مشکلات تصفیه فاضلاب در فصول سرد سال و مناطق سردسیر

در این انجمن به تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
javid_entezar
جدید
جدید
حالت من: Badhal
محل اقامت: urmia,tehran
تماس:

مشکلات تصفیه فاضلاب در فصول سرد سال و مناطق سردسیر

پست توسط javid_entezar »

ضمن سلام خدمت تمامی اساتید و دانشجویان
اینجانب کارشناس بهداشت محیط، در خصوص مشکلات فرایند تصفیه فاضلاب و همچنین واحدهای مختلف تصفیه خانه فاضلاب در مناطق سردسیر و در فصول سرد سال نیازمند مطالب و راهنمایی های شما می باشم.در هر زمینه ای مثل کتاب و مقاله و... اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم
با تشکر
viva_4ever
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: مشکلات تصفیه فاضلاب در فصول سرد سال و مناطق سردسیر

پست توسط naderloo »

سلام، یه مقاله در این خصوص در سایت وجود داره اگه مقاله های دیگه ای هم پیدا کردم در همین مبحث پیوست میکنم

تاثیردما-بر-سیستم-ASBR-تصفیه-فاضلاب-صنایع-لبنی

ولی دوست گرامی بهتر هست در این خصوص در انجمن بحث بیشتری بشود و دوستانی که در این زمینه تجربیات علمی و عملی دارند تجربیات خودشون رو بیان کنند.شما هم اگر اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمودید در ادامه درج کنید که منبع کاملی از این موضوع بوجود آید.موفق باشید.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
javid_entezar
جدید
جدید
تماس:

پست توسط javid_entezar »

سلام جناب آقای مهندس
بسیار ممنونم که راهنمایی می فرمایید
اگر من و یا دوستان فعال در سایت اطلاعاتی در این زمینه بدست اوردیم حتما جهت استفاده عزیزان ارائه خواهیم کرد
من مشتاقانه منتظر راهنمایی ها و کمکهای شما در این خصوص هستم
با تشکر
viva_4ever
نمایه کاربر
behdashti1
جدید
جدید
تماس:

پست توسط behdashti1 »

بنابه تعریف میکروارگانیسم ها به سه دسته زیر تقسیم می گردند:
  • ساکروفیلها یا سرما دوست ها
  • مزوفیل ها یا معتدل دوست ها
  • ترموفیلها یا گرما دوست ها
ترموفیلها اصولاً در دماهای بیش از 40 درجه سانتیگراد شروع به فعالیت می کنن. مزوفیلها در دماهای مابین 10 الی 40 درجه انتیگراد فعال می گردند و ساکروفیلها در دمای زیر 10 درجه سانتیگراد فعال می باشند. با توجه به سرعت بالاتر واکنشهای آنزیمی در دماهای بالاتر، ترموفیلها برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب بسیار کاراتر هستند. مطالعات انجام شده توسط بسیاری از محققین نشان گر این واقعیت است که کاربرد میکروارگانیسم های ترموفیل می تواند منجر به ایجاد نرخ تجزیه میکروبی بالاتر و همچنین توانایی راکتور در تجزیه ترکیبات مقاوم به تجزیه بیولوژیکی گردد. لذا استفاده از این گونه میکروارگانیسمها نسبت به سایر نوع های دیگر ارجهیت دارد. لیکن تغییر دما در راکتورهای تصفیه فاضلاب و در مقیاس واقعی سخت و پر هزینه می باشد لذا با توجه به میانگین دمای مناطق مختلف میکروارگانیسم های مزوفیل علی رقم توانایی کمتر در مقایسه با انواع ترموفیل برای کاربرد در فرایندهای تصفیه فاضلاب انتخاب می گردند. اصولاً به ازای هر 10 درجه سانتیگراد افزایش دما تا محدوده 40 درجه سانتیگراد فعالیت میکروبی دو برابر می گردد و چون تصفیه متداول فاضلاب شهری اصولاً بر پایه روشهای بیولوژیکی می باشد لذا دما نقش بسزایی در پیشبرد فرایند تصفیه فاضلاب بازی خواهد کرد. در دماهای پایین میکروارگانیسم ها فعالیت کافی را برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب در مدت زمان ماند مربوطه نداشته به همین دلیل راندمان تصفیه به شدت افت خواهد نمود. در دماهای زیر ده درجه سانتیگراد آرام آرام باکتریهای ساکروفیل جایگزین باکتریهای مزوفیل می گردند. باکتریهای ساکروفیل نرخ تجزیه بسیار پایینی را از خود نشان داده اند و به همین دلیل نیز تحقیقات بسیار اندکی بر روی کاربرد این گونه در تصفیه فاضلاب شده است. لازم به ذکر است که به دلیل فعالیت میکروبی در فاضلاب و هدر رفت مقداری از انرژی تبدیلی توسط میکروارگانیسم ها در حین تغذیه از مواد آلی موجود در فاضلاب دمای فاضلاب به ندرت از 10 درجه سانتیگراد کمتر می گردد (حتی در سردترین روزهای سال). به همین دلیل در تصفیه خانه های فاضلاب ساکروفیلها عملاً رشد نمی نمایند. راهکارهای عملی برای مقابله با افت راندمان در دماهای پایین عبارتند از:
  • افزایش زمان ماند هیدرولیک: البته این راهکار در مواجه با سرما و در تصفیه خانه های فعال چندان عملی نمی باشد. زیرا تغییر ابعاد تانکهای هوا دهی و یا ساخت تانکهای جدید هوادهی در تصفیه خانه ها هزینه بر بوده و از لحاظ اقتصادی معمولاً توجیه پذیر نیستند.
  • افزایش دبی لجن برگشتی به منظور افزایش غلظت MLVSS در تانک هوادهی لجن فعال: این روش تا حدودی می تواند کاهش راندمان تصفیه خانه را جبران نماید. لیکن افراط در این عمل می تواند مشکلات جدیدی همچون ایجاد فلوکهای نا مناسب را به دنبال داشته باشد.
  • استفاده از ساختارهای ویژه و عایق های حرارتی برای جلو گیری از افت دما در راکتور مانند ساخت راکتور در عمق زمین: این روشها یکی از بهترین روشهای مبارزه با سرما می باشد. ساخت تانکهای هوادهی در عمقی بیش از عمق یخبندان می تواند منجر به حفاظت تانکها در برابر سرما گردد. ساخت تانکهای سرپوشیده اگرچه هزینه بر است اما تا حدودی می تواند به حفظ حرارت در راکتور بیولوژیک کمک نماید.
  • استفاده از انرژی خورشیدی جهت افزایش دمای راکتور: انرژی خورشیدی ارزان قیمت بوده و برای استفاده از آن به تجهیزا پیشرفته ای نیاز نیست. البته بطور معمول در مناطق سرد تعداد روزهای افتابی نیز محدود بوده و کاربرد این روش را ممکن است با مشکل مواجه سازد. لذا در کاربرد این روش مطالعات کافی قبل از شروع پروژه باید انجام پذیرد.
  • استفاده از انرژی الکتریکی و یا سوخت های فسیلی برای افزایش دما در طول فصول سرد سال: یکی از بهترین و عملی ترین روشها بوده لیکن هزینه ساخت و راهبری سیستم های تبادل حرارتی بسیار بالا است. لیکن در برخی موارد چاره ای جز استفاده از این روش وجود ندارد.
javid_entezar
جدید
جدید
تماس:

پست توسط javid_entezar »

سلام
فایل مورد نظر دارای اشکال می باشد
هنگام اکسترکت کردن ارور می دهد
لطفا بررسی نمایید
با تشکر
viva_4ever
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تماس:

پست توسط naderloo »

javid_entezar نوشته شده:سلام
فایل مورد نظر دارای اشکال می باشد
هنگام اکسترکت کردن ارور می دهد
لطفا بررسی نمایید
با تشکر

سلام، حق با شما بود فایل مورد نظر بررسی و اصلاح شد لطفا دوباره تلاش فرمایید.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
javid_entezar
جدید
جدید
تماس:

پست توسط javid_entezar »

سلام
وقت بخیر
فایل دانلود شد و قابل استفاده بود
ممنون بابت پیگیری های سریع و اهمیتی که میدهد
باتشکر
viva_4ever
MOHAMMADP
جدید
جدید
تماس:

پست توسط MOHAMMADP »

با سلام
كتاب مباني جمع آوري و تصفيه فاضلاب در اجتماعات كوچك چاپ دانشگاه علوم پزشكي مشهد يك فصل در اين خصوص دارد.
javid_entezar
جدید
جدید
تماس:

پست توسط javid_entezar »

سلام
ممنون بابت معرفی کتاب
ولی متاسفانه نتونستم تهیه کنم.چون تجدید چاپ نشده و الانم موجود نیست
ممنون میشم کتابهای دیگر نیز معرفی نمایید
سپاس فراوان
viva_4ever
javid_entezar
جدید
جدید
تماس:

پست توسط javid_entezar »

ضمن سلام خدمت تمامی دوستان
اگر در خصوص نحوه و چگونگی تهیه کتاب زیر اطلاعاتی دارید لطفا بفرمایید
مباني جمع آوري و تصفيه فاضلاب در اجتماعات كوچك چاپ دانشگاه علوم پزشكي مشهد محمد پذیرا و نجفپور
viva_4ever
ارسال پست

بازگشت به “تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان