حل تست شیمی ارشد سال89

در این انجمن به شیمی آب و فاضلاب در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
mohsendehghan
جدید
جدید
حالت من: Badhal
محل اقامت: کرج
تماس:

حل تست شیمی ارشد سال89

پست توسط mohsendehghan »

سوال:برای ساخت 100 میلی لیتر محلول استاندارد سولفات با غلظت یک گرم در لیتر چند میلی گرم سولفات سدیم با خلوص 100 درصد نیاز است؟

هرکس میتونه تو حل این مسله با راه حل تشریحی به من کمک کنه لطفا جوابشو برام بنویسه

ممنون میشم

این تست شیمی آب و فاضلاب ارشد 89 مهندسی بهداشت محیط هستش
محسن دهقان نیری(کارشناس بهداشت محیط)
mohsendehghan
جدید
جدید
تماس:

Re: حل تست شیمی ارشد سال89

پست توسط mohsendehghan »

[FONT=Arial Black]یکی لطفا تو حل مسئله بهم کمک کنه[/FONT]
vafa
جدید
جدید
تماس:

پست توسط vafa »

سلام - خوشحالم که میتونم کمکتون کنم- امیدوارم مفید باشه
جرم مولکولی سولفات 96 گرم بر مول و جرم مولکولی سدیم سولفات 142 گرم بر مول میباشد. حال چون محلول استاندارد سولفات 1 گرم بر لیتر می سازیم برای ساخت 1 لیتر ان 1.479 گرم سدیم سولفات نیاز می باشد. یعنی اگر 1.479 گرم از سدیم سولفات را برداشته و به حجم 1 لیتر برسانیم غلظت سولفات در آن 1 گرم بر لیتر یا 1000ppm خواهد بود. با توجه به صورت سوال که حجم را 100 میلی لیتر بیان نموده مقدار سدیم سولفات نیز تقسیم بر 10 میشود. پس برای 100 سی سی محلول استاندارد سولفات با غلظت 1000ppm باید 0.1479 گرم سدیم سولفات را در 100 سی سی اب مقطر حل نماییم.

محاسبات برای ساخت 1 لیتر محلول استاندارد سولفات:
Na2SO4 SO4
96 142
1 گرم x= 1.479

موفق باشید.تصویر
mohsendehghan
جدید
جدید
تماس:

پست توسط mohsendehghan »

فوق العاده عالی بود

بسیار سپاس گزارم-خیلی خیلی بهم کمک کردیدتصویر

حالا میشه در مورد اینکه میگه محلول استاندار سولفات یا هر محلول استانداردی،منظور از محلول استاندارد چیه؟
vafa
جدید
جدید
تماس:

پست توسط vafa »

سلام

منظور از محلول استاندارد اینه که از یک ماده شیمیایی که از 2 یا چند ماده تشکیل شده فقط یک ماده با غلظت مشخص ساخته شود. مثلا سدیم سولفات، سدیم کلراید، پتاسیم کلرید، پتاسیم دی هیدروژن فسفات و ... به ترتیب محلولهای استاندارد سولفات- سدیم- پتاسیم- فسفر و ... ساخته میشود. کاربرد این محلولهای استاندارد در آزمایشگاه و زمانی که با دستگاههای فلیم فتومتر- اسپکتروفتومتر- و سایر دستگاههای مشابه و نیز در ساخت محلولهای کلر می باشد. که در آزمایشگاه، حالت محلول استاندارد را داخل دستگاه قرار داده و جذب، عبور، نشر و ... مربوط به آن ماده بدست می اید. و با استفاده از غلظت محلول استاندارد و جذب، نشر و ... منحنی کالیبراسیون رسم میشود. سپس نمونه مجهول داخل دستگاه قرار گرفته و نشر ، جذب و عبور و ... نمونه مجهول بدست میاید حال با استفاده از این اعداد و منحنی کالیبراسیون غلظت ماده در نمونه مجهول بدست میاید.

اگر سوالی هست بفرمایید تا ایمیلم رو خدمتتوت بدمتصویر
ارسال پست

بازگشت به “شیمی آب و فاضلاب”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان