کدام بد است، کدام بدتر؟؟!!!!

در این انجمن به سلامت اخبار بهداشت بهداشت مدارس ارشد بهداشت دکتری بهداشت همایش بهداشت استخدام بهداشت استاندارد بهداشت میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
پست: 438
تاریخ عضویت: دو شنبه 6 اردیبهشت 1389, 12:00 am
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 714 دفعه
تشکر شده: 921 دفعه
تماس:

کدام بد است، کدام بدتر؟؟!!!!

پست توسط mjsadeh »

چهارم تا دهم خرداد ماه هفته بدون دخانیات نام گذاری شده است. امسال با توجه به حساسیت و ملموس بودن مداخلات صنایع دخانی در کل دنیا ، شعار روز جهانی بدون دخانیات به عنوان "دخالتهای صنایع دخانی چند ملیتی را متوقف کنیم" نامگذاری شده است. در حاليکه امروزه در کشورهاي توسعه يافته برنامه‌هاي مختلفي در راستاي کاهش مصرف سيگار و بهبود کيفيت آن در حال اجراست. کمپاني‌هاي بزرگ توليد سيگار بدنبال يافتن بازارهاي جديد جهاني درتلاشند و در نتيجه همه‌گيري دخانيات درحال تغيير مکان از کشورهاي صنعتي به کشورهاي در حال توسعه است.هر اپيدمي که دربردارنده مفهومي از سرايت است، نيازمند ناقلي است که بيماري و مرگ را منتقل مي کند. براي اپيدمي دخانيات ناقل يک ويروس، باکتري يا يک ميکروارگانيسم نيست بلکه ناقل، يک صنعت و سياستهاي تجاري آن است!!!بد نیست بدانید که:- استعمال هر نخ سیگار شش دقیقه از عمر انسان را کاهش می دهد. - در 20 سال گذشته استعمال دخانیات علت دهم مرگ و میر در جهان به شمار می رفت و در حال حاضر در رتبه چهارم قرار دارد و پیش بینی می شود تا 20 سال آینده مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات به رتبه اول جهان برسد.- هزینه روزانه استعمال دخانیات 5 تا 7 میلیارد تومان است و دو برابر این میزان نیز صرف هزینه های درمانی افراد می شود.- مرگ حاصل از استعمال دخانیات در کشور سه برابر بیشتر از سوانح رانندگی است .- در ايران مرگ‌هاي ناشي از مصرف دخانيات 50 هـــــزار نفر در سال برآورد شده است و پيش‌بيني مي‌شود طي 20 سال آينده اين ميزان به 200 هزار نفر در سال افزايش يابد. - دود سيگار با دارا بودن بيش از 4000 نوع ماده سمي، باعث بروز بيماري‌هاي مختلفي مي‌شود. از اين ترکيبات برخي همچون نيکوتين، منوکسيدکربن، آرسنيک، سانيد هيدروژن، آمونياک و هيدروکربونهاي آلي اثرات سوء بيشتري روي دستگاه‌هاي مختلف بدن دارد.- بطور ميانگين افرادي که سيگار کشيدن را در دوران نوجواني آغاز مي‌کنند 20 سال زودتر از افراد غيرسيگاري خواهند مرد.- علت 90 درصد سرطان‌هاي ريه، 15 تا 20 درصد ساير سرطان‌ها (سرطان روده بزرگ، کبد، رحم، خون و...) و 80 درصد موارد برونشيت مزمن و آمفيزم استعمال دخانيات مي‌باشد.- خطر ايجاد بيماري‌هاي قلبي عروقي در اثر استفاده از سيگار در مردان تا 3 برابر و در زنان تا 6 برابر افزايش مي يابد.- ترک دخانيات در افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي، خطر حمله قلبي مجدد و مرگ را به ميزان 50% کاهش مي دهد. - استعمال دخانيات در ايجاد بيماري‌هاي گوارشي، کمردردهاي مزمن، پوکي استخوان‌ها، پوسيدگي دندان‌ها و بيماري‌هاي پوستي نقش مؤثري دارد.- دخانيات قدرت باروري زنان را کاهش داده، خطر ايجاد سقط، تولد نوزاد با وزن کم، مرده زايي و يائسگي زودهنگام را افزايش مي‌دهد.
- برخی از مکانهای فرهنگی از جمله کیوسکهای روزنامه فروشی که محل فروش روزنامه و مجلات علمی - فرهنگی هستند اقدام به فروش سیگار می کنند که بر اساس قوانین کشوری این عمل جرم است و مواد دخانی باید در مراکز خاص و به افراد بالای 18 سال فروخته شوند.کدام بد است و کدام بدتر ؟؟!!!!باور عمومي بر آن است که عبور دود از ميان آب درون محفظه شيشه‌اي قليان موجب تصفيه آن مي‌شود. اين باور، اشتباه محض بوده و برخلاف باورهاي سنتي حجم دود استنشاق شده ناشي از يک وعده مصرف قليان معادل 20 تا 40 نخ سيگار است. قليان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمي و 70 ماده سرطان‌زاي موجود در سيگار را دارا است بلکه مونوکسيدکربن بيشتري نيز توليد مي‌کند. به‌علاوه دود قليان مجموعه‌اي از عوامل سرطان‌زاي ديگر هم دارد که ناشي از سوختن ذغال است. مواد سمی موجود در دود قلیان به‌عنوان عامل اصلي بروز سرطان ريه، بيماري‌هاي قلبي عروقي و ساير بيماري‌ها شناخته شده‌اند و خطر انتقال بيماري‌هاي عفوني نظير سل، هپاتيت و برخي بيماري‌هاي ويروسي نيز به دليل استفاده مشترک از قطعه دهاني وجود دارد.افراد در معرض دود قليان هم معادل 4 تا 7 نخ سيگار، دود وارد ريه‌هايشان می شود.


موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “بهداشت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان