خطرناکترین پشه دنیا

در این انجمن به مبارزه با ناقلین در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

elham9192
مدیر بخش
مدیر بخش
پست: 184
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 تیر 1389, 12:00 am
تشکر کرده: 212 دفعه
تشکر شده: 152 دفعه

خطرناکترین پشه دنیا

پست توسط elham9192 »

نوعی پشه از زیرگروه آنوفل گامبیائه شناسایی شده که احتمالا خطرناک ترین پشه دنیا است

پژوهشگران علوم پزشکی گونه جدیدی از پشه را در آفریقا کشف کرده اند که احتمالا عامل اصلی مالاریا است. این پشه بیشتر در خارج از خانه زندگی می کند و بنابراین از سمپاشی درون ساختمان جان سالم به در می برد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققان مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در پاریس که به جمع آوری پشه های تالاب های نزدیک دهکده های بورکینافاسو در غرب آفریقا می پردازند، اظهار کرده اند که نوعی پشه از زیرگروه آنوفل گامبیائه را شناسایی کرده اند که شباهتی با انواع ثبت شده پیشین ندارد.
این پشه که گاندری نام گرفته، بسیار مستعد عفونی شدن با انگل مالاریاست و از آن جاکه به ماندن در فضای خارجی بیشتر از فضای داخلی تمایل دارد، پس از نیش زدن و مکیدن خون انسان در آرامش استراحت می کند و بنابراین می تواند از سموم و موادی که برای کنترل مالاریا در محیط های بسته به کار می رود، دوری کند.
مالاریا نوعی بیماری عفونی است که توسط پشه ها منتشر می شود و نیمی از جمعیت جهان را تهدید می کند. بیشتر قربانیان این بیماری کودکان زیر پنج سال در مناطق فقیر کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند.
دانشمندان هنوز نتوانسته اند مشخص کنند که این گونه جدید پشه مسئولیت انتقال چه میزان مالاریا را بر عهده دارد، اما بیشترین هراس آنها از این است که شاید این گونه جدید، عامل اصلی مالاریا باشد، چراکه علاقه ویژه ای به خوردن خون انسان دارد و همین عامل به تنهایی می تواند به سرعت بیماری را به جمعیت منتقل کند.
دانشمندان فرانسوی در مقاله خود که در مجله ساینس به چاپ رسیده، گفته اند این پشه تازه کشف شده شبیه هیچ کدام از پشه های پیشین نیست و از نظر تکاملی بسیار جوان تر از سایر گونه هاست.
گاندری هم از نظر کیفیت عملکرد و هم از نظر ژنتیکی با سایر گونه های آنوفل متفاوت است که احتمالا به این دلیل است که نمونه های پیشین از فضاهای داخلی محل زندگی انسان ها انتخاب شده بودند.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) که خواستار تحقیقات سریع تر و ساخت داروهای جدید ضد مالاریا شده، سال گذشته اعلام کرده بود که در صورت سرمایه گذاری گسترده، جامعه بین المللی تا سال ۲۰۱۵ مرگ ومیر توسط بیماری مالاریا را متوقف خواهد کرد، اما با کشف این نمونه های جدید ظاهرا جنگی پایان ناپذیر علیه این بیماری ادامه خواهد داشت.


بازگشت به “مبارزه با ناقلین”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان