زیر2.5 میکرونی ها باز هم تغییر ناگهانی کردند

در این انجمن به آلودگی هوا و کنترل آن در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.
elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

زیر2.5 میکرونی ها باز هم تغییر ناگهانی کردند

پست توسط elham9192 »

یوسف رشیدی: وزش باد لزوما موجب کاهش ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نمی شود

</RIGHT>


سبزپرس- گروه محیط زیست شهری: در روزهای اخیر و به تناوب تهران روزهای سالم و ناسالمی را تجربه کرده است. مروری بر اطلاعات منتشر شده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای تهران نشان می دهد که این سالم و ناسالم بودن وابسته به ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است. به طوری که امروز شاخص این آلاینده با رسیدن به 121، تهران را در شرایط ناسالم قرار داده است در حالی که در روز 20 فروردین ماه با رسیدن به 80 تهران را در شرایط سالم نگاه داشته بود، به علاوه در روز 16 فروردین ماه با افزایشی ناگهانی و دو برابری، تهران را به حال ناسالم برده بود. در این میان به نظر می رسد نقش دیگر آلاینده های مهم شهر تهران یعنی مونوکسید کربن و ذرات معلق کمتر از 10 میکرون چندان پر رنگ نیست چرا که در روزهای گذشته و حتی روزهای ناسالم پایتخت، تهران به لحاظ این آلاینده ها به طور معمول در شرایط پاک و سالم قرار داشته است. این در حالی است که در حال حاضر در دنیا بیشتر نگرانی ها در مورد ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و نیز آلاینده های خاص است.

به گزارش سبزپرس، چیزی که در این میان بیش از همه توجه را به خود جلب می کند این است که بدون این که شرایط جوی یا تعداد خودروهایی که در شهر تردد می کنند، تغییر چندانی داشته باشند، شاخص این آلاینده به شدت تغییر می کند. از 73 در روز 14 فروردین به 101 در روز 16 فروردین، متعاقب آن در روز 20 فروردین به 80 رسید و حالا در روز 22 فروردین این رقم به 121 رسیده است.
یوسف رشیدی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت و گو با سبزپرس در مورد این جهش های ناگهانی و به نظر غیرمنطقی شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای تهران گفت: در این باره چند دلیل می تواند وجود داشته باشد که یکی از مهم ترین آن ها این است که ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون از آلاینده هایی هستند که لزوما با تغییرات جوی مانند وزش باد کمتر نمی شوند، بلکه ممکن است با وزش باد ذرات گرد و غبار موجود در کف خیابان هم به این آلاینده ها افزوده شود و در معادله آلودگی هوا تاثیر گذار شود.
او اضافه کرد: شهر تهران در حاشیه کویر قرار دارد و در شرایط معمول درصدی از گرد و غبار در آن وجود دارد و این آلاینده از اطراف نیز وارد شهر می شود، اما برای مثال آلاینده مونوکسید کربن از اطراف وارد شهر نمی شود.
رشیدی البته فراموش نکرد که بگوید برخی اوقات که تغییران ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون به شدت چشمگیر است ممکن مواقعی باشد که در گرفتن میانگین این آلاینده در هوای تهران اطلاعات ایسنگااه های محیط زیست در این آلاینده آماده نبوده و تنها اطلاعات شرکت کنترل کیفیت لحاظ شده است. به طور کلی بیشتر ایستگاه های شرکت کنترل کیفیت در خیابان های پر تردد و شلوغ و بیشتر ایستگاه های محیط زیست شهر تهران در پارک ها قرار دارد و کنار هم قرار گرفتن این دو سری اطلاعات، میانگین واقعی را به دست می دهد.
رشیدی در مورد اهمیت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا گفت: در حال حاضر تمرکز بررسی آلاینده های شهری روی آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده های خاص مانند بنزن است زیرا آلاینده مونوکسید کربن را می توان با کاتالیزور در خودروها کنترل کرد.
هوای امروز تهران به لحاظ آلاینده مونوکسید کربن به روال روزهای گذشته روز پاکی را تجربه کرد و به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون روز سالمی داشت. شاخص این دو آلاینده در هوای امروز تهران به ترتیب 34 و 71 بوده است.


بازگشت به “آلودگی هوا و کنترل آن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان