وايتكس به جای كلر در آب شرب!

در این انجمن به اخبار انجمن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

مدیر نظارت بر بهداشت آبفای تهران روز گذشته از جايگزين كردن «آب ژاول» به جاي «كلر» در آب تهران خبر داد.
مشیری درباره علل اين تصميم گفت :« گاز کلر دارای 99.9 درصد خلوص گاز کلر تحت فشار در مخزن‌های هزار کیلویی است که به نوعی این گازهای کلر را به بمب کلر تشییه کرده‌اند و بسیار هم خطرناک است.این گازهای کلر اگر به هر دلیلی منفجر شود تا شعاع 5 کیلومتری خود را می‌تواند دچار حادثه کند، بنابراین چون در کوچه پس کوچه‌های تهران این مخازن گاز کلر وجود دارند و احتمال هر خطری وجود دارد بر آن شدیم تا آب ژاول را جایگزین گاز کلر کنیم.جایگزین کردن آب ژاول برای تصفیه آب تهران به جای استفاده از گاز کلر تاکنون یک میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه دربرداشته است.»

حال سوال اينجاست كه چطور مي شود به‌جاي كلر از وايتكس استفاده كرد بدون اينكه خطري براي سلامت مصرف كنندگان داشته باشد؟
نمایه کاربر
jafarajorlou
جدید
جدید
حالت من: Badhal
محل اقامت: کرج
تماس:

Re: وايتكس به جای كلر در آب شرب!

پست توسط jafarajorlou »

دوست عزیز و گرامی
فرمول شیمیایی وایتتکس (آب ژاول)هیپو کلریت سدیم (NAOCL) با در صد موثره کلر 5-3% میباشد . همچنین آب ژاول با توجه به اینکه دارای در صد موثره کلر می باشد قابلیت استفاده برای گندزادایی اب را دارا است ولی به خاطر قیمت تمام شده بالاتر به دلیل پایین بودن در صد موثره و افزایش هزینه های حمل و نقل به طور معمول اقتصادی نبوده است حال با توجه به طرح موضوع ایمنی استفاده از کپسولهای گاز کلر در داخل مناطق شهری( که از طریق معاون بهداشتی وزارت بهداشت آقای دکتر مصداقی نیا حدود دو سال پیش به آبفا اعلام گردید )عملا دو گزینه مناسب هیپوکلریت کلسیم و هیپو کلریت سدیم برای ارگانهای مسول آبرسانی می تواند مطرح باشد.و تصمیم انتخاب کام گزینه با مدیریت مجموعه مربوطه خواهد بود. همچنین در شرایط اضطراری استفاده وایتکس به منظور گندزدایی اب توصیه شده است.
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تماس:

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]با سلام خدمت تمامی مهندسین عزیز[/JUSTIFY][JUSTIFY]سال 1388 که من تصفیه خانه آب شماره یک مشهد کارآموز بودم به دلیل اتفاقات رخ داده شده در آن زمان (نشت گاز کلر در تصفیه خانه فاضلاب پرکندآباد مشهد که منجر به مسمومیت چندین نفر از پرسنل آنجا شده بود و متعاقباً انفجار یک کپسول گاز کلر در تهران که آن هم منجر به فوت، مصدومیت و مسمومیت چندین نفر شده بود) چندین مانور برای مقابله با چنین اتفاقاتی برگزار شد و نهایتاً با توجه به شرایط موجود استفاده و جایگزینی از آب ژاول بجای کلرزنی گازی در دستور کار قرار گرفت و اولویت هم به مکانهایی داده شد که در مجاورت مناطق مسکونی قرار گرفته اند...[/JUSTIFY][JUSTIFY]دوستانی که از نزدیک درگیر کلرزنی گازی بودند همگی اذعان دارند که این روش در صورت کوچکترین سهل انگاری فوق العاده خطرناک بوده و عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.[/JUSTIFY][JUSTIFY]فکر میکنم عکس هایی هم داشته باشم، اگه پیداشون کنم!!! حتماً برای اطلاع سایر عزیزان روی سایت قرار میدم...[/JUSTIFY][JUSTIFY]موفق باشیدتصویر[/JUSTIFY]
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

ممنون از مهندسین و اساتید محترم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار انجمن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان