تاسیسات ازون زنی

در این انجمن به تصفیه آب در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
پست: 74
تاریخ عضویت: 15 ژانویه 2012 14:47
حالت من: Ghamgin
محل اقامت: تهران
تماس:

تاسیسات ازون زنی

پست توسط ameneh »

سلام
یک سوال مهم دارم. امیدورم کمکم کنید به جواب برسم
سوال: برای بهره برداری و نگه داری از تاسیسات ازون زنی در یک کلانشهر از جه سیستمی باید استفاده کرد؟ از نظر بهره برداری و ایمنی به چه نکاتی باید توجه کرد؟در ایران تصفیه خانه ای هست که از ازون استفاده کنه؟؟؟؟
چه زیباست بخاطر تو زیستن ...و برای تو ماندن... به پای تو بودن... و به عشق تو سوختن !
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 2793
تاریخ عضویت: 08 نوامبر 2008 00:00
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: تاسیسات ازون زنی

پست توسط naderloo »

ameneh نوشته شده:سلام
یک سوال مهم دارم. امیدورم کمکم کنید به جواب برسم
سوال: برای بهره برداری و نگه داری از تاسیسات ازون زنی در یک کلانشهر از جه سیستمی باید استفاده کرد؟ از نظر بهره برداری و ایمنی به چه نکاتی باید توجه کرد؟در ایران تصفیه خانه ای هست که از ازون استفاده کنه؟؟؟؟
سلام، فکر میکنم مطلب ذیل جواب سوال شما باشد

چه نکاتی را باید هنگام انتخاب دستگاه ازن در نظر گرفت؟
در هنگام انتخاب دستگاه ازن ژنراتور به موارد زیر توجه داشته باشید:
۱-روش تولید ازن:
عمدتاً ازن را می‌توان بر مبنای دو روش تولید نمود: لامپ UV و قوس الکتریکی: روش تولید ازن با لامپ UV به‌دلیل محدودیت در مقدار و غلظت ازن تولیدشده و همچنین راندمان پائین (مصرف برق بالا) برای

استخرهای شنای عمومی مناسب نبوده و بیشتر برای دستگاه‌های گندزدائی هوا کاربرد دارد. روش متداوم و مورد تأیید استاندارهای جهانی برای استخر، تولید ازن با قوس الکتریکی (Corona) می‌باشد. این روش محدودیتی در مقدار تولید ازن با غلظت مناسب ندارد.

۲- غلظت ازن تولیدی:
در صورتی‌که غلظت ازن تولیدی از مقدار مشخصی پائین‌تر باشد نه تنها باعث افزایش کیفیت آب نمی‌گردد بلکه به‌دلیل خوگرفتن میکروارگانیسم‌ها با ازن می‌تواند حتی باعث رشد باکتری‌ها در استخر نیز بشود.
۳- ظرفیت تولید ازن:
مقدار ازن مورد نیاز برای هر استخر تابع پارامترهای مختلفی از جمله حجم استخر، دبی گردشی، سیستم هیدرولیک استخر، بار آلودگی استخر، آنالیز آب استخر، نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه، روش و محل تزریق ازن و غیره می‌باشد و بایستی برای هر استخر طراحی و محاسبه شود. دستگاه‌های با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز مشکلات استخر را کاهش نداده بلکه ممک است باعث تشدید آنها نیز بشوند. در مقابل در صورت استفاده از دستگاه‌های با ظرفیت بیشتر از اندازه لازم، ازن مازادی که در آب باقی می‌ماند را بایستی قبل از ورود به استخر کاملاً حذف نمود.

۴-سيستم اختلاط گاز ازن با اب استخر: :
ازن در حرارت ۲۵ درجه به بالا در آب به سختی حل می‌شود و بسیار فرار است. سیستم ازن زنی باید دارای سیستم اختلاط کامل برای حل‌کردن ازن تولیدشده در آب باشد. در غیر این‌صورت فقط مقدار ناچیزی از ازن در آب حل می‌شود و مابقی از آب خارج می‌گردد. در نتیجه ازن تولیدشده در بهبود کیفیت آب بی‌تأثیر خواهد بود.

۵- سیستم حذف ازن اضافی:
به‌طوری که قبلاً اشاره شد، ازن گازی بدبو و بسیار سمی می‌باشد و وجود آن در هوا برای تنفس مجاز نمی‌باشد. به‌همین دلیل برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار حتماً لازم است تا دستگاه ازن زنی دارای سیستم‌ مناسبی برای حذف ازن نامحلول باقیمانده در فاز گازی و جلوگیری از ورود آن به هوا باشد.

۶- برق مصرفی:
بعضی از دستگاه‌های ازن با تکنولوژی‌های قدیمی مصرف برق بالائی دارند که باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی می‌گردند. در هنگام انتخاب ازن ژنراتور بایستی به این موضوع توجه شود.

۷- جنس دستگاه مولد ازن:
با توجه به پتانسیل بالای گاز ازن برای ایجاد خوردگی، محفظه مولد ازن بایستی استنلس استیل ۳۱۶ به بالا باشد. این محفظه باید توانائی تحمل ۱۰ بار فشار را داشته باشد. سیستم‌های ارزان‌قیمت از محفظه‌های پلاستیکی یا کربن استیل استفاده می‌کنند که دارای طول عمر کوتاه بوده و با ایجاد مشکلات در حین کار باعث زیادشدن هزینه‌های راهبری می‌گردند.
در نتیجه باید گفت که در حالی‌که استفاده از ازن به‌عنوان مکمل سیستم ضدغفونی آب استخرهای عمومی توصیه می‌شود، عملکرد مطلوب آن مستلزم انتخاب دستگاه مناسب، طراحی، نصب و راه‌اندازی و نگهداری صحیح سیستم ازن زنی می‌باشد.

اینهم متن یه خبر که جواب سوال بعدی شماست
بهره برداری از تاسیسات ازن زنی در تصفیه خانه آب بندرعباس با هدف حذف طعم و بوی آب و در مواردی نیز حذف رنگ آب و بهبود کیفیت آب در این شهر صورت گرفته است.
بهره برداری از تاسیسات ازن زنی در تصفیه خانه آب بندرعباس آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، بهره برداری از تاسیسات ازن زنی در تصفیه خانه آب بندرعباس با هدف حذف طعم و بوی آب و در مواردی نیز حذف رنگ آب و بهبود کیفیت آب در این شهر صورت گرفته است.
این تاسیسات منحصر به فرد در استان هرمزگان، در چهار واحد با ظرفیت تولید 10 کیلوگرم ازن در ساعت در تصفیه خانه آب بندرعباس راه اندازی شده است.
ازن تولید شده توسط دستگاه های تولید این گاز، به آب تزریق شده و مراحل حذف بو و گندزدایی انجام می شود.
در زمان حاضر، در تصفیه خانه آب بندرعباس استفاده از روش ازن زنی به عنوان روشی مکمل در کنار کلرزنی به کار گرفته می شود.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
hasan_mahdieh
جدید
جدید
پست: 34
تاریخ عضویت: 02 آگوست 2010 00:00
تماس:

Re: تاسیسات ازون زنی

پست توسط hasan_mahdieh »

با سلام
در تصفیه خانه آب اصفهان هم تاسیسات ازن زنی استفاده می شود
ارسال پست

بازگشت به “تصفیه آب”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان