صفحه 1 از 1

نیروگاه‌های برق آبی مقیاس کوچک

ارسال شده: دو شنبه 29 مهر 1398, 8:59 pm
توسط hses
معرفی:

انرژی برق آبی يا هیدروپاور اصطلاحی است که به انرژی الکتريکی تولیدی از نیروی آب اطلاق می شود. در حال حاضر هیدرو­الکتريسیته چیزی در حدود 30% از کل انرژی الکتريکی تولیدی جهان را پوشش می دهد. نیروگاههای برقآبی کوچک عموما در محلهای که دارای پتانسیل هیدرولیکی کمی می باشند، نظیر آبشارها، مسیر رودخانه ها، مسیر خطوط و.... احداث میشوند. نمونه ديگر نیروگاههای برقآبی که از پتانسیل بالايی جهت رشد و توسعه در کشور برخوردار است بازيافت انرژی پتانسیل آب در مسیر خطوط و کانالهای انتقال آب می باشد. در کشور ما وظیفه استحصال، جمع آوری، انتقال و توزيع آب و جمع آوری فاضلاب تولیدی جهت تصفیه، بر عهده شرکتهای آب منطقه ای و شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستايی می باشد. بواسطه اين که منابع تامین آب به لحاظ جغرافیايی در بالادست نسبت به محل مصرف واقع شده اند، آب ورودی به مخازن در شبکه انتقال دارای پتانسیل بالايی میباشد که تنظیم میزان دبی ورودی به مخازن و جلوگیری از فرسايش و خرابی سازه ای مخازن ضروری می باشد. جهت رفع اين مشکل در حال حاضر از شیرهای فشارشکن جهت کنترل و تنظیم میزان دبی آب ورودی مخازن استفاده میشود که بسته به سايز شیر، دارای هزينه بالايی هستند، در ضمن انرژی پتانسیل آب در اين شیرها تلف شده و به گرما تبديل می شود.ظرفیت تولید نيروگاه:

نیروگاههای برق آبی بر اساس ظرفیت تولید و نصب نیروگاه به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

نیروگاه برق آبی بزرگ : بیشتر از ۱۰۰ مگاوات

نیروگاه برق آبی متوسط : بین ۱۵ تا ۱۰۰ مگاوات

نیروگاه برق آبی کوچک : بین ۱تا ۱۵ مگاوات

نیروگاه برق آبی مینی : بین ۱۰۰ کیلو وات تا ۱ مگاوات

نیروگاه برق آبی میکرو : بین ۵ کیلو وات تا ۱۰۰کیلووات

نیروگاه برق آبی پیکو : بین ۳۰۰ وات تا ۵ کیلوواتمزايا:

بیشترين مزيت استفاده از نیروگاه های برقآبی عدم نیاز به استفاده از سوختها و در نتیجه حذف هزينه های مربوط به تامین سوخت است. در واقع هزينه انرژی الکتريکی تولیدی در يک نیروگاه آبی تقريباً از تغییرات قیمت سوختهای فسیلی نظیر نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ مصون است. همچنین عمر متوسط نیروگاههای برقآبی در مقايسه با نیروگاههای گرمايی بیشتر است، به طوری که عمر برخی از نیروگاه های آبی که هم اکنون در حال استفاده هستند به 50 تا 100 سال پیش باز می گردد. مزيت ديگر نیروگاههای برقآبی، عدم آلودگی محیط زيست به دليل عدم استفاده از سوختهای فسیلی می باشد.

Re: نیروگاه‌های برق آبی مقیاس کوچک

ارسال شده: دو شنبه 29 مهر 1398, 9:08 pm
توسط hses
نيروگاه برق آبي تلمبه ذخيره‌اي روشي براي ذخيره‌كردن و توليد برق به منظور تأمين تقاضاي پيك بالا (حداكثر تقاضاي مصرف برق) به واسطه حركت آب بين دو مخزن ذخيره آب در ارتفاعات متفاوت است.
در زمان تقاضاي كم برق، ظرفيت توليد برق اضافي براي پمپاژ آب به مخزن آب در ارتفاع بالاتر مصرف مي‌شود. وقتي كه تقاضاي برق بيشتر است آب از ارتفاع بالا از طريق توربين توليدكننده برق به طرف مخزن آب پائين تخليه مي‌شود.
مجموع توربين و ژنراتور قابل تغيير (برگشت) مانند پمپ و توربين عمل مي‌كنند (معمولاً طرح توربين فرانسيس). بعضي از تأسيسات از معادن متروكه به عنوان مخزن پائين‌تر استفاده مي‌كنند، ولي بسياري از آنها از اختلاف ارتفاع بين دو حجم طبيعي آب يا از مخازن مصنوعي آب استفاده مي‌كنند. نيروگاههاي تلمبه- ذخيره‌اي فقط آب را بين دو مخزن انتقال مي‌دهند. ولي نيروگاههاي تركيبي تلمبه ذخيره‌اي مانند نيروگاههاي برق آبي سنتي از طريق جريان رودخانه طبيعي برق توليد مي‌كنند. نيروگاههائي كه از روش تلمبه- ذخيره‌اي استفاده نمي‌كنند نيروگاههاي برق آبي سنتي گفته مي‌شوند. نيروگاههاي برق آبي سنتي كه داراي ظرفيت ذخيره قابل توجه هستند ممكن است بتوانند نقش مشابهي مانند ذخيره تلمبه‌اي در شبكه ايفا كنند.
با توجه به تلفات تبخير از طريق سطح آب و تلفات تبديل، تقريباٌ بين 70 تا 85 درصد انرژي الكتريكي مصرف شده براي پمپاژ و انتقال آب به مخزن واقع در ارتفاع بالا را مي‌توان مجدداٌ دريافت كرد. اين روش هم اكنون مقرون به صرفه‌ترين وسيله ذخيره مقادير زياد انرژي الكتريكي براساس بهره‌برداري است. ولي هزينه‌هاي سرمايه و وجود جغرافياي مناسب عوامل مهم تصميم‌گيري در اين مورد هستند.
تراكم انرژي نسبتاً كم سيستم‌هاي تلمبه ذخيره‌اي به حجم بسيار زياد آب يا اختلاف ارتفاع زياد بين دو منبع آب نياز دارند. مثلاً 1000 كيلوگرم آب (1 متر مكعب) در بالاي برج 100 متري حدود 272 كيلووات پتانسيل انرژي دارد. تنها راه ذخيره كردن مقدار قابل توجه انرژي، داشتن حجم زياد آب در روي تپه‌اي نسبتاً نزديك، ولي تا حد امكان در ارتفاع بالاتر و داشتن حجم آب دوم در منبع پائين است. در بعضي مكان‌ها اين شرايط به طور طبيعي اتفاق مي‌افتد و در شرايط ديگر يكي از منابع آب يا هر دو منبع آب به دست انسان ساخته و تهيه مي‌شود. اين سيستم مقرون به صرفه است چون نوسان‌هاي بار را در شبكه برق يكنواخت مي‌كند و اجازه مي‌دهد نيروگاههاي حرارتي مانند نيروگاههاي ذغال سنگي و نيروگاههاي هسته‌اي كه برق بار پايه را توليد مي‌كنند بتوانند با راندمان پيك يا حداكثر (نيروگاههاي بار پايه) به كار خود ادامه دهند در حاليكه نياز به نيروگاههائي كه سوخت‌هاي پرهزينه مصرف مي‌كنند را كاهش مي‌دهند. بهرحال هزينه سرمايه براي ساخت نيروگاههاي ذخيره‌اي آبي زياد است. نيروگاههاي تلمبه ذخيره‌اي به كنترل فركانس شبكه برق كمك مي‌كنند و توليد برق را ذخيره مي‌كنند. نيروگاههاي حرارتي كمتر قادرند پاسخگوي تغييرات ناگهاني تقاضاي برق باشند و باعث ناپايداري فركانس و ولتاژ مي‌شوند.
نيروگاههاي تلمبه ذخيره‌اي مانند ساير نيروگاههاي برق آبي مي‌توانند در مدت چند ثانيه در مقابل تغييرات بار از خود عكس‌‌العمل نشان دهند. نمونه‌اي از نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي طرح تلمبه ذخيره‌اي Ffestinog در
ولز Wales شمالي است كه چهار توربين آبي دارد و 360 مگاوات برق در مدت 60 ثانيه در هنگام نياز به برق توليد مي‌كند.
اولين بار از سيستم تلمبه ذخيره‌اي در دهه 1890 در ايتاليا و سوئيس استفاده شد. در دهه 1930 توربين برق آبي قابل برگشت ساخته و در دسترس قرار گرفت. اين توربين‌ها مي‌توانستند به صورت توربين- ژنراتور و در جهت عكس يا بطور معكوس به صورت پمپ‌هاي مجهز به موتور الكتريكي عمل كنند. آخرين توربين‌ها در مقياس بزرگ فناوري مهندسي توربين‌هاي داراي سرعت متغير هستند كه از راندمان بالاتري برخوردار هستند. اين توربين‌ها همزمان با فركانس شبكه، برق توليد مي‌كنند و مستقل از فركانس شبكه به صورت موتور پمپ عمل مي‌كنند.
استفاده يا كاربرد جديد سيستم تلمبه ذخيره‌اي يكنواخت كردن نوسانات خروجي منبع برق متناوب است.
سيستم تلبمه ذخيره‌اي در زمان بازده بالا و تقاضاي كم در حاليكه ظرفيت پيك اضافي توليد مي‌كند بار اضافي را نيز جذب مي‌كند. در بعضي از نقاط دنيا قيمت برق نزديك به صفر يا گاهي حالت منفي دارد (انتاريو كانادا در اوائل سپتامبر 2006) كه در اين شرايط نشاندهنده اين نكته است كه توليد برق بيشتر از بار مصرفي است. احتمالاً سيستم‌هاي تلمبه ذخيره‌اي براي تعادل توليد برق از طريق نيروگاه فتوولتائيك با مقياس بسيار زياد حائز اهميت خواهد بود.
در سال 2000، ايالات متحده آمريكا داراي ظرفيت تلمبه ذخيره‌اي به ميزان 5/19 گيگاوات بود كه 5/2 درصد ظرفيت توليد بار پايه اين كشور را به عهده داشت. نيروگاه PHS منفي 5/5 گيگاوات ساعت انرژي توليد كرده است چون براي پمپاژ آب انرژي بيشتر از انرژي توليدي مصرف مي‌شود كه به دليل تبخير آب، راندمان توربين و يا پمپ الكتريكي و فرسايش، تلفات انرژي اتفاق مي‌افتد.
در سال 1999، اروپا از مجموع 188 گيگاوات نيروي برق آبي 32 گيگاوات ظرفيت تلمبه ذخيره‌اي داشت كه نشاندهنده 5/5 درصد مجموع ظرفيت برق در اروپا است.
فناوري‌هاي احتمالي
درمورد استفاده از منابع زيرزميني مانند سدهاي پائين‌تر تحقيقات به عمل آمده است. از معادن نمك مي‌توان به عنوان منبع ذخيره آب در نيروگاههاي تلمبه ذخيره‌اي استفاده كرد اگرچه حل نمك ناخواسته مي‌تواند مسئله‌ساز باشد. در صورت امكان از تأسيسات زيرزميني براي اين نوع نيروگاهها مي‌توان استفاده كرد و تأسيسات تلمبه ذخيره‌اي آنها را توسعه داد روشي جديد در سيستم تلمبه ذخيره‌اي استفاده از توربين‌هاي بادي براي به كار بردن در پمپ‌هاي آب است. اين توربين‌ها با دريافت انرژي از باد باعث افزايش كارائي و راندمان نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي مي‌شوند.
نيروگاههاي تلمبه ذخيره‌اي در كشورهاي جهان
استراليا
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 80 مگاواتي "بنديلا" سال 1977
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 160 مگاواتي "كانگرو" ولي سال 1977
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 1500 مگاواتي "تموت‌تري" سال 1973
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 500 مگاواتي "وي ون هو"
لهستان
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي داي چو با ظرفيت 5/79 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي نيدزيكا با ظرفيت 6/92 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي پرايكا- زار با ظرفيت 500 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سولينا با ظرفيت 200 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي زرنوويك با ظرفيت 716 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ريدو با ظرفيت 150 مگاوات
اطريش
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي هاسلينگ با ظرفيت 360 مگاوات سال 1988
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي لونرسي و رك داراي ظرفيت 232 مگاوات سال 1958
- نيروگاه كرافت و رك گروپ فرگنت 100 مگاواتي
- نيروگاه كوتاي با ظرفيت 250 مگاوات سال 1981
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي مالتا- هاپتسوف با ظرفيت 730 مگاوات سال 1979
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي روداند ورك I،198 مگاواتي سال 1952
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي روداند ورك II،276 مگاواتي سال 1976
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي رب هگ 231 مگاواتي، سال 1972
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سايلز 500 مگاواتي سال 1981
بلژيك
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كو (Coo) 1100 مگاواتي سال 1979
بلغارستان
- پاوك PAVEC چيرا با ظرفيت 800 مگاوات سال 1998
كانادا
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سرآدام بك در نزديكي آبشارهاي نياگارا با ظرفيت 174 مگاوات سال 1957 با توربين‌هاي Deriaz
چين
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي گنگزو با ظرفيت 2400 مگاوات سال 2000
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي تيان هنگپنگ 1800 مگاواتي سال 2001
كرواسي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 25/1 تا 14/1 مگاواتي لپيكا RHE سال 1985
- نيروگاه تلمبه ذخيرهاي 276 تا 240 مگاواتي ويلبيت RHE سال 1984
جمهوري چك
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي دبلسيس 480 مگاواتي سال 1978
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي دلوهه سترانه 650 مگاواتي سال 1996
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ستسكو ويس 45 مگاواتي سال 1947
فرانسه
- گرند مزون نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 1070 مگاواتي سال 1997
- دكش La Coche نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 285 مگاواتي سال 1976
- مونتزيك Montezic نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 920 مگاواتي سال 1983
- رانسي Rance نيروگاه جزر و مدي 240 مگاواتي سال 1966 با پمپ‌هاي بريد Bybrid pumped
- رون Revin نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 800 مگاواتي سال 1976
- سوپر بيسورت Super Bissorte تلمبه ذخيره‌اي 720 مگاواتي سال 1978
پرتقال
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي اگوئي را Aguieira 270 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي الكوا Alqueva 260 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي آلتورباكو Alto Rabagao 72 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي توراو Torrao 144 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ويلارينو 2، 74 مگاواتي

روسيه
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كيوبن Kuban 9/15 الي 2/19 مگاواتي سال 1968
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي زاگورسك Zagorsk 1200 الي 1320 مگاواتي سال 1994
- زيلنچك Zelenchuk نيروگاه در دست ساخت 140 تا 6/150 مگاواتي
صربستان
- بجينابستا Bajina Basta نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با ظرفيت 614 مگاوات
سلواكي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Cierny Vah با ظرفيت 16/735 مگاوات
سلووني
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Avce با ظرفيت 600 مگاوات
آفريقاي جنوبي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي دركنز برگ Drakensberg آفريقاي جنوبي با ظرفيت 1000 مگاوات سال ساخت 1983
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي پالميت (Palmiet) با ظرفيت 400 مگاوات
اسپانيا
- آگويو (Cantabria) Aguayo نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با ظرفيت 339 مگاوات
- آلددويلا (Salaman Ca) Aldeadavila نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 422 مگاواتي (دو واحد 211 مگاواتي)
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Moralets- Liauset 210 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي La Muela (Valencla) 628 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Sallente- Estany Gento با ظرفيت 451 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Tajo de la Encantada با ظرفيت 360 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Tavascan- Montmara با ظرفيت 52 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ويلارينو Villarino با ظرفيت 810 مگاوات
آلمان
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Erzhausen 220 مگاواتي سال 1964
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Geesttacht هامبورگ 120 مگاواتي سال 1958
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي گلديشتال Goldisthal سال 2000، 1060 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Happurg سال 1958، 160 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي گلديشتال Goldisthal سال 2000، 1060 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Koepchenwerk سال 1989 با ظرفيت 153 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Hohenwarte II سال 1966 با ظرفيت 320 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Langenpro zelten سال 1976 با ظرفيت 160 مگاوات
- ماركرز باخ Markersbach سال 1981 با ظرفيت 1050 مگاوات
- نيدر ورتا درشدن Nieder wartha, Dresden با ظرفيت 120 مگاوات سال 1958
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي والدك 2 WaldeckII سال 1973، 440 مگاواتي
هندوستان
- واحد تلمبه ذخيره‌اي 150 مگاواتي Bhira (Maharashtra)
- واحد تلمبه ذخيره‌اي 400 مگاواتي Kadamparai
- متور Mettur در نزديكي سلام نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 1200 مگاواتي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي نگار جونا ساگار پي اچ 810 مگاواتي
(مگاوات 100×7+ مگاوات 110×1)
- پروژه تلمبه ذخيره‌اي پورليا Purulia با ظرفيت 900 مگاوات در دست ساخت
- پروژه برق آبي پي كارا Pykara در مرحله نهائي 150 مگاواتي (مگاوات 50×3)
- نيروگاه 900 مگاواتي Srisailam Left Bank (مگاوات 150×6)
- پروژه سدتري Tehri 1000 مگاواتي در دست ساخت
ايران
- سياه بيشه نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 1140 مگاواتي سال 1996
ايرلند
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي تورلف هيل Turlough Hill سال 1974 با ظرفيت 292 مگاوات
ايتاليا
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي چيوتاس Chiotas سال 1981 با ظرفيت 1184 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي لاگودليو Lago Delio سال 1971 با ظرفيت 1040 مگاوات
- پياسترلايدولو Piastra Edolo سال ساخت 1982 با ظرفيت 1020 مگاوات
- نيروگاه پرزن زتو Preessnzano سال 1992 ظرفيت 1000 مگاوات
سوئد
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي جاكتن Juktan با ظرفيت 334 مگاوات
تايوان
- نيروگاه يك هزار مگاواتي تلمبه ذخيره‌اي Mirghu سال ساخت 1985
- نيروگاه 1620 مگاواتي تلمبه ذخيره‌اي Mingtan سال 1994
اكراين
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Dniestr Hpsp ساخت فاز اول آن تكميل شده است و اكنون 972 مگاوات برق توليد مي‌كند. در فازهاي بعدي تا 2268 مگاوات برق توليد خواهد كرد.
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كانيو Kaniv- Hpsp در مرحله طراحي با ظرفيت 1800 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كيو Kyiv- hpsp با ظرفيت 5/235 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي تاشاليك Tashlyk Hpsp با ظرفيت بين 905 تا 1325 مگاوات.
انگلستان
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي بن كراچان اسكاتلند Ben Cruachan در سال 1965 ساخته شده است و ظرفيت آن 440 مگاوات (دو واحد 120 مگاواتي و دو واحد 100 مگاواتي) است.
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي دينور ويگ، ولز Dinorwig, Wales داراي ظرفيت 1728 مگاوات (شش واحد 288 مگاواتي)
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي فويرز در اسكاتلند سال ساخت 1975 داراي ظرفيت 305 مگاوات
- فستينوگ، ولز Ffestiniog سال ساخت 1963 با ظرفيت 260 مگاوات (4 واحد 90 مگاواتي)
ژاپن
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ايمايچي Imaichi سال ساخت 1991 با ظرفيت 1050 مگاوات
- كاناگاوا Kannagawa نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با ظرفيت 2700 مگاوات در سال 2005
- كازونوگاوا Kazunogawa با ظرفيت 1600 مگاوات سال ساخت 2001
- كيزنياما Kisenyama با ظرفيت 466 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ماتانوگاوا Matanoagawa با ظرفيت 1200 مگاوات سال ساخت 1999
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ميدونو Midono با ظرفيت 122 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي نيكاپو Nikappu با ظرفيت 200 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كاواچي Okawachi با ظرفيت 1280 مگاوات سال ساخت 1995
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي اوكوتا تاراگي Okutataragi در سال 1998 ساخته شده و داراي ظرفيت 1932 مگاوات است
- اكويوشينو Okuyoshino نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با ظرفيت 1206 مگاوات
- شين – تاكاسيگاوا Shin- Takasegawa نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با ظرفيت 1280 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي شيوبارا Shiobara با ظرفيت 900 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي تاكامي Takami با ظرفيت 200 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي تاماهارا Tamahara داراي ظرفيتي معادل 1200 مگاوات و سال ساخت 1986
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ياگي ساوا Yagisawa با ظرفيت 240 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي يان بارو Yanbaru در اكيناوا Okinawa با ظرفيت 30 مگاوات كه اولين نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي جهان است كه از آب دريا استفاده مي‌كند. ”هيتاچي“.
ليتواني
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كرونيس در سال 1993 ساخته شد و براي 1600 مگاوات طراحي شده است داراي ظرفيت نصب 900 است.
لوگزامبورگ
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي وياندن Vianden با ظرفيت 1100 مگاوات سال ساخت 1964
نروژ
كشور نروژ تعداد زيادي نيروگاه هيدروالكتريك (برقآبي) دارد كه برخي از آنها آب را پمپاژ مي‌كنند و به مخازني كه مي‌توانند در نيروگاههاي برقآبي مورد استفاده قرار گيرد انتقال مي‌دهند.
- نيروگاه ارلند 3 Aurland سال 1979 با ظرفيت 270 مگاوات
- نيروگاه بريو، بايكل، آست- آجر Breive, Bykle, Aust- Agder
- نيروگاه دوگ، روگلند Duge, Rogaland
- جرتلند، روگلند Hjorteland, Rogaland
- هانيون، روگلند Hunnevatn, Rogaland
- جوكلا هردلند Jukla, Hordaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كست دالن Kastdalen, Hordaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ماردان Mardal, More og Romsdal
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي مونگ Monge, More og Romsdal
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ني‌گارد Nygard, Modalen, Hordaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ساردل با ظرفيت 640 مگاوات Saurdal, Rogaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سكارج Skarje, Bykle, Aust- Agder
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سجدال Skjeggedal, Hordaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ستلزدل با ظرفيت 17 مگاوات Stolsdal, Rogaland
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Tverrvatn, Nordland
فيليپين
- نيروگاه سي بي كا با ظرفيت 700 مگاوات
ايالات متحده آمريكا
كاليفرنيا
- نيروگاه سد كستايك سال ساخت 1978 داراي ظرفيت 1566 مگاوات
- نيروگاه جان اس. ايست وود در سال 1988 ساخته شد و 200 مگاوات ظرفيت دارد
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي جيانلي Gianelli (سدسن لوئيز و درياچه پي رميد) 400 مگاواتي سال ساخت 1968
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي هلمز Helms سال 1984 با ظرفيت 1200 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ايواهيل Iowa Hill سال ساخت پيشنهادي 2010 با ظرفيت 400 وات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي ادوارد سي هيات Edward C Hyatt سال ساخت 1968 با ظرفيت 780 مگاوات
كلارادور
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي كابين كريك Cabin Creek سال ساخت 1967 با ظرفيت 324 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي مونت البرت 200 مگاواتي و 1212 مگاواتي
كانكتي كات (Connecticut)
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي راكي ريور Rocky River سال ساخت 1929 با ظرفيت 31 مگاوات
جورجيا
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي راكي مانتين Rocky Mountain با ظرفيت 848 مگاوات
- نيروگاه سد Wallace كه توسط AG Power بهره‌برداري شد با چهار واحد 52 مگاواتي
هاوائي
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Koko Crater

ماساچست
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Bear Swamp سال ساخت 1972 با ظرفيت 600 مگاوات
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Northfield Mountain سال ساخت 1972 با ظرفيت 1080 مگاوات
ميشگان
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Ludington سال ساخت 1973 با ظرفيت 1872 مگاوات
ميسوري
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سد Clarence Cannon سال ساخت 1983 با ظرفيت 58 مگاوات (توانائي برگشت پمپ در سال 1984 دوبار آزمايش شد و از آن به بعد مورد استفاده قرار نگرفت)
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي با برگشت پمپ 450 مگاواتي Taun Sauk (از دسامبر 2005 بهره‌برداري نشد)
نيوجرسي
- ام تي. هپ MT. Hope نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 2000 مگاواتي
- ياردز كريك Yards Creek نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي 400 مگاواتي سال ساخت 1965
نيويورك
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Blenheim- Gilboa 1200 مگاواتي سال ساخت 1973
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي Lewiston (نياگارا)، سد برق آبي Robert Moses 240 مگاواتي، سال ساخت 1961
اهايو
- نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سوميت پمپ