نقد کوتاهی بر کتابهای طراحی سیستم های جمع آوری فاضلاب

در این انجمن به مقاله و جزوات بهداشت محیط در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

نمایه کاربر
behdashti1
جدید
جدید
پست: 40
تاریخ عضویت: یک شنبه 24 اردیبهشت 1391, 8:28 am
تماس:

نقد کوتاهی بر کتابهای طراحی سیستم های جمع آوری فاضلاب

پست توسط behdashti1 »

نقد کتب علاوه بر معرفی آنها به علاقه مندان مشکلات موجود کتابها را نیز مشخص نموده و به نویسندگان کمک می نماید تا در ویرایش های بعدی کتاب، این مشکلات کشف شده را به حداقل رسانده و کتب خود را بهبود ببخشند. امید است این مسئله در زمینه سایر کتابها و توسط سایر اساتید و علاقه مندان بهداشت محیط نیز دنبال گردد و در آینده شاهد نقد و معرفی گسترده کتب بهداشتی باشیم. لازم به ذکر است که نقد بر خلاف برداشت عوام، فقط به معنای شمردن نکات منفی نیست و نشان دادن نقاط قوت یک اثر را نیز شامل می گردد. درس طراحی سیستم های جمع آوری فاضلاب یکی از دروس تخصصی در رشته بهداشت محیط و همچنین سایر رشته هایی همچون عمران و مکانیک می باشد. با وجود قدمت این درس در کشور تعداد عناوین به چاپ رسیده در این موضوع بسیار اندک است و نتایج جستجوی بنده فقط چهار کتاب زیر را شامل می شود. لازم به ذکر است که کتاب" جمع آوری فاضلاب" نگارش دکتر منزوی برای سالها تنها مرجع فارسی در زمینه طراحی سیستم های جمع آوری فاضلاب بوده و سایر کتب به همت اساتید عزیز در سالهای اخیر انتشار یافته اند. متاسفانه در کشور ما ارائه جزوه توسط اساتید بسیار رایج بوده و این امر منجر به کاربرد جزوه های سی تا چهل صفحه ای توسط اساتید مربوطه در این درس شده است. این امر منجر به کاهش کیفیت آموزش در زمینه ارائه این درس شده بود که خود به کاهش نسبی تخصص جامعه بهداشت محیط در زمینه طراحی خطوط انتقال فاضلاب منجر گردیده است. لیکن امروزه با انتشار کتب بیشتر در این زمینه با دیدگاههای جدید تر و متنی روان تر، میل اساتید جهت ارائه جزوه و عدم استفاده از کتب درسی کاسته شده است.

جمع آوری فاضلاب، تالیف محمد نقی منزوی:
این کتاب نخستین کتاب در زمینه طراحی، بهره برداری و نگهداری سیستم های جمع آوری فاضلاب در کشور می باشد. این کتاب حاوی نکات و اطلاعات فراوانی است که در کنکورهای مختلف رشته بهداشت محیط و سایر رشته های مربوطه قابل کاربرد است. البته این کتاب بیش از آن که حاوی اطلاعاتی در زمینه طراحی باشد، حاوی اطلاعات جامعه ای در زمینه بهره برداری و نگهداری از سیستم های جمع آوری فاضلاب شهری می باشد. علی رقم تعداد بالای صفحات این کتاب فقط تعداد بسیار محدودی از آن به آموزش طراحی خطوط لوله اختصاص یافته است. مثال های این بخش بسیار اندک و حل آنها نیز با جزئیات نمایش داده نشده است و فقط به ارائه جداول نهایی طراحی خطوط لوله بسنده شده است. بطور مثال شما در این کتاب هیچ مطلب روشنی درباره نحوه محاسبه قطر فاضلابرها مشاهده نمی کنید و دانشجویان قادر نخواهند بود با تکیه بر این کتاب طراحی موفقی را داشته باشند. همین امر منجر شده بود که طی سالها اساتید مربوطه برای تدریس در کنار این کتاب به ارائه جزوات نیز اقدام کنند. این امر منجر به جایگزینی جزوات به جای کتاب مربوطه در طی سالها شد. همچنین کیفیت چاپ این کتاب از نظر بنده چندان مناسب نیست. با این حال این کتاب بسیار ارزشمند بوده و تاکنون بارها و بارها تجدید چاپ شده است.

تصویر

شبکه های جمع آوری فاضلاب، اصول طراحی و ساخت، تالیف غلامرضا موسوی:
این کتاب یکی از کتب جامع در زمینه طراحی خطوط جمع آوری فاضلاب می باشد. حجم وسیعی از اطلاعات طراحی، معادلات مختلف مورد نیاز در طراحی، روشها مختلف طراحی و... در این کتاب درج شده که برخی از آنها در میان تمام کتابهای مشابه دیگر نظیر و مانندی ندارد. بسیاری از سوالات کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در این کتاب قابل مطالعه است. تعداد مثالهای کتاب مناسب بوده لذا آن را به عنوان یک کتاب درسی می توان برای درس مربوطه به کار گرفت. موضوعات مورد بررسی در این کتاب بسیار فراتر از سرفصل های ارائه شده توسط وزارتین علوم و تحقیات و همچنین بهداشت و آموزش پزشکی می باشد. با این حال متن کتاب سنگین و این امر فهم آن را مشکل نموده است. مثالها بسیار پیچیده طراحی شده و فهم آن بدون توضیحات یک استاد متبحر بسیار سخت می باشد. لذا این کتاب بیشتر برای دانش آموختگانی که قبلاً این درس را پاس نموده و اینک برای مروری مجدد جهت ورود به مقاطع بالاتر نیازمند منبعی مفید می باشد مناسب است و نه تدریس به دانشجویان صفر کیلومتر. متاسفانه به نظر می سد به منظور کاستن از حجم کتاب و در نهایت هزینه چاپ و قیمت نهایی کتاب برای خریداران، فاصله بین خطول کم شده و فونت مورد استفاده در این کتاب نیز کاهش یافته است. همین امر منجر به کم جاذبه شدن کتاب و خسته شدن زود رس چشمها در هنگام مطالعه آن شده است.

تصویر

کتاب طراحی فاضلابروهای شهری، تالیف امیر رضا طلایی
این کتاب بطور کامل سرفصل های مربوط به درس طراحی سیستم های جمع آوری فاضلاب را پوشش می دهد. اطلاعات به روز و مفیدی در آن وجود دارد که همگی به زبانی ساده و روان بیان شده اند. مثالهای فراوانی در هر بخش یافت می شود. مثالها از آسان به سخت تغییر می کنند و تمام جزئیات حل آنها در کتاب ذکر شده است. این کتاب بیش از آنکه به نگهداری و بهره برداری از شبکه های فاضلاب تکیه کند به اصول طراحی تکیه نموده و کتاب درسی مناسبی محسوب می گردد. این کتاب قدم به قدم شما را با طراحی خطوط جمع آوری فاضلاب آشنا می نماید و تمام جزئیات را در این راه شرح می دهد. کیفیت چاپ این کتاب مناسب بوده و درج تصاویر زیاد در آن بر جاذبه های آن افزوده است. در انتهای این کتاب آموزش نسبتاً کامل و جامعی از نرم افزار Sewer ارائه شده که مکانیزه نمودن فرایند طراحی را از ابتدا به دانشجویان می آموزد. لیکن ارائه آموزش این نرم افزار هم به عنوان نقطه قوت و هم نقطه ضعف این کتاب محسوب می گردد. نرم افزار سیور علی رقم اینکه هنوز در بسیاری از شرکتها مورد استفاده قرار می گیرد لیکن امروزه دارای رقبای قدرت مندی همچون SewerCAD می باشد. ارائه توضیحاتی در باره نرم افزار SewerCAD می توانست کتاب را بسیار بسیار به روز تر نماید. لیکن در این کتاب تنها به معرفی بسیار مختصری از نرم افزار SewerCAD بسنده شده است و به جای آن توضیحات کاملی در باره نرم افزار قدیمی Sewer ارائه شده است. علی رقم درج تصاویر زیاد برخی از آنها به اندازه کافی جذاب نبوده و بطور واضح درباره آنها توضیح داده نشده است.

تصویر

طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب شهری، مبانی فنی و اصول هیدرولیکی فاضلابروها، تالیف محمد باقر میران زاده
این کتاب متن بسیار روانی داشته و با زبانی شیوا و ساده به معرفی طراحی خطوط جمع آوری فاضلاب اقدام می نماید. تجربه چندین سال فعالیت نویسنده کتاب در امر طراحی و اجرای سیستم جمع آوری فاضلاب تهران، نویسنده را در کاربردی نمودن مطالب کتاب بسیار کمک نموده است. مثالهای فراوان کتاب که بسیار دقیق طراحی شده و با تمام جزئیات حل شده بر وزن کتاب به شدت افزوده است و به نظر بنده آن را در زمینه تدریس درس مربوطه بسیار قابل کاربرد نموده است. چاپ و کیفیت کتاب بسیار مناسب است. فاصله میان خطوط زیاد بوده و از خستگی چشم شما در هنگام مطالعه می کاهد. لیکن علی رقم تمام نکات ذکر شده مطالب این کتاب با هدف انجام طراحی توسط نرم افزار سیورکد به رشته تحریر در آمده است. لذا شما برخی از جزئیات طراحی به روش دستی را در آن یافت نمی کنید. بطور مثال هیچ اثری از نحوه محاسبه قطر لوله های جمع آوری فاضلاب در کتاب وجود ندارد. پیش فرض این کتاب این است که شما در آینده فقط از نرم افزار های مربوطه استفاده خواهید کرد و قطر را محاسبه می کنید. لیکن شما فقط نیازمند اطلاعات اولیه و پایه در زمینه طراحی شبکه های جمع آوری فاضلاب هستید. لیکن علی رقم این پیش فرض هیچ اثری نیز از آموزش نرم افزار سیورکد در این کتاب یافت نمی شود و شما برای این منظور باید کتب و یا جزوات دیگری را در کنار کتاب به کار ببرید. با وجود تمام معضلات موجود این کتاب، پس از کتاب دکتر منزوی یکی از پر فروش ترین کتب در این زمینه محسوب می گردد.

تصویر


بازگشت به “مقاله و جزوات بهداشت محیط”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان