درخواست مطلب در مورد ایمنی و بهداشت معادن ذغال سنگ و آهن

در این انجمن به بهداشت محیط در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

موضوع جدید ارسال پست
نمایه کاربر
cyrus
جدید
جدید
پست: 7
تاریخ عضویت: سه شنبه 21 مهر 1388, 12:00 am
تشکر شده: 2 دفعه
تماس:

درخواست مطلب در مورد ایمنی و بهداشت معادن ذغال سنگ و آهن

پست توسط cyrus »

با سلام

مطالب جامع در مورد ایمنی و بهداشت معادن ( معادن ذغال سنگ و آهن ) می خواستم .


با تشکر


نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3250
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2128 دفعه
تماس:

Re: ایمنی و بهداشت معادن

پست توسط naderloo »

سلام، شاید مطلب زیر بدرتان بخورد

ايمني و بهداشت کار در معادن :
عواملي که منجر به مرگ ، صدمات جدي و يا معلول شدن معدنچيان مي شوند ، مي تواند ريشه در مسايل مختلفي نظير رعايت بهداشت کار ، ايمني و نيز عدم توجه نکردن و به موضوع روانشناسي صنعتي از سوي سرپرستان داشته باشد . بي توجهي به بهداشت کار يعني ناديده گرفتن عوامل فيزيکي ، شيميايي و ارگونوميک مانند : ( گرد و غبار ، گازهاي معدن ، صدا ، روشنايي نامطلوب ، درجه حرارت ) ، وضعيت هاي بدني نامطلوب ، حمل و جا به جايي دستي بارهاي سنگين که به تدريج و به صورت مزمن تاثيرات نامطلوب خود را بر سلامت کارگران معدن مي گذارند . سرطان ريه ، مزوتليوما ، سرطان مثانه ، بيماري لوسمي ، سرطان خون ، تالکوز ، برونشيت مزمن ، اختلالات دستگاه عصبي ، نارسايي کليه و صدمه ديدن عملکرد دستگاه توليد مثل در مردان بيماري هايي است که يک کارگر معدن را تهديد مي کنند . در کارگراني که با تالک ، آزبست يا پنبه نسوز، سرب و گرد ذرات زغال سنگ در طولاني مدت سر و کار دارند احتمال ابتلا به چنين بيماري هايي نيز زياد است .
قوانين ايمني در معادن :
رعايت اصول ايمني در معادن نيز از اهميت زيادي برخوردار است . در اين زمينه قانون ايمني در معادن نوشته شده که رعايت آن در کليه معادن کشور الزامي است . به طور مثال ، براي پيشگيري از خطرات انفجار و آتش سوي در معادن ماده 21 قانون ايمني معادن مي گويد : « به استناد آيين نامه حفاظت و بهداشت عمومي در کارگاه ها مصوب شوراي عالي حفاظت فني : « ورود افراد همراه با سيگار ، کبريت ، فندک يا هر نوع وسايل و لوازم آتش زا به معادن زغال سنگ و ساير معادني که خطر آتش سوزي يا انفجار داشته باشد مطلقاً ممنوع است » و يا ماده ي 32 با در نظر گرفتن خطر ريزش معدن گفته است : « در حفر ترانشه براي اکتشاف و نمونه برداري بايد دقت شود تا خطر ريزش ديواره وجود نداشته باشد و در صورت لزوم با وسايل مناسب نگهداري شود . در ترانشه و چاهک هايي که به عمق بيش از 1/5 متر هستند بايد براي بالا و پايين رفتن از نردبان استفاده شود » همچنين در ماده 33 به خطر انباشتگي گاز اشاره مي کند : « در ترانشه و چاهک هايي که خطر انباشتگي گاز وجود دارد ورود و کار افراد بايد پس از تهويه و اطمينان از بي خطر بودن آن محل ها انجام گيرد» قانون ايمني معادن در 475 ماده نوشته شده است که رعايت آنها به کاهش حوادث و بيماري هاي شغلي منجر خواهد شد .
خطرات موجود در معادن بسته به نوع معدن که ممکن است معدن روزمینی یا زیر زمینی باشد متفاوت است و در شهرهای مختلف بسته به وجود هر نوع معدن خطرات موجود ممکن است اندکی تفاوت داشته باشد. از طرفی با توجه به اینکه شغل معدنکاری از دسته مشاغل سخت و زیان آور می باشد میطلبد که در این زمینه تلاش جدی شود تا بتوانیم نسبت به حفظ و ارتقای سلامتی آنان همتی مضاغف به عمل آید.

هدف کلی:
حفظ و ارتقای سلامتی معدنکاران

اهداف اختصاصی:

-ارتقای سطح آگاهی معدنکاران در خصوص عوامل زیان آور محیط کار

-ارتقای سطح آگاهی گروهای هدف(معدنکاران) در خصوص بیماریهای شغلی ناشی از کار در معادن

-ارتقای سطح فعالیت های بهداشت حرفه ای در مورد گروه هدف

عوامل تهدید کننده سلامتی معدنکاران:
گازهای موجود در معدن می تواند صدمات جبران ناپذیری را به کارکنان وارد کنند. ریه، پوست و چشم ها از آسیب پذیرترین اعضای بدن هستند که از گازهای سمی موجود در معدن آسیب می بینندمعادن سرشار از گازهای سرطان زایی هستند که محیط را آلوده میکنند ومتاسفانه فقدان آگاهی در این زمینه باعث میشود کارگران سالهای متمادی درمعرض بیماریهای گوناگون باشند و هیچگونه تدبیری برای مصونیت آنها اندیشه نشود. از دیگر بیماریهایی که بر اثر کار مداوم در معادن ایجاد میشود میتوان به بیماریهای استخوان اشاره کرد. بیشترین ناهنجاریهای استخوانی که منجر به زانو درد و پا درد میشوند ریشه در کار مداوم معدن دارند. همچنین میزان امنیت کارگران در این محیط بسیار اندک است و آمارهای جدید نشان میدهد یک چهارم از کارگران اعتقاد دارند که کارشان بزرگترین عامل ایجاد استرس در زندگیشان است رفتارهای عصبی نخستین عکسالعملی است که کارگران در برابر کار سخت روزانه در محیطی نا امن از خود نشان میدهند. چهارمین دلیل مرگ و میر هنگام کار کارگران مربوط به برق گرفتگی است.۹۰ درصد از کارگرانی که دچار برق گرفتگی میشوند، جان خود را از دست میدهند و ۱۰درصد برجای مانده نیز دچار سوختگی شدید میشوند

ایمنی در معدن:
ماده‌ 2: دركليه معادن كه داراي حداقل 25 نفر كارگر مي‌باشند، مي‌بايست يك نفر ذيصلاح به عنوان مسئول ايمني و يك نفر به عنوان مسئول بهداشت حرفه‌اي به استناد آيين‌نامه كميته حفاظت فني و بهداشت كار تعيين گردد. بديهي است در معادن كمتر از 25 نفر كارگر وجود يك نفر مسئول ايمني ضروري است، اما اين مسئوليت را مي‌توان به مسئول فني واگذار كرد كه تعيين صلاحيت وي به استناد آيين نامه فوق الذكر خواهد بود

مسئول ايمني هر معدن به عنوان ناظر و كنترل كننده عمليات و انطباق دادن معدن با بندهاي مندرج در اين آيين نامه و ديگر آيين نامه‌هاي مصوب شورايعالي حفاظت فني تعيين مي‌گردد، كه با حضور و بارزسي از معدن توصيه‌ها و پيشنهادهاي خود را جهت پيشيگيري و رفع خطر تذكر داده و در صورت حساسيت موضوع آن را كتباً به مسئولين معدن گزارش مي‌نمايد و در صورت تشخيص خطر حتمي برابر مقررات اين آيين نامه تا رفع خطر نسبت به توقف عمليات در محل خطر اقدام نمايد.

كليه كارگاه‌هاي معدني اعم از سطحي يا زيرزميني لازم است در هر شيفت كاري حداقل يك بار توسط مسئول ايمني يا جانشين وي مورد بازديد قرار گيرد

راهنما و دستورالعمل جامع بهداشت معدن کاران

نقش مهندس ايمني در كارگاه هاي عمراني-ايمني تونل ها


دستورالعمل طراحی روشنایی تهویه کنترل و برق ایمنی تونل های جاده ای
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
cyrus
جدید
جدید
پست: 7
تاریخ عضویت: سه شنبه 21 مهر 1388, 12:00 am
تشکر شده: 2 دفعه
تماس:

Re: درخواست مطلب در مورد ایمنی و بهداشت معادن ذغال سنگ و آهن

پست توسط cyrus »

با تشکر از لطف شما
نمایه کاربر
asghariyan
جدید
جدید
پست: 1
تاریخ عضویت: سه شنبه 25 مرداد 1390, 11:43 am
تشکر شده: 1 دفعه
تماس:

Re: درخواست مطلب در مورد ایمنی و بهداشت معادن ذغال سنگ و آهن

پست توسط asghariyan »

با سلام و وقت بخیر
در خصوص ایمنی معادن زغالسنگ مسایل زیادی می توان مطرح نمود چونH.S.E معادن زغالسنگ یکی از مهمترین H.S.E ها می باشد اولین خطا در معادن زغالسنگ می تواند آخرین خطا باشد و چندین نفر را به کام مرگ فرستاد لذا به شما پیشنهاد می کنم کتاب بازرسی در معادن آقای حسن مدنی را مطالعه فرماید چون کامل،تمامی مباحث ایمنی معادن زغالسنگ را توضیح داده اند معادن زغالسنگ ایران شرایط اجرای صد درصدی قانون معادن را ندارد چون هزینه استخراج ، تعمیر و نگهداری معادن زغالسنگ نسبت به دیگر معادن بسیار بالا می باشد و بجز معادن مکانیزه طبس دیگر معادن در ایران به صورت نیمه مکانیزه و قدیمی طبق روشهای کارشناسان روسی (طبق کارشناسی های قبل از انقلاب یا اوایل انقلاب اسلامی) کار می شود.
امید وارم مطالب ارسالی کمکی به شما کرده باشد .
کارشناس H.S.E و IMS یکی از شرکتهای معدنی ایران
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “تالار بهداشت محیط”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان