افزایش 0.5 تا یک درجه میانگین دما

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

افزایش 0.5 تا یک درجه میانگین دما

پست توسط elham9192 »


عوارض گرم شدن کره زمین در ایران جدی تر شد

افزایش 0.5 تا یک درجه ای دما / فصل رویش در ایران تغییر کرده استسبزپرس – گروه تغییرات اقلیمی : مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا گفت: آمار افزایش میانگین دمای ایران به وسیله سازمان هواشناسی اعلام شده که فکر می کنم در حد 0.5 تا یک درجه گزارش شده است. مسلما این افزایش دما وجود داشته و بخصوص سبب تغییر فصل، جابجایی فصول و ایجاد تغییر در روند بارندگی ها در کشور شده است.


به گزارش سبزپرس محمد علی سلطانیه، مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا روز گذشته در جمع خبرنگاران محیط زیست حاضر شد و به پرسش های آنان پاسخ داد. این نشست خبری به مناسبت برگزاری معرفی همایش و نمایشگاه تخصصی مکانیسم توسعه برگزار شد.
در این نشست خبرنگار سبزپرس از محمد علی سلطانیه مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا پرسید که اکنون در زاگرس ما شاهد مرگ دسته جمعی بلوط هستیم، این مرگ دسته جمعی در نقاطی دیگر از ایران نیز گزارش شده است. برخی کارشناسان از این مرگ دسته جمعی به عنوان مرگ اکوسیستمی یاد کرده و بخشی از علت را در تغییرات اقلیمی بویژه گرم شدن دما در ایران می دانند، نظر شما در این باره چیست و آیا این افزایش دما در ایران را تایید می کنید؟
سلطانیه پاسخ داد: اجازه بدهید که من به صورت صریح به این سوال شما جواب ندهم؛ بلکه به این صورت جواب دهم که تغییرات اقلیمی در ایران اکنون مورد مطالعه است و جاهای مختلفی مانند سازمان هواشناسی ایران، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگلها و وزارت نیرو بویژه در امور آب به شدت درگیر این کار هستند. زیرا هم ذی نفع و هم علاقه مند هستند و هم برای آنها آشکار کردن تغییرات اقلیمی بسیار مهم است و می خواهند ببیند به اصطلاح چه اتفاقاتی در این زمینه افتاده است.
فصل رویش در ایران تغییر کرده است
سلطانیه ادامه داد: بله تغییرات اقلیمی در ایران وجود دارد. ذخایر آبی کشور و ذخایر برفی قله های ما تغییر کرده است. از آن مهم تر فصل رویش در ایران تغییر کرده است.
مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا اضافه کرد: حالا آسیب هایی نظیر از بین رفتن دسته جمعی درختان را نمی توانم تایید را رد کنم. ولی مسلما تغییر اقلیمی در ایران یک واقعیت هست. مشاهدات آن را سازمان های ذی ربط دارند انجام می دهند و اطلاعات آن را ما کم و بیش در اختیار داریم و در گزارش ملی که به زودی به سازمان ملل ارایه خواهیم داد، این مشاهدات را آورده ایم.
منابع آب، روند کشت، مراتع و جنگلها تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفتند
همچنین خبرنگاری از سلطانیه پرسید گزارشاتی منتشر شده است که روند تغییرات اقلیمی در ایران باعث مهاجرت گونه ها به عرض های جغرافیایی بالاتر شده است. مثلا زعفران در خراسان جنوبی در حال حرکت به سمت خراسان شمالی است. و یا گونه های پهن برگ در حال مهاجرت هستند. آیا این امور در گزارشات شما آمده و اساسا اطلاعات شما در این زمینه چقدر است؟

مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوا در پاسخ به این سوال گفت: در این حد و به صورت جزئی این اطلاعات در گزارش ما نیامده است. بلکه کل روند تغییرات منابع آب و روند تغییرات کشت، مراتع و جنگل ها در گزارش ملی آمده است.
وی افزود: ولی این ها همه آغاز راه است و ایران برای شناخت تغییرات اقلیمی و اینکه آسیب هایی که تاحالا دیده تا چه حد است و چگونه می تواند با آن مقابله کند باید خیلی کار انجام دهد. البته این در دستور کار دولت است. ما برای این کار نیز آیین نامه های دولتی داریم که وزارت خانه ها موظفند راه های مقابله با تغییرات اقلیمی را آماده کرده و میزان خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی را برای حیطه های فعالیت خود طراحی و آماده کنند و میزان خسارت های ناشی از آن را در برنامه های خود ببینند. این جزو آیین نامه است و در دستور کار است. ولی این در حال پیشرفت است و ما به انتها نرسیدیم.

بارش ها ناگهانی شده و به همین دلیل سفره ها پرآب نمی شوند
در ادامه خبرنگار سبزپرس از سلطانیه پرسید که آیا ما در ایران مانند مقیاس های جهانی و یا سایر کشور ها آماری از افزایش دمای هوا و میزان این افزایش داریم؟ که وی در پاسخ گفت: مار افزایش میانگین دمای ایران به وسیله سازمان هواشناسی انجام شده است. فکر می کنم در حد 0.5 تا یک درجه گزارش شده است. منتها بگذارید گزارش مستند آن را از سازمان هواشناسی بگیریم.
او ادامه داد: آنچه مسلم است این افزایش دما وجود داشته است. ولی این افزایش دما بخصوص در تغییر و جابجایی فصول مهم است و سبب شده که تغییراتی در روند بارندگی ها در کشور بوجود آید که بسیار مهم است. به عبارت دیگر این افزایش دما سبب شده است که روند بارش ها ناگهانی و به صورت سیل شود و ناگهان قطع می شود و این امر سبب می شود که سفره ها سیراب و پرآب نشوند.


بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان