از ppm 20 تجاوز کند،آب ناسالم است .
BOD  چگونه تعیین می شود ؟
دو بطری از یک نمونه آب یا فاضلاب پر می شوند. میزان DO (اکسیژن محلول در آب) یکی اندازه گیری می شود سپس درب بطری دیگر را بسته و داخل همان جریان آب به مدت 5 روز قرار می گیرد ( برای حفظ شرایط محیطی مثل درجه حرارت ، زمان و نور ) بعد از 5 روز DO ظرف دوم اندازه گیری شده و اختلاف DO ظرف اول و دوم مشخص کننده BOD5 است .بالا رفتن این اختلاف (اختلاف اکسیژن محلول در آب) نشان دهنده وجود میکروارگانیزمها و باکتری در نمونه آب است که در طی این مدت 5 روز، توسط ارگانیزمها مصرف شده است. هرچه مقدار میکروارگانیزمها در آب نمونه کم باشد، اکسیژن کمتری مصرف می کنند و اختلاف اکسیژن محلول بین دو نمونه کمتر می شود. و هرچه این اختلاف به صفر نزدیک تر باشد، نشان از پاک بودن آب نمونه است.
درجه حرارت ، نور و زمان عوامل موثر در BOD هستند . از این رو نمونه دوم در درجه حرارت 20درجه سانتی گراد و در محیط به مدت 5 روز باشد


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم

عضويت  / ورود
که آسودگی ما عدم ماست

برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورودعضويت  / ورود


بالا
  مشخصات ارسال پيغام خصوصي  
 
برای نویسنده این مطلب naderloo تشکر کننده ها: 0
 

تگ هاBOD,COD
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث
 [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمانقوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به: