صفحه 1 از 1

اهمیت بررسی و آزمایش منبع آبی برای آکواریوم

ارسال شده: جمعه 5 دی 1399, 9:48 pm
توسط parisa99
بررسی و آزمایش منبع آبی برای آکواریوم
قبل از هر چیز بایستی این نکته را در نظر داشت که قبل از پر کردن آکواریوم با هر منبع آبی، ابتدا آن را باید آزمایش کرد. کیفیت آب، نقش اصلی و تعیین کننده ای در زنده ماندن و یا از بین رفتن ماهی ها دارد. از روی ظاهر آب نمی توان با اطمینان در مورد کیفیت آب اظهار نظر نمود. آب حاوی املاح و نمک هایی است که در آب حل شده اند که برخی از این املاح برای ادامه حیات ماهی مفید و ضروری بوده و برخی دیگر باعث به خطر افتادن حیات ماهی ها می شود. ماهی ها با آب هایی که دارای شرایط ایده ال نیستند، سازگاری پیدا می کنند ولی ممکن است که مدت طولانی زنده نمانند و یا از تولید مثل خود داری کنند.بنابراین مهمترین وظیفه شما به عنوان نگهدارنده ماهی، نظارت و کنترل آب آکواریوم می باشد. متاسفانه تا زمانی که آب آکواریوم را آزمایش نکنیم نمی توانیم از کیفیت و میزان املاح آن اطمینان پیدا کنیم. تست و آزمایش آب آکواریوم، یک تست سریع و ارزان است که به کمک یک کیت آزمایش آب آکواریوم می توان این کار را انجام داد.تست هایی که برای سنجش آب آکواریوم انجام می شود شامل موارد زیر می باشد:
  • اندازه گیری سطح آمونیاک : حد مجاز صفر
  • اندازه گیری سطح نیتریت : حد مجاز صفر
  • اندازه گیری سطح نیترات : حد مجاز 10 ppm یا کمتر
  • اندازه گیری سطح فسفات : حد مجاز 0.05 ppm یا کمتر
علاوه بر موارد فوق، سه پارامتر اسیدیته، سختی کربناته و سختی کل را در آب آکواریوم بایستی مورد آزمایش قرارداد.پس از آزمایش منبع آبی، در صورتی که برخی از پارامتر ها بیش از حد مجاز بود، هیچ جای نگرانی نیست، در این حالت می توان برای بهبود کیفیت آب از برخی از محصولات استفاده نمود. به عنوان مثال برای حذف آمونیاک می توان از ماده purigen و یا برای افزایش سختی کربناته از بافر قلیایی استفاده نمود.هر منبع آبی را قبل از استفاده در آکواریوم بایستی آماده سازی نمود و شرایط مناسب برای ماهی را فراهم کرد. نتایج آزمایشات ما را راهنمایی می کنند که چگونه آب را، سالم سازی نمود و یا اینکه بایستی منبع آب دیگری را انتخاب کرد.مهمترین عامل در سلامت ماهی، کیفیت آب آکواریوم است، بنابراین ضروری است که منبع آب را به درستی انتخاب کرده و آن را به روشی مناسب تصفیه کنیم.
آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس
دستگاه تصفیه آّب به روش اسمز معکوس، یک منبع آبی است که به بررسی آن می پردازیم. آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس، آبی است که املاح و آلاینده های آن توسط غشایی که دارای منافذ بسیار ریز است، جداسازی و حذف می شود. غشای سیستم RO به دلیل منافذ بسیار ریز اجازه عبور باکتریها و املاح موجود در آب را نمی دهد و تا 99-90% از آلودگی آب را کامل حذف می کند. سیستم اسمز معکوس به قدری در جداسازی املاح و آلاینده های آب موثر عمل می کند که تمام املاح مفید و مضر که در آب است را، تا حدود زیادی حذف می کند. برخی از این املاح که توسط سیستم RO حذف می شوند برای سلامتی و حفظ حیات ماهی ها ضروری هستند. بنابراین در صورتی که از آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس RO، بخواهیم برای آکواریوم استفاده کنیم بایستی مواد معدنی مورد نیاز برای حیات و رشد ماهی را به آب اضافه کنیم.

منبع متن...