• به انجمن خوش آمدید!
آیا می دانید ؟

خوش آمدید، دوست گرامی اگر اولین بار است وارد انجمن شده اید لطفا ابتدا با استفاده از گزینه ثبت نام در سایت عضو شوید در غیر اینصورت وارد شوید.
قوانين انجمن


لطفا براي مشاهده قوانين انجمن اينجارا کليک کنيدارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 

نويسنده پيغام
پستارسال شده در: 28 آبان ماه 1390 15:48 
آفلاين
مدیر بخش
مدیر بخش
پست ها : 184
امتياز: 7791
عضویت: 15 تير ماه 1389 00:00
تشکر کرده: 216 بار
تشکر شده: 152 بار
آخرین بازدید: 3 بهمن ماه 1393 16:13

نصب دیوارهای صوتی در بزرگراه ها در اولویت کاری شهرداری تهران

</RIGHT>


عضويت  / ورود

سبزپرس- گروه محیط شهری: مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: بزرگراه‌های شهیدمدرس، شهید همت، امام علی(ع)، یادگار امام(ره)، کردستان، شهید حکیم و رسالت از جمله بزرگراه‌هایی است که آلودگی صوتی دارند که از این میان بزرگراه همت با 85 دسیبل آلودگی صوتی بیشترین تراز را به خود اختصاص داده است.

یوسف رشیدی در گفت و گو با سبزپرس با اشاره به اینکه مناطق پر سرو‌صدای شهر تهران عبارتند از مناطق 6،10، 11، 12، 7، 13، 3، 19، 18 و 2 و این رتبه بندی براساس سرعت خودروها در منطقه، مقدار کیلومتر پیمایش خودروها و توزیع آنها در هر منطقه و میزان بزرگراه‌های موجود صورت گرفته است افزود : بزرگراه‌های شهیدمدرس، شهید همت، امام علی(ع)، یادگار امام(ره)، کردستان، شهید حکیم و رسالت از جمله بزرگراه‌هایی است که آلودگی صوتی دارند که از این میان بزرگراه همت با 85 دسیبل الودگی صوتی بیشترین تراز را به خود اختصاص داده است .
وی با اشاره به اینکه نقشه‌های تراز صوتی مناطق 22 گانه شهر تهران نیز تکمیل شده است و نقاطی که از آلودگی صوتی بالا رنج می‌برند و وضعیت بحرانی دارند، مشخص شده‌اند اظهار داشت: متأسفانه بر اساس این نقشه‌های تراز صوتی، بیشتر مراکز آموزشی و درمانی در شهر تهران در معرض آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد قرار گرفته اند از این رو نصب دیواره های صوتی در حاشیه این مناطق در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا یاد آور شد: بزرگراه‌های شهید مدرس، شهید حکیم، شهید چمران، رسالت و شهید زین‌الدین در اولویت نصب دیواره‌های صوتی و بزرگراه‌های یادگار امام(ره)، شهید صیاد شیرازی و کردستان در مرحله بعدی قرار دارند.

نصب دیوارهای صوتی بهترین راهکار
یوسف رشیدی معتقد است در شهری مانند تهران که حدود سه میلیون خودرو در آن تردد دارد و بیشترین میزان آلودگی صوتی را در دنیا داراست، نصب دیواره‌های صوتی از جمله مهم‌ترین راهکارها در کنترل و کاهش آلودگی صوتی است زیرا با نصب این دیواره‌ها تا 75 درصد از آلودگی صوتی در منازل اطراف کاسته می‌شود.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مورد قدرت انعکاس صدا در دیواره‌های صوتی گفت: در حالی که تراز صوتی در شهر تهران 75 دسی بل است، نصب دیواره عایق صوتی به‌طور متوسط میزان آلودگی صوتی را 10‌ دسی‌بل کاهش می‌دهد. این در حالی است که در خیابان‌ها و بزرگراه‌‌های شهر تهران خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها صدایی بالاتر از 81‌ دسی‌بل ایجاد می‌کنند درحالی که استاندارد آلودگی صوتی برای منازل مسکونی در روز 55 ‌دسی‌بل و در شب 45‌ دسی‌بل است.
وی با اشاره به اینکه در شهر تهران تنها دو دیوار صوتی تاکنون نصب شده است گفت: حدود دو سال قبل با نصب نخستین دیواره صوتی شیشه‌ای کشور در بزرگراه شهید چمران، آلودگی صوتی اطراف این بزرگراه به حد استاندارد رسید. این دیواره صوتی به طول 700 متر و با ارتفاع 5.6 متر در حاشیه غربی بزرگراه شهید چمران نصب شد و جنس آن از شیشه‌نشکن دوجداره است همچنین دومین دیوار نیز در پایانه شهید افشار در منطقه «پارک وی» نصب شده و آلودگی صوتی منطقه را 15 درصد کاهش داده است.
به گفته رشیدی، دیواره های صوتی از جنس های بتنی، فلزی یا پلیمری است اما با توجه به اینکه فاکتور چشم‌نوازی نمای دیواره نیز در نظر گرفته شده، از دیوار صوتی شفاف در سطح پایتخت استفاده می شود.
وی تاکید کرد: نصب پنجره های دوجداره در این مراکز نیز باید به عنوان یک اولویت قرار گیرد چرا که شیشه های دو جداره نیز در کاهش آلودگی صوتی بسیار موثر است.
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان این که برای کاهش آلودگی صوتی مراکز درمانی و آموزشی که جزء مناطق حساس هستند باید برنامه ریزی مناسب صورت گیرد گفت: کاهش آلودگی صوتی به منظور بالا بردن سطح کیفی زندگی و کم کردن اثرات این آلودگی بر سلامت شهروندان از اولویت های کاری مدیریت شهری محسوب می شود. اما برای رفع این معضل نیازمند مشارکت و همکاری جدی سایر نهادها و دستگاه های ذیربط و مسئول هستیم

بالا
  مشخصات  
 
برای نویسنده این مطلب elham9192 تشکر کننده ها: 0
 

نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث
 [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمانقوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به: