نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور كنيم

در این انجمن به مهندسی بهداشت محیط در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نظر شما در خصوص تغییر نام رشته مهندسی بهداشت چیست؟

مخالفم
16
13%
با مهندسی بهسازی موافقم
22
17%
با مهندسی بهسازی محیط موافقم
17
13%
با مهندسی محیط زیست انسانی موافقم
8
6%
با مهندسی محیط موافقم
50
40%
با مهندسی بهداشت محیط زیست موافقم
13
10%
 
مجموع رای گیری: 126
نمایه کاربر
jafarajorlou
جدید
جدید
پست: 26
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مرداد 1390, 1:17 pm
حالت من: Badhal
محل اقامت: کرج
تشکر کرده: 5 دفعه
تشکر شده: 21 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط jafarajorlou »

با سلام
دوستی در نظرات قبلی به این موضوع اشاره کرده بودکه عموم جامعه با شنیدن کلمه بهداشت محیط یاد فاضلاب و زباله می افتند اتفاقا خواستم عرض کنم اگه این طور باشه که خیلی خوبه .البته چیزی که بنده بعد از حدود 15سال کار تو بهداشت محیط دیدم عمدتا به غیر از این هستش و عمدتا تنظیم خانواده و سلامت مادر و کودک و واکسیناسیون تو ذهن آونها مجسم می شه . با ادای احترام به کلیه دوستان نمی دونم چرا خیلی ها اسرار دارند بگند اسم مهم نیست یعنی واقعا قبول کنیم که اتومبیل بنر ، بی ام و ، تویوتا رو مردم به خاطر برندش نمی خرند و به برندش اعتماد ندارندو چون ماشینش رو جزبه جز می ششناسند به اون روی می آرن . یا همین طور در مورد محصولا ت صوتی تصویری شرکت سونی .
دوستان عزیز واقعیت اینه که لباسی که ما می پوشیم زبان و حتی لهجه ای که صحبت می کنیم ، موقعیت اجتماعیمان ، میزان ثروت و حتی نام ما در تصور عموم افراد جامعه از ما تاثیر خواهد داشت و ما مجبوریم در روابط اجتماعی ،کاری ، بیزنس و... این موضوع را لحاظ کنیم.
دوستان گرامی با تجربه شخصی عرض می کنم که علاوه بر عموم افراد جامعه حتی مدیران صنایع و کارخانجات و شرکتهای مهندسی مشاور با شنیدن کلمه بهداشت محیط ذهنیت های مختلفی پیدا می کنند به جز مهندسی سیستمهای کنترل آلودگی محیط زیست . مضاف بر اینکه ما در مورد رشته بهداشت محیط نمی خواهیم از صفر شروع کنیم بلکه می خواهیم سازه جدیدمان را روی خرابه ای بنا کنیم که در گذشته ای نه چنان دور کارشناسان آن مهندسان بهسازی و وظیفه آنها ابرسانی اجتماعات شهری ( در گذشته ای دورتر) و اجتماعات روستایی ( در گذشته ای نزدیک تر )بوده است در سازمانی بنام اداره کل مهنسی بهداشت زیر نظر وزارت بهداری وقت که یکی از مدیدان کل آن آقای دکتر جمشید آموزگار بودند که بعدها نخست وزیر شدند.
دوستان عزیز واقعیت این است پایه ضعیف علمی تکنسینهای باستانی بهسازی ( که بعد از اخذ دیپلم فقط با سپری کردن شش ماه دوره کمک بهسازی و متعاقب چند سال تجربه ، و گذراندن دو سال دوره لیسانس عنوان مهندسی بهسازی را اخذ می نمودند.) مسبب آنی شد که می بینیم. درست است که ابرسانی از وزرات بهداشت حذف گردید ولی از کشور که حذف نگردید بلکه به سازمانی با عنوان دیگیری سپرده شد و متاسفافه کارشناسان باستانی مذکور توان ورود به حیطه مذکور را پیدا نکردند .
دوستان عزیز اگر در خرابه های تخت جمشید یا ایوان مداین پا گذارید باید در حینی که به عظمت امپراطورهای هخامنشی و ساسانی فکر می کنید به دلایل سقوط آنها نیز بیندیشید.تا بتوانید تصوری جامع و منطقی برای خورد مجسم کنید.( البته حساب قدیمیهای که دوره فوق لیسانس و دکتری مهندسی بهسازی را گذرانده اند و در حال حاضر اساتید بنام علوم زیست محیطی کشور و اینجانب هستند جدا است چرا که بزرگانی چون دکتر مصداقی نیا با لیسانس ریاضی دکتر غیاث الدین با لیسانس کشاورزی دکتر شریعت و دکتر ایماندل با دکتری داروسازی دکتر سیمین ناصری با لیسانس مهندسی شیمی دکتر محوی با لیسانس مهندسی هسته ای و... وارد این حیطه شده اند. چرا که اینان پایه گذاران دوره های کمک بهسازی و مهندسی بهسازی در کشور بوده اند)
سابقه بهداشت محیط کنونی با کنکور سراسری دانشجو می پذیرد چندان قدیمی نیست و به اوایل دهه شصت می رسد و خوشبختانه با تصویب دوره کارشناسی پیوسته این رشته و حذف دروس کارگاهی و تکراری ( در دو مقطع )و تقویت دروس پایه نظیر ریاضی توان علمی لازم بهتر از قبل فراهم شده است. که پذیرش جامعه زمینه ساز خود معرفی این مهندسان این رشته خواهد بودکه مطمئنا در فیلد بازار کار مجبوریم به اسمها و عناوین توجه نماییم و متاسفانه باید بگویم در صحبتی که با دو مورد از دوستان عزیزم آقای دکتر عسگری و آقای دکتر کرمانی ( اساتید بهداشت محیط دانشگاههای همدان و تهران ) داشتم دغدغه ای لازم به منظور تغییر نام رشته حس نمی کردند و شاید عامل این قضیه محدود شدن حوزه فعالیت اساتید به آموزش و دانشجو و نبود ارتباط قوی بین دانشگاه از یک طرف و صنعت و بازار کار از طرف دیگر است.
در پایان متذکر می شوم نه تنها در بین عوام بلکه در بین داوطلبان کنکور سراسری و حتی فارغ التحصیلین رشته های دیگر نیز ترکیب کلمه مهندسی در کنار کلمه بهداشت مبهم و سوال برانگیز می باشد. با این توصیف ها بنده تغییر نام را ضروری و عنوان مهندسی محیط (envirommental engineering ) را برازنده ترین نام برای رشته خود که در واقع اولین رشته زیست محیطی کشور است می دانم.


نمایه کاربر
navidsafavy
آماتور
آماتور
پست: 183
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 اردیبهشت 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 87 دفعه
تشکر شده: 248 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط navidsafavy »

واقعا نام مناسبی هست......من نیز موافق این نامم

اما

کو گوش شنوا .....کو عمل

مرسی آقای jafarajorlou توضیحاتتان کامل و عالی بود
چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
سید نوید صفوی
نمایه کاربر
behdasht-m
جدید
جدید
پست: 24
تاریخ عضویت: شنبه 14 مرداد 1391, 1:36 pm
حالت من: Mehraboon
محل اقامت: تهران - شهریار
تشکر کرده: 23 دفعه
تشکر شده: 33 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط behdasht-m »

سلام

با تشكر از توضيحات دوستان.

بنده نيز با عنوان بهداشت محيط براي اين رشته كاملا مخالفم. چون علاوه بر مواردي كه آقاي صفوي هم اشاره فرمودن
اسم اين رشته به روشني نمي تونه بيانگر محتواش باشه. من خودم وقتي انتخاب رشته مي كردم با توجه به اينكه
رشته بهداشت محيط از زيرگروههاي دانشگاه علوم پزشكي بود به سراغ اين رشته رفتم در حاليكه اكثر واحدهاي درسي رياضياته !!!!!

الان هم تو جامعه ما بنا بر اين شده كه عوام مردم بهداشت محيط را با فاضلاب و زباله مي شناسن . مثال ساده اش اينكه
كه الان وقتي پيش كسي ميگم به فرض درس نقشه كشي داريم يا مثلا پرو‍‍ژه ي شبكه ي آبرساني ، اولين حرفي كه مي شنوم
اينه : زباله رو چه به نقشه كشي ؟!

اميدوارم كه در آينده اي نه چندان دور عنوان مناسبي براي اين رشته انتخاب بشه و مردم با ساير وظايف اين مهندسان به خوبي
آشنا بشن و بهداشت محيط رو فقط با زباله و فاضلاب ياد نكنن....

[CENTER]یقین کن روزی پروانه خواهیم شد[/CENTER]
[CENTER]پس بگذار روزگار هر چقدر میخواهد پیله کند[/CENTER]
نمایه کاربر
navidsafavy
آماتور
آماتور
پست: 183
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 اردیبهشت 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 87 دفعه
تشکر شده: 248 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط navidsafavy »

سلام

بعد از HIGHLIGHT=#ffffff]7573 بازدید از این پست و ارسال 47 پاسخ و انجام نظر سنجی اکنون بایستی این سوال مطرح گردد که بعد از این همه صحبت آیا از طریق این سایت می شود اطلاع رسانی در این خصوص صورت گیرد
HIGHLIGHT=#ffffff]

HIGHLIGHT=#ffffff]آن طور که من خبر دارم چندین و چند نفر از کاربران سایت اعضای هیئت علمی دانشگاه و مسئولین مختلف در پست های مختلف هستند
HIGHLIGHT=#ffffff]

HIGHLIGHT=#ffffff]پس چه خوب می شود که همین دوستان در اطلاع رسانی و پیشنهاد این مطلب به مسئولان مربوطه تلاش کنند تا بدین طریق توانسته باشیم قدمی کوتاه درباره تغییر نام این رشته انجام دهیم
HIGHLIGHT=#ffffff]

HIGHLIGHT=#ffffff]چون: به عمل کار برآید. . . .. . .
HIGHLIGHT=#ffffff]

HIGHLIGHT=#ffffff]آقای نادرلو شما خودتان نقش بسزایی در این کار می توانید داشته باشید
HIGHLIGHT=#ffffff]

HIGHLIGHT=#ffffff]با تشکر
چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
سید نوید صفوی
نمایه کاربر
daniyas
جدید
جدید
پست: 11
تاریخ عضویت: یک شنبه 9 اسفند 1388, 12:00 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 22 دفعه
تشکر شده: 17 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط daniyas »

با عرض سلام.
بنده هم با عنوان مهندسی بهداشت محیط برای این رشته مخالف هستم.وقتی عنوان مهندسی کنار رشته بهداشت قرار می گیره برای مردم حتی جامعه علمی هم یه مقدار تعجب برانگیز هست که مهندسی با رشته بهداشت چه ربطی می تونه داشته باشه.
گذشته از این مبحث باید خدمتتون عرض کنم که متاسفانه بازار کار رشته بهداشت محیط از قبل هم کوچکتر و محدودتر شده و از طرف مقابل به بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و HSE افزوده شده. خیلی از عناوین شغلی که پیش از این به یه کارشناس بهداشت محیط می دادند رو الان به کارشناس یا حتی کاردان حرفه ای یا HSE می دهند. به عنوان مثال اخیرا بیمارستان ها تمایل بیشتری دارند به جذب کارشناس بهداشت حرفه ای و حتی عمومی نسبت به کارشناس بهداشت محیط دارند، علی رقم اینکه کارشناسان بهداشت حرفه ای به خودی خود بازار کار بسیار وسیع و خوبی در شهرک های صنعتی دارند. حتی در شرکت های مرتبط با آب و فاضلاب و تصفیه خانه ها بطور وسیعی از رشته های عمران و مکانیک استفاده می کنند. این دلیلی بر ناشناخته بودن رشته مهندسی بهداشت محیط و توانایی های وسیع فارغ التحصیلان این رشته می باشد. این روند باعث شده اکثر کارشناسای بهداشت محیط ناگزیر در انتظار فراخوان استخدام وزارت بهداشت باشند .
به نظر بنده اینکه امروز بازار کار رشته بهداشت محیط در ایران بسیار ضعیف هست بی ارتباط با نام نامناسب و ناشناخته بودن این رشته نمی باشد.
در تاریکی بی آغاز و پایانم
دری در روشنی انتظارم رویید.
سهراب
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
پست: 438
تاریخ عضویت: دو شنبه 6 اردیبهشت 1389, 12:00 am
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 713 دفعه
تشکر شده: 922 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط mjsadeh »

jafarajorlou نوشته شده:با سلام دوستی در نظرات قبلی به این موضوع اشاره کرده بودکه عموم جامعه با شنیدن کلمه بهداشت محیط یاد فاضلاب و زباله می افتند اتفاقا خواستم عرض کنم اگه این طور باشه که خیلی خوبه .البته چیزی که بنده بعد از حدود 15سال کار تو بهداشت محیط دیدم عمدتا به غیر از این هستش و عمدتا تنظیم خانواده و سلامت مادر و کودک و واکسیناسیون تو ذهن آونها مجسم می شه . با ادای احترام به کلیه دوستان نمی دونم چرا خیلی ها اسرار دارند بگند اسم مهم نیست یعنی واقعا قبول کنیم که اتومبیل بنر ، بی ام و ، تویوتا رو مردم به خاطر برندش نمی خرند و به برندش اعتماد ندارندو چون ماشینش رو جزبه جز می ششناسند به اون روی می آرن . یا همین طور در مورد محصولا ت صوتی تصویری شرکت سونی .دوستان عزیز واقعیت اینه که لباسی که ما می پوشیم زبان و حتی لهجه ای که صحبت می کنیم ، موقعیت اجتماعیمان ، میزان ثروت و حتی نام ما در تصور عموم افراد جامعه از ما تاثیر خواهد داشت و ما مجبوریم در روابط اجتماعی ،کاری ، بیزنس و... این موضوع را لحاظ کنیم.دوستان گرامی با تجربه شخصی عرض می کنم که علاوه بر عموم افراد جامعه حتی مدیران صنایع و کارخانجات و شرکتهای مهندسی مشاور با شنیدن کلمه بهداشت محیط ذهنیت های مختلفی پیدا می کنند به جز مهندسی سیستمهای کنترل آلودگی محیط زیست . مضاف بر اینکه ما در مورد رشته بهداشت محیط نمی خواهیم از صفر شروع کنیم بلکه می خواهیم سازه جدیدمان را روی خرابه ای بنا کنیم که در گذشته ای نه چنان دور کارشناسان آن مهندسان بهسازی و وظیفه آنها ابرسانی اجتماعات شهری ( در گذشته ای دورتر) و اجتماعات روستایی ( در گذشته ای نزدیک تر )بوده است در سازمانی بنام اداره کل مهنسی بهداشت زیر نظر وزارت بهداری وقت که یکی از مدیدان کل آن آقای دکتر جمشید آموزگار بودند که بعدها نخست وزیر شدند.دوستان عزیز واقعیت این است پایه ضعیف علمی تکنسینهای باستانی بهسازی ( که بعد از اخذ دیپلم فقط با سپری کردن شش ماه دوره کمک بهسازی و متعاقب چند سال تجربه ، و گذراندن دو سال دوره لیسانس عنوان مهندسی بهسازی را اخذ می نمودند.) مسبب آنی شد که می بینیم. درست است که ابرسانی از وزرات بهداشت حذف گردید ولی از کشور که حذف نگردید بلکه به سازمانی با عنوان دیگیری سپرده شد و متاسفافه کارشناسان باستانی مذکور توان ورود به حیطه مذکور را پیدا نکردند .دوستان عزیز اگر در خرابه های تخت جمشید یا ایوان مداین پا گذارید باید در حینی که به عظمت امپراطورهای هخامنشی و ساسانی فکر می کنید به دلایل سقوط آنها نیز بیندیشید.تا بتوانید تصوری جامع و منطقی برای خورد مجسم کنید.( البته حساب قدیمیهای که دوره فوق لیسانس و دکتری مهندسی بهسازی را گذرانده اند و در حال حاضر اساتید بنام علوم زیست محیطی کشور و اینجانب هستند جدا است چرا که بزرگانی چون دکتر مصداقی نیا با لیسانس ریاضی دکتر غیاث الدین با لیسانس کشاورزی دکتر شریعت و دکتر ایماندل با دکتری داروسازی دکتر سیمین ناصری با لیسانس مهندسی شیمی دکتر محوی با لیسانس مهندسی هسته ای و... وارد این حیطه شده اند. چرا که اینان پایه گذاران دوره های کمک بهسازی و مهندسی بهسازی در کشور بوده اند)سابقه بهداشت محیط کنونی با کنکور سراسری دانشجو می پذیرد چندان قدیمی نیست و به اوایل دهه شصت می رسد و خوشبختانه با تصویب دوره کارشناسی پیوسته این رشته و حذف دروس کارگاهی و تکراری ( در دو مقطع )و تقویت دروس پایه نظیر ریاضی توان علمی لازم بهتر از قبل فراهم شده است. که پذیرش جامعه زمینه ساز خود معرفی این مهندسان این رشته خواهد بودکه مطمئنا در فیلد بازار کار مجبوریم به اسمها و عناوین توجه نماییم و متاسفانه باید بگویم در صحبتی که با دو مورد از دوستان عزیزم آقای دکتر عسگری و آقای دکتر کرمانی ( اساتید بهداشت محیط دانشگاههای همدان و تهران ) داشتم دغدغه ای لازم به منظور تغییر نام رشته حس نمی کردند و شاید عامل این قضیه محدود شدن حوزه فعالیت اساتید به آموزش و دانشجو و نبود ارتباط قوی بین دانشگاه از یک طرف و صنعت و بازار کار از طرف دیگر است. در پایان متذکر می شوم نه تنها در بین عوام بلکه در بین داوطلبان کنکور سراسری و حتی فارغ التحصیلین رشته های دیگر نیز ترکیب کلمه مهندسی در کنار کلمه بهداشت مبهم و سوال برانگیز می باشد. با این توصیف ها بنده تغییر نام را ضروری و عنوان مهندسی محیط (envirommental engineering ) را برازنده ترین نام برای رشته خود که در واقع اولین رشته زیست محیطی کشور است می دانم.
دوست عزیزماز این نقد زیباتون و متعاقب اون اطلاعاتی که بیان کردید، کمال تقدیر و تشکر رو دارم
heidary
جدید
جدید
پست: 5
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 مرداد 1388, 12:00 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: heidary1388@gmail.com
تشکر شده: 2 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط heidary »

عنوان مهندسی رو گرفتیم
خب چی شد

بر فرض اسممونم عوض کردیم

اقا مگه ما برای نظر دیگران زندگی میکنیم

بیاین اونقدر خوب کار کنیم که دیگه اسم واسه
کسی مهم نباشه

بابا بچه های ما حمایت میخوان

نظام میخوان
کار میخوان

مهمترین چیز توی هر رشته ای بازار کار اون رشته و بعد جای پیشرفتش و بعد پولی که از اون رشته در میاد مهمه
اگه الان رشته های عمران اسم در کردن فقط واسه اینه که تو بازار کار خودشون و جایگاهشونو پیدا کردن

به نظر من باید چند واحد مدریت پروژه و متره برآورد و ازین قبیل دروس هم به رشته مون اضافه بشه

ما باید از درون درست بشیم بیرون خودش درست میشه
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط naderloo »

heidary نوشته شده:عنوان مهندسی رو گرفتیم ،خب چی شد
بر فرض اسممونم عوض کردیم ، اقا مگه ما برای نظر دیگران زندگی میکنیم
بیاین اونقدر خوب کار کنیم که دیگه اسم واسه
کسی مهم نباشه
بابا بچه های ما حمایت میخوان
نظام میخوان
کار میخوان
مهمترین چیز توی هر رشته ای بازار کار اون رشته و بعد جای پیشرفتش و بعد پولی که از اون رشته در میاد مهمه
اگه الان رشته های عمران اسم در کردن فقط واسه اینه که تو بازار کار خودشون و جایگاهشونو پیدا کردن
به نظر من باید چند واحد مدریت پروژه و متره برآورد و ازین قبیل دروس هم به رشته مون اضافه بشه
ما باید از درون درست بشیم بیرون خودش درست میشه

سلام و ضمن تشکر، حق با شماست ولی دوستان همه باید در خصوص این انتظارات از قبیل نظام مهندسی، کار و ... تلاش کنیم
سعی کنیم در هر محیطی که کار میکنیم ارتباط با هم رشته ای های خودمان را حفظ کنیم و با تماس و مراجعه های حضوری مکرر به انجمن بهداشت محیط، دانشکده های بهداشت و ... انتظارات خودمان را به صورت واقعی مطرح کرده و تا حصول نتیجه پی گیری کنیم، حتی پیشنهاد میکنم اگر از این طریق موفق نشدیم اعتراض خودمان را به مراجع قانونی اعلام یا اعتصاب کنیم.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
amir13601360
جدید
جدید
پست: 2
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 مرداد 1388, 12:00 am
حالت من: Badhal
تشکر شده: 3 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط amir13601360 »

باسلام خدمت عزیزان،بنده کاردان بهداشت محیط وکارشناس مهندسی عمران-آب وفاضلابم. وچندسال تو ارگانهای بهداشت،حفاظت محیط زیست کارکردم والان توآبفای شهری مسئول ادارم اگه بخایم بعد فنی رشته بهداشت محیط رودرنظربگیریم بهترین گزینه استفاده ازعنوان قدیمی این رشته یعنی مهندسی بهسازی هستش که ابعادفنی روبارویکردبهداشتی درنظرمی گیره واصلا نیازی به کلمات بهداشت یامحیط تواین رشته نیست بلکه فازکاری رشته مهمه،مگه ممکنه ارشدودکترای یه رشته بدون گرایش باشه الان کلیه رشته ها تخصصی شده مثل عمران،برق و... وجالبه اومدن تودانشگاه آزادمقطع ارشدودکترارشته مهندسی محیط زیست روباچندتاگرایش ازروبهداشت محیط کپی زدن،درحالیکه مابهداشت محیطیا باکلمه قدمت 50،40ساله رشتمون خوشیم مگه رشته عمران قبلامهندسی راه وساختمان نبودپس حالاچجوری چندتاگرایش داره فک میکنین عمران محیط زیست چی میخونه؟بازکپی برداری ازرشته بهداشت محیط، دلسوزای این رشته دستشون دردنکنه بزرگترین کاری که کردن عنوان مهندسی برای رشته ای بوده که کارهای آبفای روستایی روباعنوان اداره کل مهندسی بهداشت یه زمانی انجام میداده پس عنوان قبلا بوده ولی کسی به فکرنبوده؟مگه رشته بهداشت محیط درحدرشته کشاورزی نیست که نظام مهندسی دروزارت بهداشت داشته باشه؟یادیسیپلین پزشکان وزارت این اجازه رونمیده؟یامهندس ودکترتویه دیگ باهم نمیجوشن؟یابه خودتون شک دارین؟البته که بهداشت مقدم بردرمان است ولی توشعار؟واینکه دیگه کلمه بهداشتی توسیستم وزارت بهداشت نیست بلکه درمان راپاس بداریم کلمه سلامت محیط جایگزین بهداشت محیط شده ؟اداره کل مهندسی بهداشت تبدیل شد به اداره کل بهداشت محیط بعدبهداشت حرفه ای باهاش ادغام شده والحمدالله الان باافتخاراداره کل سلامت محیط وکار؟یعنی بهداشت محیطی سرمهندسم بشه باززیرنظرپزشکایی هستش که تنهابیماریهای مرتبطبامحیط رومی دونن؟فک نمیکنین تاحالاخیلی ازقافله عقب موندیم؟ماافتخارمون اینه که بهداشت محیطی هستیم ولی واقعا مسئولان ومتولیان ایرشته درراس جنگیدن یامیزشون وپستشون روترجیح دادن وگفتن ماده13واسه بهداشت محیط بسه؟به عمل کاربرآیدنه به شعار؟بازهمایش بهداشت محیط روداریم حتی عنوان مهندسی هم روهمایش نیست؟درسته مااهل تبلیغ نیستیم آدم که خودش به خودش مهندس نمیگه؟امااینودرنظربگیریداونایی که الان افتخارمیکنن به مهندس بودنشون به پشتوانه بنیانگذاران ومتولیان رشتشون بوده؟شرمنده سرتون رودردآوردم امیدوارم اونایی که توراس این رشتن یه تکون سختی به خودشون بدن؟وآقای ندرلومرسی بخاطردلسوزی که تاحالابرای این رشته بخرج دادین .
نمایه کاربر
navidsafavy
آماتور
آماتور
پست: 183
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 اردیبهشت 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 87 دفعه
تشکر شده: 248 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط navidsafavy »

منم"خواهش میکنم"
چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
سید نوید صفوی
نمایه کاربر
zahraghezavati
جدید
جدید
پست: 12
تاریخ عضویت: جمعه 15 مهر 1390, 11:20 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: گرگان
تشکر کرده: 5 دفعه
تشکر شده: 9 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط zahraghezavati »

دوستان عزیز
این نامه رشته نیست که مشکل داره بلکه عدم توجه وکم لطفی دست اندرکاران این رشته ومتولیان سلامت هستند که این رشته بزرگ وبا قدمت طولانی که خدمات ارزنده ای به مردم وجامعه داشته وهنوز از یادها نرفته رو به انزوا کشید .یعنی اینکه تمام کسانی که در این رشته نحصیل کردند ومی کنند باید خیلی قوی باشند وعمقی به این رشته نگاه کنند که این موضوع جای بررسی داره.دوم اینکه متولیان باید جذب فارغ التحیلان این رشته رو در بخشهای متفاوتی که سلامت مردم در آن دخیل هست جدی بگیرند وفکری بکنند.اونوقت می بینید که این نام رشته نیست که مشکل داره بلکه با افتخار هم نامش به زبونها خواهد افتاد.
با یاد خدا دلها آرام میگیرد
نمایه کاربر
zahraghezavati
جدید
جدید
پست: 12
تاریخ عضویت: جمعه 15 مهر 1390, 11:20 am
حالت من: Badhal
محل اقامت: گرگان
تشکر کرده: 5 دفعه
تشکر شده: 9 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط zahraghezavati »

amir13601360 نوشته شده:باسلام خدمت عزیزان،بنده کاردان بهداشت محیط وکارشناس مهندسی عمران-آب وفاضلابم. وچندسال تو ارگانهای بهداشت،حفاظت محیط زیست کارکردم والان توآبفای شهری مسئول ادارم اگه بخایم بعد فنی رشته بهداشت محیط رودرنظربگیریم بهترین گزینه استفاده ازعنوان قدیمی این رشته یعنی مهندسی بهسازی هستش که ابعادفنی روبارویکردبهداشتی درنظرمی گیره واصلا نیازی به کلمات بهداشت یامحیط تواین رشته نیست بلکه فازکاری رشته مهمه،مگه ممکنه ارشدودکترای یه رشته بدون گرایش باشه الان کلیه رشته ها تخصصی شده مثل عمران،برق و... وجالبه اومدن تودانشگاه آزادمقطع ارشدودکترارشته مهندسی محیط زیست روباچندتاگرایش ازروبهداشت محیط کپی زدن،درحالیکه مابهداشت محیطیا باکلمه قدمت 50،40ساله رشتمون خوشیم مگه رشته عمران قبلامهندسی راه وساختمان نبودپس حالاچجوری چندتاگرایش داره فک میکنین عمران محیط زیست چی میخونه؟بازکپی برداری ازرشته بهداشت محیط، دلسوزای این رشته دستشون دردنکنه بزرگترین کاری که کردن عنوان مهندسی برای رشته ای بوده که کارهای آبفای روستایی روباعنوان اداره کل مهندسی بهداشت یه زمانی انجام میداده پس عنوان قبلا بوده ولی کسی به فکرنبوده؟مگه رشته بهداشت محیط درحدرشته کشاورزی نیست که نظام مهندسی دروزارت بهداشت داشته باشه؟یادیسیپلین پزشکان وزارت این اجازه رونمیده؟یامهندس ودکترتویه دیگ باهم نمیجوشن؟یابه خودتون شک دارین؟البته که بهداشت مقدم بردرمان است ولی توشعار؟واینکه دیگه کلمه بهداشتی توسیستم وزارت بهداشت نیست بلکه درمان راپاس بداریم کلمه سلامت محیط جایگزین بهداشت محیط شده ؟اداره کل مهندسی بهداشت تبدیل شد به اداره کل بهداشت محیط بعدبهداشت حرفه ای باهاش ادغام شده والحمدالله الان باافتخاراداره کل سلامت محیط وکار؟یعنی بهداشت محیطی سرمهندسم بشه باززیرنظرپزشکایی هستش که تنهابیماریهای مرتبطبامحیط رومی دونن؟فک نمیکنین تاحالاخیلی ازقافله عقب موندیم؟ماافتخارمون اینه که بهداشت محیطی هستیم ولی واقعا مسئولان ومتولیان ایرشته درراس جنگیدن یامیزشون وپستشون روترجیح دادن وگفتن ماده13واسه بهداشت محیط بسه؟به عمل کاربرآیدنه به شعار؟بازهمایش بهداشت محیط روداریم حتی عنوان مهندسی هم روهمایش نیست؟درسته مااهل تبلیغ نیستیم آدم که خودش به خودش مهندس نمیگه؟امااینودرنظربگیریداونایی که الان افتخارمیکنن به مهندس بودنشون به پشتوانه بنیانگذاران ومتولیان رشتشون بوده؟شرمنده سرتون رودردآوردم امیدوارم اونایی که توراس این رشتن یه تکون سختی به خودشون بدن؟وآقای ندرلومرسی بخاطردلسوزی که تاحالابرای این رشته بخرج دادین .

ممنون از نظر جامع وکاملتون مهندس واقعا حق مطلب ادا کردید.
با یاد خدا دلها آرام میگیرد
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
پست: 3251
تاریخ عضویت: شنبه 18 آبان 1387, 12:00 am
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1418 دفعه
تشکر شده: 2129 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط naderloo »

a2218 نوشته شده:چرا معتقدم مهندسی بهداشت محیط نام مناسبی برای این رشته نیست؟ (نقد یک مهندس شیمی و علاقمند به رشته ی مهندسی بهداشت محیط)

آشنایی من با رشته ی مهندسی بهداشت محیط به صورت کاملا تصادفی بود ،تقریبا 10 سالی میشه که روی سیستم های تصفیه آب و بویژه تصفیه فاضلاب کار می کنم و عمده تخصص من در بهره برداری و تحلیل سیستم های بیولوژیک و مباحث مربوط به پردازش لجن است.خودم مهندسی شیمی خوندم یا بهتره بگم دارم میخونم.در طی این سال ها با افراد متخصص با گرایش ها و رشته های مختلف سر و کار داشتیم و طبق روال و عرف صنعت ایران تقریبا بیشتر این بزرگان! نخونده و ندیده مدعی خدایی در این صنعت(تصفیه پساب)هستند و البته مدعی تر از همه و در عین حال کم مطالعه ترین این ها، دوستان مهندس شیمی هستند.برای اینکه یک تحلیل جامع در مورد ضرورت تغییر نام مهندسی بهداشت محیط و ناشناخته بودن این رشته در میان صاحبان صنایع ارائه بدم از یک جامعه ی آماری در دسترس یعنی صنعت نفت استفاده می کنم.من تو این تحقیق غیر رسمی دو تا از بزرگترین تصفیه خونه های فاضلاب صنعتی جنوب کشور رو مورد بررسی قرار دادم و در این تحقیق به دو نکته ی جالب رسیدم.
نکته ی اول اینکه در این تصفیه خونه ها حتی یک نفر فارغ التحصیل رشته ی مهندسی بهداشت محیط مشغول به کار نیست.
نکته ی دوم اینکه بخش عمده ای از کارکنان این تصفیه خونه ها رو فارغالتحصیلان رشته ی مهندسی شیمی تشکیل می دهند.
از اونجایی که با رشته ی مهندسی شیمی بطور کامل آشنا هستم سعی خواهم کرد تا ابتدا با مقایسه دو رشته مزایا و معایب هر کدام را برای کارکنان شاغل در تصفیه خونه های فاضلاب و کارشناسان فعال در این زمینه روشن کنم.
در این تحقیق من از کارمندان شاغل در این تصفیه خونه ها در مورد محتوای درسی مهندسی بهداشت محیط سوال پرسیدم.سوالاتی از این قبیل:
که آیا اطلاع دارید که در رشته ی مهندسی بهداشت محیط دروس ریاضیات عمومی1 و 2 و ریاضیات مهندسی و معادلات و...تدریس می شود؟
آیا می دانستید در این رشته دروس سیالات و همچنین هیدرولوژی(که در مهندسی شیمی تدریس نمی شود)تدریس می شود؟
آیا می دانستید شیمی آب و فاضلاب و همچنین میکروبیولوژی و آزمایشگلاه های این دروس و همچنین مباحث مربوط به طراحی و بهره برداری از تصفیه خانه های آب و فاضلاب بخش مهمی از سیلابس درسی این رشته را تشکیل می دهند؟
تقریبا همه ی این همکاران از قابلیت این رشته اظهار بی اطلاعی می کردند و بعد از آشنایی با محتوای درسی این رشته اظهار تعجب می کردند...
سوال بعدی از این دوستان در مورد تمایل برای ادامه تحصیل در این رشته بود،که تقریبا اکثریت افراد پرسش شونده مخالف تحصیل در این رشته و بخش کوچکی نیز ابراز تردید می کردند.
و اما سوال آخر در مورد نام این رشته بود که با شنیدن نام این رشته چه تصوری از قابلیت های فنی فارغ التحصیلان این رشته خواهند داشت؟(در ادامه به این سوال پاسخ خواهم داد)
خب حالا باید بریم سراغ رشته ی مهندسی شیمی شکی نیست که این رشته قابلیت های زیادی رو در اختیار یک مهندس قرار میده،اما این قابلیت ها بسیار کلی بوده و در مقام قیاس یک مهندس شیمی نسبت به یک مهندس بهداشت محیط هیچ چیزی برای عرضه کردن در یک تصفیه خونه(تاکیدم رو تصفیه خونه است) نداره!
حتما می پرسید که با اتکا به کدوم سند و یا تحقیق مدون دارم همچین ادعایی رو می کنم؟پاسخ بنده به این دسته از دوستان اینه که به عنوان فردی که ده سال از عمرش رو تو تصفیه خونه های صنعت نفت گذرونده و عمده همکارانش فارغ التحصیل این رشته بودند همچنین به عنوان کسی که با دروس این رشته آشنایی کامل داره این ادعا رو مطرح می کنم.ما در رشته ی مهندسی شیمی حتی یک پاراگراف هم در مورد میکروبولوژی پساب و یا تصفیه بیولوژیک پساب نمی خونیم.در حالی که قلب هر تصفیه خونه بخش بیولوژیک اون هست.به مباحث مرتبط با آب هم بسیار جزئی و سطحی و تنها به منظور آشنایی با شیمی تجزیه پرداخته می شه.(البته در کاردانی درسی به عنوان تصفیه پساب وجود داره که بصورت بسیار کلی و تیتروار این مباحث پوشش داده می شه که همین هم در کارشناسی وجود نداره)دوستان توجه کنند که اصلا منظورم از این نوشتار تحقیر رشته ی مهندسی شیمی نیست!نه اصلا و به هیچ وجه!
به هیچ وجه خودم رو در حد و اندازه ای نمی دونم که خدای نکرده کوچکترین توهینی به محصلان و یا فارغ التحصیلان این رشته بکنم.فقط معتقدم به دلایلی که بخشی از اونها رو عرض کردم و بیشترش رو در ادامه ی متن خواهم گفت یک مهندسی شیمی در جایگاهی نیست که بخواد به لحاض فنی برای یک تصفیه خونه تصمیم گیری کنه،با این وجود امروز می بینیم که رشته ی مهندسی بهداشت محیط به هیچ وجه آنطور که باید در صنعت نفت به رسمیت شناخته نمی شه.مثلا در مورد سوال آخر که مربوط به تصور همکارانم در مورد نام این رشته بود؟اکثر دوستان به جز یک نفر گمان می کردند که تخصص فارغ التحصیلان این رشته بیشتر در حوزه ی طب کار و یا بهداشت منازل می باشد و به اموری مانند سم پاشی و دفع حشرات و همچنین واکسیناسیون افراد نظارت می کنند!
آشنایی شخصی بنده با رشته ی مهندسی بهداشت محیط ابتدا از طریق مقالات اساتید و دانشجویان این رشته و بعد از آن از طریق کتب ترجمه شده توسط اساتید بزرگوار مهندسی بهداشت محیط است.باور نمی کنید که وقتی با مطالعه یک کتاب به سوالاتی که مدت ها در ذهنم شکل گرفته بود می رسیدم چه حسی پیدا میکردم!خودم رو مدیون این رشته و اساتید بزرگوتر اون میدونم.تقطه ی قوت شما در انتخاب بسیار هوشمندانه ی سیلابس درسی این رشته هست.مثلا تحصیل درس میکروبیولوژی محیط زیست و همچنین آزمایشگاه های مربوطه به یک ابزار بسیار قدرتمند و مزیت قابل توجه در مباحثه با سایر رشته های مدعی برای شما تبدیل شده، علاوه بر آن حضور این رشته در دانشگاه های علوم پزشکی و دسترسی به امکانات آزمایشگاهی قابل توجه میکروبی و همچنین اساتید مجربی که در این زمینه در این دانشگاه ها حضور دارند باعث افزایش کیفی این دروس در میان فارغ التحصیلان مهندسی بهداشت محیط شده است که همچنان باید این روند با قوت تمام ادامه یابد.
بارها در مقام امتحان عجز دوستانم رو در رویارویی با تحلیل های مرتبط با مباحث بیولوژیک دیدم و این امر را مدیون کتاب هایی هستم که در این زمینه مطالعه کردم.قدرت و صلابتی که شیمی و میکروبیولوژی محیط زیست به یک دانشجوی بهداشت محیط می دهد باعث می شود تا یک کاردان این رشته به راحتی یک کارشناس ارشد م شیمی گرایش محیط زیست را در مباحث محیط زیستی و به ویژه تصفیه زیستی پساب ها مغلوب کند.
نقطه ی قوت دیگر شما هیدرولوژی است که یک م شیمی تا حدود زیادی از اون بی اطلاع است(البته ما سیالات رو نسبت به شما عمیق تر و گسترده تر می خونیم) البته مرز بین سیالات و هیدرولوژی رو باید به دقت ترسیم کنیم.توصیه من به دوستان م بهداشت محیط آشنایی با نرم افزارهای هیدرولوژی برای توفیق بیشتر در این بخش است.
با توضیحات بالا گمان شخصی بنده این است که عدم آشنایی صاحبان صنایع با رشته م بهداشت محیط تا حد زیادی مربوط به نام این رشته است و انتخاب سنجیده ی نام این رشته به عنوان یک امر اجتناب ناپذیر می تواند تا حد زیادی مشکل ذهنیت آنی ناشی از نام این رشته را در اذهان مدیران برطرف کند.همچنین معتقدم جذابیت این رشته در پوشش گسترده ی اون در ارتباط با مباحث محیط زیستی است و ایجاد گرایش های مختلف در مقطع ارشد یک اشتباه بسیار بزرگ خواهد بود
و اما در پایان معتقدم باید به احترام بزرگی این رشته ی مهندسی ،کلاه را از سر برداشت و تمام قد در مقابل آن تعظیم کرد.
این بحث را ادامه خواهیم داد.......
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
نمایه کاربر
navidsafavy
آماتور
آماتور
پست: 183
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 اردیبهشت 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 87 دفعه
تشکر شده: 248 دفعه
تماس:

Re: نام بهداشت محيط برای این رشته جالب نيست واقعيت را باور ك

پست توسط navidsafavy »

سلام
خیلی وقته که نبودم....امیدوارم حال دوستان خوب باشه

واقعیتش اینه که این تاپیک رو بنده ایجاد کردم....و در اون زمان خیلی هم شاکی بودم (حدود 6-7 سال پیش) ....اما امروز که وارد بازار کار شدم و شرایط رو میبینم به نظرم نام این رشته نیازی به تغییر نداره...این نام میتونه پوشش بهتری بر مطالب علمی این رشته داشته باشه...همچنین در بازار کار بصورت دست و پا شکسته این رشته رو با این نام میشناسن...بنا به تغییر باشه همین یک نمور آشنایی بوجود اومده هم از دست خواهد رفت.

امیدوارم دوستان در تمامی زمینه های کاری این رشته موفق باشند.

نوید صفوی
چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
سید نوید صفوی
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مهندسی بهداشت محیط”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان