خطر آلودگي صوتي ناشي از ترافيك

در این انجمن به عوامل زیان آور محیط کار در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

خطر آلودگي صوتي ناشي از ترافيك

پست توسط elham9192 »

پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی ناشی از تردد خودروها، خطر ابتلا به سکته مغزی را در افراد مسن افزایش می دهد.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاری فرانسه ، محققان با بررسی بیش از ۵۰ هزار نفر دریافتند افزایش ۱۰ دسی بلی صدای خیابانها موجب افزایش ۱۴ درصدی در احتمال بروز سکته مغزی در تمام گروه های سنی می شود.
برای افراد کمتر از ۶۵ سال، این خطر از نظر آماری خیلی چشمگیر نیست. اما خطر ابتلا به سکته مغزی در افراد بالای ۶۵ سال بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و به ازای هر ۱۰ دسی بل ، ۲۷ درصد بیشتر می شود.
خطر سکته مغزی در سروصدای بالای ۶۰ دسی بل افزایش بیشتری را نشان می دهد.
یک خیابان پر تردد به سادگی ۷۰ یا ۸۰ دسی بل سروصدا تولید می کند. سروصدای ماشین چمن زنی و یا اره برقی ۹۰ تا ۱۰۰ دسی بل است، در حالی که برخاستن یک هواپیمای جت ۱۲۰ دسی بل سروصدا ایجاد می کند.
تحقیقات پیشین سر و صدای ناشی از تردد خودرو ها را با افزایش فشار خون و حملات قلبی مرتبط شناخته بود.
این پژهشگران می گویند مطالعات آنها نشان می دهد که قرار گرفتن درمعرض سروصدای ترافیک خطر بروز سکته مغزی را نیز افزایش می دهد.
محققان می گویند سر و صدا مانند یک عامل تنش زا است که خواب را مختل می کند ؛ باعث افزایش فشار خون و سرعت ضربان قلب و همچنین افزایش میزان هورمون استرس می شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه قلب اروپا منتشر شده است.


بازگشت به “عوامل زیان آور محیط کار”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان