گزارش بازدید دانشجویی از تصفیه خانه جنوب تهران

در این انجمن به تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3250
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2128 دفعه
تماس:

گزارش بازدید دانشجویی از تصفیه خانه جنوب تهران

پست توسط naderloo »

سب اطلاع رساني قبلي وتنظيم هماهنگي وقت مقرر بازديد دانشجويان در روز شنبه 22 آبان از تصفیه خانه جنوب تهران به سرپرستي و مديريت استاد گرامي سركارخانم دكتر امين صالحي درمعيت دستيارمحترمه خانم مهندس عليپور، بهمراهي جمعي از دانشجويان رشته مهندسي محيط زيست و مهندسي مديريت ساخت از ساعت 8 الی 12 همان روز توسط واحد امور دانشجویی-فرهنگی مهرالبرز برگزار گرديد.

اين گزارش حاصل بررسي ها و نكته برداريهاي ميداني در سايت تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران مدولهای 1 تا 4 واقع در شهرری، اتوبان شهید آوینی مجاور روستای عمادآور می باشد. روش مورد استفاده در تصفیه فاضلاب شهری در این سایت توسط ناظر فرآیندی تصفیه خانه، سرکار خانم دكتر مقیمی بطور کامل و با جزئیات برای بازدید کنندگان بیان گردید. بازدید با حضور در دفتر مركزي مستقر در سايت و بیان مقدمات و تشریح آرايش تجهيزات وتاسيسات سايت در كنار تابلوي اصلي فلودياگرام گردش كار توسط كارشناس مربوطه آغاز گردید.

در توضيحات ميداني ازسوي كارشناس محترم سايت اشاره گرديد كه این تصفیه خانه برای تصفیه بخشی از فاضلاب شهر تهران در ٨ مدول برای جمعیت ٤٢٠٠٠٠٠٠٠٠ نفر طراحی شده است. شش مدول ساخته شده فعلی هرکدام جمعیتی معادل ٥٢٥٠٠٠ نفر را پوشش داده و مدولهای 1 الی 4 این تصفیه خانه جریانی معادل ٤٥٠٠٠٠ متر مکعب در روز را می تواند جهت تصفیه پذیرش نماید. نواحی تحت پوشش این تصفیه خانه فاضلابهای جمع آوری شده از شمال و شمال شرق شهر بوده و از دو ورودی شرقی و غربی تصفیه خانه دریافت می گردد. کل سایت در زمینی به مساحت ١١٠ هکتار و باشیبی از شمال به جنوب، از تراز ١٠٣٥ الی ١٠٢٠ واقع شده است. نوع فرآیند تصفیه فاضلاب از نوع لجن فعال همراه با حذف ناقص نیتروژن (Partial denitrification)است و پساب تصفیه شده آبیاری زمینهای کشاورزی دشت ورامین را تامین خواهد کرد.

زمان شروع احداث این واحد، سال 1383 با طراحي شركت واتک واباگ اطریشی واجراي مشارکت سراوان-توسار واتک واباگ آغاز گردید. فاز اول این طرح در سال ١٣٨٨ مورد بهره برداري قرار گرفته است. فازهاي دوم تا چهارم اين مجموعه نیز در سال 1390، جمعیت 2.100.000 نفر را تحت پوشش قرار داده است.

مطابق گفته هاي كارشناس محترم سايت BOD ورودي فاضلاب بعد از فرآيند تصفيه از مقدار متوسط 250 میلی گرم در لیتر و حتی بالاتر به راحتی به کمتر از 5 میلی گرم در لیتر در پساب خروجی کاهش می یابد ، بنابراين با توجه به روش هاي نوآورانه، ‌انتخاب واحدهای کارآمد و استفاده از تجهیزات مناسب BOD را بيش از 98 درصد كاهش مي دهد. در طراحی تصفیه خانه، ‌دمای فاضلاب در انتخاب تجهیزات مناسب موثر است، میزان حداکثر دمای فاضلاب شهری در تابستان گاهأ به 29 درجه سانتی گراد می رسد که برای طرح های مشابه می تواند مد نظر قرار گیرد.

همچنين در ادامه توضيحات ميداني ذكر اين نكته كه تعداد تخم انگل در فاضلاب تصفیه شده شهری در صورت استفاده از آن جهت آبیاری محصولاتی که به صورت خام مورد استفاده قرار می گیرد نباید بیش از یک عدد در لیتر باشد حائز اهميت مي باشد. در حال حاضر فاضلاب ورودی به تصفیه خانه شهرری با استفاده از روش های تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی برای مصارف کشاورزی مناسب می گردد .

بطورکلی روشهای تصفیه فاضلاب را می توان به سه دسته اصلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی نمود. به ندرت اتفاق می افتد که یکی از روشهای گفته شده بتواند تمامی خواسته ها را از سیستم تصفیه برآورده سازد. بنابراین در اکثر موارد لازم است که ترکیبی از روشهای فوق استفاده شود. واحدهای تصفیه بر مبنای اصول کار یک یا ترکیبی از روش های به کار گرفته شده به منظور انجام عملیاتی خاص طراحی میگردند. بر اساس روش های استفاده شده، روش های تصفیه عموماً به دو دسته واحدهای عملیاتی و واحدهای فرآیندی تقسیم می گردند. از جمله روش هاي معمول تصفيه فيزيکي فاضلاب مي توان به سيستمهاي آشغالگیری، دانه گیری، ته نشینی، شناورسازی، چربی گیری و فیلتراسیون اشاره نمود.كه در اين بازديد ميداني ابتدا از اين دپارتمان بازديد شروع گرديد مواد زائد جامد (آشغالهای) تفکیک شده در مخزنهايي انباشته وجهت دفن به كهريز ک منتقل مي گردند. در روش بیولوژیکی از میکروارگانیسم ها برای تجزیه ترکیبات آلی آلاینده در فاضلاب استفاده می گردد. روشهای بیولوژیکی قادرند با هزینه ای پایین، طیف گسترده ای از آلاینده ها را مورد تصفیه قرار دهند. در روشهای شیمیایی فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد آلاینده، به کمک افزودن موادشیمیایی و در نتیجة واکنشهای شیمیایی مواد صورت می¬گیرد. پیچیدگی در این فرآیندها به مراتب بیش از روشهای فیزیکی می باشد. همین پیچیدگی سبب دشواری نسبی در بهره برداری از روشهای شیمیایی می¬گردد. از این رو تا حدامکان در اين تصفيه خانه سعی شده است که کمتر از روشهای شیمیایی در سیستم تصفیه استفاده شود. به علاوه هزینة خرید و نگهداری مواد شیمیایی مورد نیاز در برخی موارد مانع بزرگی در کاربرد فرآیندهای شیمیایی است. روشهاي ترسیب شیمیایی (انعقاد و لخته سازی) و گندزدایی با کلر وترکیبات آن جزء مهمترین روشهای شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب محسوب مي گردند.

از امتیاز های این تصفیه خانه نسبت به دیگر تصفیه خانه های کشور بکارگیری روش هضم بی هوازی جهت تصفیه بیولوژیکی فاضلاب می باشد، که همراه با تولید بیوگاز ( سوخت زیستی) می باشد. بیوگاز تولیدی توسط سیستم تولید همزمان برق و حرارت برای تأمین برق و حرارت مصرفی تصفیه خانه مورد استفاده قرار می گیرد. سالیانه در حدود ۶۰گیگاوات انرژی الکتریکی و ۲۰۰تراژول انرژی حرارتی از نوع تجدید پذیر توسط سیستم های تولید همزمان برق و حرارت در این تصفیه خانه تولید می شود. همچنین پساب تصفیه شده این تصفیه خانه برای آبیاری زمینهای کشاورزی دشت ورامین استفاده می شود.

در انتها جا دارد از زحمات و همراهی استاد گرامی سرکار خانم دکتر امین صالحی، و همکاری های امور دانشجویی-فرهنگی موسسه جهت هماهنگی و برگزاری این بازدید علمی سپاسگزاری نماییم


ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست

بازگشت به “تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان