با این زباله ها چه کنیم ؟

در این انجمن به جمع آوری و دفع مواد زائد جامد در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
نمایه کاربر
behdasht-m
جدید
جدید
حالت من: Mehraboon
محل اقامت: تهران - شهریار
تماس:

با این زباله ها چه کنیم ؟

پست توسط behdasht-m »

[RIGHT][FONT=Arial,sans-serif]مدت هاست که با دیدن مکان دفن زباله های شهرمان در این فکرم که چطور می تونم این وضع رو تغییر بدم. شاید اگر کارمند شهرداری بودم کاری از دستم بر می اومد اما حال که فقط یک دانشجو هستم آیا میتونم کاری انجام دهم . تنها کاری از دستم براومد این بود که با استادم این موضوع رو در میان بذارم. ایشان هم پیشنهاد کردن برای پروژه ام روی مدیریت پسماند شهرمون کار کنم تا در نهایت این پروژه را همراه با تصاویر به مرکز بهداشت استان و یا سایر سازمان مربوطه تحویل دهند. [/FONT][FONT=Arial,sans-serif]ولی باز هم این کار منو آرام نمی کنه چون هر روز تن ها زباله دردل طبیعتی که مکان تفریحی مورد علاقه ام بود وارد میشه و من همچنان خاموشم . . [/FONT][/RIGHT][RIGHT][FONT=Arial,sans-serif]از شما دوستان عزیز تقاضا دارم اگه راهی رو می شناسید که بتونه بهم کمک کنه حتما در میان بذارید.[/FONT][/RIGHT]
[RIGHT][FONT=Arial,sans-serif][/FONT][FONT=Arial,sans-serif]این انصاف است که این طبیعت در زیر زباله ها دفن شود ؟[/FONT][/RIGHT]
[CENTER]یقین کن روزی پروانه خواهیم شد[/CENTER]
[CENTER]پس بگذار روزگار هر چقدر میخواهد پیله کند[/CENTER]
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تماس:

Re: با این زباله ها چه کنیم ؟

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]با سلام و قدردانی از دلسوزی و حسن توجه شما دوست عزیز[/JUSTIFY][JUSTIFY]همانطور که مستحضرید دفن بهداشتی زباله یکی از روشهای دفع زباله به شمار می آید که در اکثر نقاط ایران و اغلب نقاط جهان رواج دارد! با این تفاوت که در جوامع پیشرفته مدیریت پسماند به معنای واقعی آن انجام وظیفه می نمایند و بحث تفکیک زباله از مبدا صورت پذیرفته و مابقی پسماند در صورتیکه قابلیت و ارزش بازیافت نداشته باشند به صورت بهداشتی دفن می شوند. شایان ذکر است امروزه بحث کاهش نرخ توليد زباله (Generation – Rate) از جمله مسائل مورد توجه در این جوامع به شمار می آيد.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
behdasht-m
جدید
جدید
تماس:

پست توسط behdasht-m »

در واقع در شهر ما اکثر شهروندان زباله ها رو جدا جمع آوری می کنند و می فروشند مخصوصا ترکیبات فلزی و پلاستیکی را . طبق بررسی هایی هم که انجام دادم سرانه ی زباله ( جدا از بخشی که به فروش می رسد) تقریبا 250 گرمه! اما چون سیستم دفن به روش سنتی می باشد و پوشش زباله ها به درستی صورت نمی گیرد باز هم با پخش زباله ها در محیط مواجهیم که علاوه بر مشکلات زیست محیطی و بهداشتی باعث ایجاد منظره ی بسیار زشتی شده . تصویر
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
تماس:

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]
behdasht-m نوشته شده:در واقع در شهر ما اکثر شهروندان زباله ها رو جدا جمع آوری می کنند و می فروشند مخصوصا ترکیبات فلزی و پلاستیکی را . طبق بررسی هایی هم که انجام دادم سرانه ی زباله ( جدا از بخشی که به فروش می رسد) تقریبا 250 گرمه! اما چون سیستم دفن به روش سنتی می باشد و پوشش زباله ها به درستی صورت نمی گیرد باز هم با پخش زباله ها در محیط مواجهیم که علاوه بر مشکلات زیست محیطی و بهداشتی باعث ایجاد منظره ی بسیار زشتی شده . تصویر
[/JUSTIFY][JUSTIFY]بسیار مشتاقم بدونم شما از کدامیک از شهرهای کشورمان صحبت می کنید؟[/JUSTIFY][JUSTIFY]همانطور که مستحضرید طبق بررسی های صورت پذیرفته در ایران سرانه تولید زباله در مناطق شهری بین 600 تا 800 گرم در روز به ازای هر نفر و در مناطق روستایی بین 200 تا 400 گرم در روز به ازای هر نفر برآورد شده است. این عددی که شما ارائه می دهید (250 گرم) در صورتیکه صحیح برآورد کرده باشید، برای مناطق شهری واقعاً عالیه! این یعنی کاهش نرخ تولید زباله و مدیریت پسماند به نحو احسن![/JUSTIFY][JUSTIFY]و اما در باب محل و نحوه دفن زباله باید یادآوری کنم که برای انتخاب محل دفن زباله توجه به وضعیت زیبا شناختی منطقه مهم هست اما کافی نیست! از جمله اولویت ها و نکات تعیین محل دفن زباله عبارتست از:[/JUSTIFY][JUSTIFY]- وضعيت توپوگرافي منطقه‌[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جهت وزش بادهای غالب[/JUSTIFY][JUSTIFY]- توجه به شرايط جوي منطقه[/JUSTIFY][JUSTIFY]- غير قابل نفوذ بودن کف محل دفن[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جلوگيری از نفوذ شيرابه و گاز کربنيک به درون زمین[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جلوگيری از انتشار گاز متان در فضا[/JUSTIFY][JUSTIFY]- توجه به ميزان فرونشست زباله پس از دفن[/JUSTIFY][JUSTIFY]- محصور نمودن محل دفن زباله به منظور جلوگیری از پراکنده شدن زباله هایی با وزن کم نظیر کاغذها، پلاستیک ها و . . . (همان موردی که شما از آن شکوه می کنید!) و همچنین جلوگیری از ورود حیواناتی نظیر سگ، گربه و . . . به محل دفن زباله و نیز تا حدودی پوشاندن محدوده دفن زباله[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
حالت من: Ghamgin
محل اقامت: تهران
تماس:

پست توسط ameneh »

سلام
توی ایران به نظر من کاهش نرخ تولید زباله فعلا امکان پذیر نیست ما در حال حاضر باید روی تفکیک زباله از مبدا کار کنیم.
اما سوالم
توی مرکز دفن زباله در مرکز کهریزک تهران که در حال حاضر به نام مرکز ارادکوه شناخته می شه مسئولین میگن که 100% زباله های تر رو به کمپوست تبدیل می کنند و هیچ نوع دفنی انجام نمی شه. چه قدر با این حرف موافقید اصلا چنین حالتی ممکنه؟
ی سوال دیگه
وزارت بهداشت برای فرهنگ سازی از رسانه ملی به نحو احسن استفاده کرده . مثلا تمام شبکه های ملی و استانی برنامه پزشکی دارند تبلیغات مربوط به سلامتی و سیگار نکشیدن و ... هم توی تلویزیون الی ماشاالله زیاده توی گزارش های خبری هم کلی خبر در مورد انواع بیماری ها و ... داریم. تازگی ها هم شبکه سلامت پخش ازمایشی می شه. چرا مسئولین محیط زیست از قدرت این رسانه برای فرهنگ سازی در زمینه نفکیک زباله و ... استفاده نمی کنه. این در حالیه که همه ما و مسئولین از تاثیر محیط روی سلامتی افراد مطلع و اگاهیم!!!!!!نه تبلیغاتی نه گزارشی نه خبری نه مصاحبه ای نه برنامه گفت و گو محوری !هیچی!!!!!!!!!!! تصویر تصویر
چه زیباست بخاطر تو زیستن ...و برای تو ماندن... به پای تو بودن... و به عشق تو سوختن !
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
تماس:

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز[/JUSTIFY][JUSTIFY][B]باید عرض کنم بنده هم با نظر شما کاملاً موافقم اما نبایستی از مباحث روز دنیا غافل شد. [/JUSTIFY][/B][JUSTIFY]حداقل کار ممکن آشنایی افکار دست اندرکاران روشهای دفع زباله و نیز دانشجویان با این موضوعات و مباحث است. [/JUSTIFY][JUSTIFY]اندر باب سوال اول شما باید عرض کنم بله ممکن است. [/JUSTIFY][JUSTIFY]در صورتیکه پس از بررسی ها و آزمایشات بر روی زباله مشخص شود که تمام یا بخشی از زباله ها ارزش و قابلیت تبدیل شدن به کمپوست را دارند این عملیات صورت خواهد پذیرفت. (فی المثل در کارخانه کمپوست سازی مشهد زباله های جمع آوری شده از برخی مناطق شهری که طبق بررسی های انجام شده ارزش کمپوست شدن را دارا هستند به کمپوست تبدیل می شوند و مابقی زباله ها پس از جمع آوری مستقیماً به مکان دفن انتقال داده می شوند.)[/JUSTIFY][JUSTIFY]و نیز اندر باب سوال دوم شما [/JUSTIFY][JUSTIFY]معتقدم که جمله "پیشگیری بهتر از درمان است" فقط در حد یک جمله و شعار باقی مانده است! و هیچگاه تاکنون نتوانسته جامه عمل به خود بپوشاند! گواه این سخنانم برنامه های بی شمار پزشکی است که تماماً در رابطه با درمان انواع بیماریها صحبت می کنند (که فی نفسه بسیار اقدام مثبتی است). اما بایستی به سراغ آگاهی دادن به عامه مردم نیز با شدت رفت و در خصوص مسائل بهداشتی، پیشگیری از بروز بیماریها و . . . آگاهی رسانی کرد.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
behdasht-m
جدید
جدید
تماس:

پست توسط behdasht-m »

mjsadeh نوشته شده:[JUSTIFY]
behdasht-m نوشته شده:در واقع در شهر ما اکثر شهروندان زباله ها رو جدا جمع آوری می کنند و می فروشند مخصوصا ترکیبات فلزی و پلاستیکی را . طبق بررسی هایی هم که انجام دادم سرانه ی زباله ( جدا از بخشی که به فروش می رسد) تقریبا 250 گرمه! اما چون سیستم دفن به روش سنتی می باشد و پوشش زباله ها به درستی صورت نمی گیرد باز هم با پخش زباله ها در محیط مواجهیم که علاوه بر مشکلات زیست محیطی و بهداشتی باعث ایجاد منظره ی بسیار زشتی شده . تصویر
[/JUSTIFY][JUSTIFY]بسیار مشتاقم بدونم شما از کدامیک از شهرهای کشورمان صحبت می کنید؟[/JUSTIFY][JUSTIFY]همانطور که مستحضرید طبق بررسی های صورت پذیرفته در ایران سرانه تولید زباله در مناطق شهری بین 600 تا 800 گرم در روز به ازای هر نفر و در مناطق روستایی بین 200 تا 400 گرم در روز به ازای هر نفر برآورد شده است. این عددی که شما ارائه می دهید (250 گرم) در صورتیکه صحیح برآورد کرده باشید، برای مناطق شهری واقعاً عالیه! این یعنی کاهش نرخ تولید زباله و مدیریت پسماند به نحو احسن![/JUSTIFY][JUSTIFY]و اما در باب محل و نحوه دفن زباله باید یادآوری کنم که برای انتخاب محل دفن زباله توجه به وضعیت زیبا شناختی منطقه مهم هست اما کافی نیست! از جمله اولویت ها و نکات تعیین محل دفن زباله عبارتست از:[/JUSTIFY][JUSTIFY]- وضعيت توپوگرافي منطقه‌[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جهت وزش بادهای غالب[/JUSTIFY][JUSTIFY]- توجه به شرايط جوي منطقه[/JUSTIFY][JUSTIFY]- غير قابل نفوذ بودن کف محل دفن[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جلوگيری از نفوذ شيرابه و گاز کربنيک به درون زمین[/JUSTIFY][JUSTIFY]- جلوگيری از انتشار گاز متان در فضا[/JUSTIFY][JUSTIFY]- توجه به ميزان فرونشست زباله پس از دفن[/JUSTIFY][JUSTIFY]- محصور نمودن محل دفن زباله به منظور جلوگیری از پراکنده شدن زباله هایی با وزن کم نظیر کاغذها، پلاستیک ها و . . . (همان موردی که شما از آن شکوه می کنید!) و همچنین جلوگیری از ورود حیواناتی نظیر سگ، گربه و . . . به محل دفن زباله و نیز تا حدودی پوشاندن محدوده دفن زباله[/JUSTIFY]

شهري از شهرستان كليبر( شمال آذربايجان )
البته با توجه به اينكه شهرداريمون حدود 10 سال قبل تاسيس شده شايد اين هم دليلي بر پايين بودن سرانه ي زباله ي توليدي باشد. ولي تا آنجا كه به ياد دارم تو خونه ي خودمون مامانم هميشه زباله ها رو جدا جمع آوري مي كرد . اين فرهنگ بين اهالي شهرمون جا افتاده و اكثر شهروندان چه قشر غني و ثروتمند و چه قشر متوسط زباله ها را جدا جمع آوري مي كنند.
اما با اين حال جاي تاسف است كه دفع پسماندهاي جمع آوري شده به درستي صورت نمي گيرد.
اين منطقه كوهستاني ، با سطح آبهاي زيرزميني بالا ، تقريبا پرباران و با آب و هواي معتدل و از لحاظ آبهاي سطحي و زير زميني غني مي باشد.
وضعيت مكان دفن بدين صورت است :
واقع در بالا دست آبهاي سطحي
فاقد حصاركشي و زهكشي
عدم پوشش مناسب ( در واقع زباله ها فقط در مكان دفن تخليه مي شوند و تنها روي قسمت مياني آن لايه اي از خاك ريخته مي شود و با توجه به اينكه مكان دفن در بالاي كوه واقع است هنگام تخليه قسمتي از زباله ها به زمين هاي پايين دست سرازير مي شوند و قسمتي كه به صورت روباز مونده در اثر باد كه جهت آن به طرف منطقه ي جنگلي است پخش مي شود .)
در واقع در اين مكان نه شرايط بهداشتي لحاظ شده و نه جنبه هاي زيبايي.
نمایه کاربر
behdasht-m
جدید
جدید
تماس:

پست توسط behdasht-m »

ameneh نوشته شده:سلام
توی ایران به نظر من کاهش نرخ تولید زباله فعلا امکان پذیر نیست ما در حال حاضر باید روی تفکیک زباله از مبدا کار کنیم.
اما سوالم
توی مرکز دفن زباله در مرکز کهریزک تهران که در حال حاضر به نام مرکز ارادکوه شناخته می شه مسئولین میگن که 100% زباله های تر رو به کمپوست تبدیل می کنند و هیچ نوع دفنی انجام نمی شه. چه قدر با این حرف موافقید اصلا چنین حالتی ممکنه؟
ی سوال دیگه
وزارت بهداشت برای فرهنگ سازی از رسانه ملی به نحو احسن استفاده کرده . مثلا تمام شبکه های ملی و استانی برنامه پزشکی دارند تبلیغات مربوط به سلامتی و سیگار نکشیدن و ... هم توی تلویزیون الی ماشاالله زیاده توی گزارش های خبری هم کلی خبر در مورد انواع بیماری ها و ... داریم. تازگی ها هم شبکه سلامت پخش ازمایشی می شه. چرا مسئولین محیط زیست از قدرت این رسانه برای فرهنگ سازی در زمینه نفکیک زباله و ... استفاده نمی کنه. این در حالیه که همه ما و مسئولین از تاثیر محیط روی سلامتی افراد مطلع و اگاهیم!!!!!!نه تبلیغاتی نه گزارشی نه خبری نه مصاحبه ای نه برنامه گفت و گو محوری !هیچی!!!!!!!!!!! تصویر تصویر

من هم با نظر ايشون موافقم. اگر در اين زمينه مخصوصا در مورد تفكيك از مبدا تبليغات رسانه اي صورت مي گرفت اين موضوع كم كم در بين مردم جا مي افتاد. من خودم شخصا تا زمانيكه وارد رشته ي بهداشت محيط نشده بودم از پسماند ومديريت پسماند هيچ اطلاعاتي نداشتم كه تازه اونم از ترم چهار با يه چيزايي آشنا شدم.
نمایه کاربر
ameneh
جدید
جدید
حالت من: Ghamgin
محل اقامت: تهران
تماس:

پست توسط ameneh »

behdasht-m نوشته شده:
ameneh نوشته شده:سلام
اما سوالم
ی سوال دیگه

من هم با نظر ايشون موافقم. اگر در اين زمينه مخصوصا در مورد تفكيك از مبدا تبليغات رسانه اي صورت مي گرفت اين موضوع كم كم در بين مردم جا مي افتاد. من خودم شخصا تا زمانيكه وارد رشته ي بهداشت محيط نشده بودم از پسماند ومديريت پسماند هيچ اطلاعاتي نداشتم كه تازه اونم از ترم چهار با يه چيزايي آشنا شدم.

من یک دانشجوی ساده ام و فکر میکنم هر تلاشی هم بخواهم در زمینه تبلیغات توی رسانه ملی داشته باشم کاملا بی فایده است . دوستان و متخصصین عزیز عضو این سایت و افراد ذی نفوذ چرا کاری نمیکنند.؟یا شاید هم اقدامی صورت گرفته که بنده بی خبرم؟تا کی باید ساکت بود؟صدای فریاد محیطمون رو نمی شنوید؟
چه زیباست بخاطر تو زیستن ...و برای تو ماندن... به پای تو بودن... و به عشق تو سوختن !
ارسال پست

بازگشت به “جمع آوری و دفع مواد زائد جامد”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان