سال 90روز پاک نداشتیم

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

سال 90روز پاک نداشتیم

پست توسط elham9192 »

سال 90 به مراتب آلوده تر از سال 89 است
13 روز پاک دو ماه نخست سال 89/ سال 90 روز پاک نداشتیم

</RIGHT>


سبزپرس- گروه محیط زیست شهری: هنگامی که در نخستین روزهای سال 90 کار هوای پایتخت به شرایط ناسالم و بسیار ناسالم رسید، پیش بینی می شد که امسال به نسبت سال گذشته سال خوبی برای هوایی که تهرانی ها تنفس می کنند نباشد، این را البته باید در شرایطی در نظر گرفت که سال 89 نیز خود سال خوبی برای هوای تهران نبود و کار این کلان شهر به رکوردزنی در تعداد روزهای ناسالم متوالی رسید. در همین حال مقایسه ای اجمالی میان شرایط هوای سال جاری و سال گذشته هم نشان می دهد که هوای امسال به نسبت سال گذشته به مراتب آلوده تر شده است. در حالی که بعد از گذشت 2 ماه از سال 90 هیچ روز پاکی در هوای تهران مشاهده نشده است، در سال 89 و در زمان مشابه، تهران 13 روز پاک را تجربه کرده بود.

به گزارش سبزپرس، بررسی اطلاعات ایستگاه های سنجش آلودگی هوای تهران نشان می دهد که نه تنها در روزهای پاک بلکه در روزهای سالم نیز سال 89 نسبت به سال جاری، سال بهتری بوده است. بر همین اساس و در حالی که در دو ماهه نخست سال 89 ، 43 روز سالم در هوای تهران تجربه شده بود، در سال 90 این روزها تنها 31 روز شمارش شده است.
اما در حالی که روزهای ناسالم هم می توانند معیاری برای اثبات آلوده تر بودن سال جاری نسبت به سال گذشته باشند، بر اساس اطلاعات، در حالی که در ماه های فروردین و اردیبهشت سال 89 تنها 6 روز ناسالم در تهران تجربه شده است، در سال جاری و در دو ماهه نخست 30 روز ناسالم وجود داشته است. به علاوه در سال جاری یک روز بسیار ناسالم و یک روز خطرناک در هوای تهران تجربه شده است در حالی که در سال گذشته در همین زمان هیچ روز بسیار ناسالم و خطرناکی مشاهده نشده است.
اما نگرانی از روزهای آلوده زمانی بیش از پیش در هوای تهران احساس می شود که در سال گذشته که به نسبت امسال، سال بسیار بهتری بوده است، در روزهایی هوای تهران به حدی آلوده شد که چاره در تعطیلی شهر بود و پایتخت رکورد روزهای پی در پی ناسالم را در میان آلوده ترین شهرهای جهان شکست. با این اوصاف باید دید در ماه های سرد سال و همزمان با وارونگی هوا چه بر سر هوایی خواهد آمد که در نخستین روزهای بهار خطرناک بودن و بسیار ناسالم بودن را تجربه کرده و هیچ روز پاکی را به خود ندیده است.
هشدار در مورد وضعیت آلودگی هوای تهران آن هم در دوماهه نخست سال جاری در جایی انجام می شود که بر خلاف انتظار نه تنها اقدامی برای کم کردن این حجم آلودگی صورت نمی گیرد بلکه تصمیمات تازه و قوانین جدید بیش از گذشته به آلوده شدن هوای کلان شهرها به خصوص تهران دامن می زنند. در هفته های اخیر تصویب قانونی مبنی بر 5 ساله شدن اعتبار معاینه فنی برای خودروهای تهران به این نگرانی ها دامن زد. این تصمیم در حالی است که به گفته کارشناسان راهور در برخی خودروهای ساخت داخل حتی بعد از 24 ساعت استفاده نیاز به معاینه فنی مجدد دارند و اساسا معاینه فنی نه تنها نباید 5 ساله شود بلکه اعتبار آن باید به 6 ماه تقلیل داده شود. تمامی کارشناسان محیط زیست شهری معتقدند که این تصمیم آلودگی هوای کلان شهرها و به خصوص تهران را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.


بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان