پراکسید هیدروژن یا دی اکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

در این انجمن به مهندسی بهداشت حرفه ای در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
tex_mojtaba
جدید
جدید
پست: 19
تاریخ عضویت: سه شنبه 2 شهریور 1389, 12:00 am
حالت من: Badhal
تشکر شده: 3 دفعه
تماس:

پراکسید هیدروژن یا دی اکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

پست توسط tex_mojtaba »

b]پراکسید هیدروژن یا دی اکسید هیدروژن/b] b](آب اکسیژنه)/b]

b]کلیات/b]:
b]اثرات حاد /b]:
b]اثرات مرمن /b]:
b]الف) ایجاد کانسر : /b]
b]ب)خطرات تولیدمثل/b]
b]ج)سایرعوارض/b]
b]تستهای پزشکی : /b]

b]کلیات/b]: آب اکسیژنه مایع بی رنگ و بی بو است . بدلیل اینکه فرم خالص اش ناپایدار و قابل انفجار می باشد . معمولا بصورت محلول درآب است . آب اکسیژنه ماده اکسید کننده و سفید کننده شایع بوده و در بو زداها (برطرف کننده بوی بد) بهبود آب و فاضلاب ، سوخت موشک ضد عفونی کننده و ساخت سایرمواد شیمیایی بکار میرود . حد مجازو قانونی (PEL) اجازه داده شده جهت تماس استنشاقی به میزان متوسط PPM1 درزمان کار 8 ساعته می باشد (طبق نظرOSHA) . این عدد PPM1 طبق نظر NIOSHبرای 10 ساعت کارمی باشد.
خطراتی که برای سلامتی دارد : الف) اثرات حاد برروی سلامتی ب) اثرات مرمن برروی سلامتی

b]اثرات حاد /b]: اثرات حاد ممکن است سریعا و یا بمدت کوتاهی پس ازتماس با پراکسید هیدروژن رخ دهد . تماس می تواند شدیدا پوست و چشم را ،‌ تحریک و بسوزاند وسبب آسیب چشمی گردد .
استنشاق آن می تواند بینی و گلو را تحریک نماید . استشناق پراکسید هیدروژن با تحریک و التهاب ریه سبب سرفه وکوتاهی تنفس می گردد . تماس بیشترممکن است سبب تجمع مایع درریه ها (ادم ریه) شود که این یک اورژانس تنفسی با کوتاهی شدید تنفس مي باشد . تماس با پراکسیدهیدروژن می تواند سبب سردرد ، سرگیجه ، حالت تهوع واستفراغ شود .

b]اثرات مرمن /b]: عوارض مرمن تماس با آب اکسیژنه گاهی اوقات پس از تماس با آن برای چند ماه یا چند سال رخ می دهد .

b]الف) ایجاد کانسر : /b]وقتی هیدروژن پراکسید تست می گردید بعنوان عامل قوی جهت ایجاد کانسرتقسیم بندی نگردید ولی آنچه اثبات شده است این است که هیدروژن پراکسید سبب موتاسیون (جهش ژنی) میگردد .

b]ب)خطرات تولیدمثل : /b]گرچه عوارض اش تا حدودی مشخص شده ولی نیاز به بررسی های بیشتر جهت شدت عوارض و خطرات تولید مثلی دارد .

b]ج)سایرعوارض : /b] آب اکسیژنه می تواند ریه ها را تحریک کند . تماس های مکررممکن است سبب بروشیت شود که با سرفه ، خلط وکوتاهی تنفس همراه می باشد . تماس طولانی می تواند سبب سفیدی موقت پوست و احساس سوزش شود . غلظتهای بالاترمی تواند سبب راش پوستی قرمزی و تاول شود .

b]تستهای پزشکی : /b]برای مواجهه زیاد ویا مکرر (نصفPEL و بالاتر) موارد ذیل قبل ازشروع کار و درمدت زمان معینی پس ازآن توصیه می شود که انجام گیرد:

الف) تستهای عملکردی ریه بویژه موقعی که شکایات تنفسی بیشترشود و یا تماس باغلظتهای بالاتر صورت گیرد .
ب) CXR یا گرافی قفسه سینه ، بویژه پس ازتماس حاد باغلظت های بالاتر

ارزیابی ها باید شامل تاریخچه دقیق از شکایات گذشته و حال همراه با معاینه باشد . تستهای پزشکی که قبلا برای تشخیص آسیبهای ریوی انجام شده ، جانشینی برای تستهای کنترلی مواجهه نمی شود ضمن آنکه کپی از تستهای پزشکی جهت مسایل قانونی لازم است درپرونده پزشکی فرد وجود داشته باشد .


نمایه کاربر
farshid
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 777
تاریخ عضویت: چهار شنبه 2 تیر 1389, 12:00 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 363 دفعه
تشکر شده: 1375 دفعه
تماس:

Re: پراکسید هیدروژن یا دی اکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

پست توسط farshid »

این سایت بسیار جالبی برای پراکسید هیدروژن هست

http://www.h2o2.com/
F.ghanbari8@gmail.com

Advanced Oxidation Processes
Electrochemical remediation
Risk assessment
Ethics in publication

موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مهندسی بهداشت حرفه ای”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان