آیا تلفن همراه میتواند صاعقه را به سمت خود جذب کند

در این انجمن به ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
hses
حرفه ای
حرفه ای
پست: 611
تاریخ عضویت: پنج شنبه 16 مرداد 1393, 12:15 pm
تشکر کرده: 8 دفعه
تشکر شده: 43 دفعه
تماس:

آیا تلفن همراه میتواند صاعقه را به سمت خود جذب کند

پست توسط hses »

آیا تلفن همراه میتواند صاعقه را به سمت خود جذب کند؟
این روزها پیامهای متعددی در گروه ها منتشر میشود که شهروندان را به خاموش کردن تلفن همراه در شرایط هوای طوفانی توصیه کرده و اعلام میدارند که "یک گوشی دوسیمکارته با آنتن روشن، مانند یک دکل 40 متری از فولاد میماند که شما را به شدت در خطر صاعقه زدگی قرار میدهد."
پرسشی که مطرح میشود این است که آیا چنین ادعایی پشتوانه علمی دارد؟
باید در ابتدا اعلام کنم که در خصوص خطرات صاعقه برای موجودات زنده توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک گزارش فنی به شماره IEC TR 62713 در سال 2013 میلادی منتشر شده که نسخه فارسی آن نیز به زودی توسط استاندارد ملی ایران چاپ خواهد شد. در این گزارش فنی که توسط معتبرترین نهاد استاندارد نویسی عالم نوشته شده است به هیچ عنوان به خطر در دست داشتن تلفن همراه در هوای طوفانی اشاره نشده است. در بخش 6.2 این گزارش فنی میخوانیم:

Use mobile phones and cordless telephones. Don’t call from a corded phone. [/در شرایط هوای آذرخشی از موبایل یا تلفنهای بیسیم استفاده کرده و در مقابل از تلفن های سیمی استفاده نکنید.

همچنین تحقیقی توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا انجام شده و نتایج آن در مقاله ای به آدرس زیر در سال 2013 میلادی منتشر شده است، با عنوان اثرات صاعقه بر روی تلفن همراه:
http://large.stanford.edu/courses/2012/ph250/agarwal1/[/
در بخشی از این مقاله میخوانیم:
The belief that lightning can follow the radio waves is completely unfounded.[/این باور که صاعقه میتواند امواج رادیویی را دنبال کند به طور کامل ادعایی بی پایه و اساس است.

روزگارتان آذرخشی - محمود رنجبر
13 خرداد 97بازگشت به “ایمنی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان